Władca Piorunów. Nikola Tesla I Jego Genialne Wynalazki

Autor: Krzysztof K. SłowińskiPrzemysław Słowiński

Okładka wydania

Władca Piorunów. Nikola Tesla I Jego Genialne Wynalazki


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 6 votes
Styl: 100% - 5 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Isadora

 Jeśli miałabym wskazać swój ulubiony rodzaj prozy, bez wątpienia byłyby to biografie i pamiętniki. Nieodmiennie budzą moja fascynację, zwłaszcza jeżeli dotyczą jednostek nieprzeciętnych, które odcisnęły niezatarte piętno na losach świata dając nieprzemijające świadectwo swego geniuszu i wizjonerstwa.

 

O Nikoli Tesli wiedziałam niewiele, jednak i te fragmenty wiedzy wystarczyły, by mnie zaintrygować i dążyć do bliższego poznania zarówno jego osobowości, jak i osiągnięć.

 

Kiedy więc w moje ręce wpadła niniejsza książka, nic nie mogło mnie od niej oderwać. Zwłaszcza, że prędko okazała się jedną z najlepiej napisanych biografii, z jakimi kiedykolwiek miałam do czynienia.

 

Przede wszystkim bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jej wszechstronność, poziom i niespotykana wręcz rzetelność. I nie jest to tylko kwestia imponującej ilości zgromadzonego materiału i kompleksowego ujęcia tematyki. Największe wrażenie zrobił na mnie sposób, w jaki autorzy przybliżyli sylwetkę Tesli czytelnikowi, a uczynili to fachowo, a zarazem przebojowo; rzeczowo, a jednocześnie z fantazją i polotem; rzetelnie, a mimo to zrozumiale i przystępnie.

 

Dzięki temu Nikola Tesla jawi się nam jako człowiek z krwi i kości, staje się bardziej realny, żywy, a jego osobowość i geniusz - bardziej zrozumiałe. Łatwiej nam też docenić wagę jego wynalazków oraz wkład zarówno w życie codzienne, jak i rozwój nauki.

 

Tę rewelacyjną pod każdym względem biografię charakteryzuje niesamowita siła sugestywnego oddziaływania na wyobraźnię i zmysły czytelnika, która zdaje się przenosić go żywcem w realia Ameryki przełomu wieków, dając odczuć jej specyficzną atmosferę poprzez obcowanie z najbardziej znaczącymi osobistościami i osobowościami świata nowojorskiej socjety, kultury, nauki i przemysłu.

 

Przed naszymi oczami defiluje cała galeria barwnych i wyrazistych postaci, które miały znaczący wpływ lub odegrały jakąkolwiek rolę w życiu Tesli: jego przeciwnicy, przyjaciele, mecenasi, współpracownicy, a wszystko to przedstawione z wielkim rozmachem na tle szerokiej panoramy historyczno - ekonomiczno - polityczno - obyczajowej przydającej biografii autentyzmu i osadzającej postać wielkiego wynalazcy w odpowiedniej perspektywie.

 

Dzięki temu możemy obserwować nie tylko gwałtowne i burzliwe światowe przemiany oczami Tesli, lecz także samego Teslę z punktu widzenia jemu współczesnych.

 

Wszechstronność biografii na tym się jednak nie kończy; zawiera ona również szczegółowe opisy wynalazków, eksperymentów oraz metod naukowych, jakimi posługiwał się Tesla. Wydawać by się mogło, że fragmenty te okażą się nudne, niezrozumiałe czy zbyt skomplikowane - nic bardziej mylnego. Autorom w zaskakujący sposób udało się uchwycić legendarną charyzmę i niezwykle złożoną osobowość wielkiego Serba oraz oddać ducha jego geniuszu. Wszystko to sprawia, że trudno wyzwolić się spod uroku Tesli i oderwać od lektury.

 

Zasadniczą kwestią biografii jest odpowiedź na pytanie, jaki naprawdę był Nikola Tesla i na czym polega jego fenomen.

 

Geniusz, szaleniec, wizjoner, ekscentryk - outsider, największy wynalazca wszech czasów, człowiek, który wyprzedził swoja epokę - dziś trochę już zapomniany i niedoceniany, jednak jego wkład w rozwój różnych dziedzin nauki - od elektrotechniki po fizykę cząstek - jest bezsprzeczny i niepodważalny.

 

Jego niesamowita osobowość leży u źródła powyższych epitetów i z całą pewnością stanowi ich wyjątkowo udaną kompozycję, która przyczyniła się do stworzenia nieprzemijającego mitu Tesli.

 

Choć większość jego pomysłów nigdy nie została zrealizowana i zaledwie 112 wynalazków doczekało się własnych patentów, są to rzeczy, bez których trudno sobie wyobrazić współczesną cywilizację. Nikola Tesla nie tylko wymyślił silnik elektryczny, prądnicę prądu zmiennego, elektrownię wodną, baterię słoneczną, radio (tak!) czy urządzenia sterowane drogą radiową, lecz także przewidział istnienie promieniowania kosmicznego i sztuczną promieniotwórczość.

Tesla pozostawił po sobie wiele niewyjaśnionych tajemnic, które do dziś napędzają różne teorie spiskowe. Największą zagadkę stanowi broń energetyczna, kontrola nad pogodą czy bezprzewodowa emisja prądu.

 

"Władca piorunów" to fascynująca, rzetelna i kompleksowa biografia genialnego wynalazcy, którego życie tak bardzo przypominało losy innych nierozumianych i niedocenianych wielkich ludzi; stanowiło ono nieprzerwany ciąg przeplatających się spektakularnych wzlotów i bolesnych upadków oraz bezustanną walkę nie tylko z przeciwnościami losu, lecz także z samym sobą, opierało się na nieustannym dążeniu do wyrażenia i upostaciowienia drzemiącego w nim geniuszu, realizacji miliarda pomysłów, jakie rodziły się w jego błyskotliwym umyśle.

 

To wielowymiarowy portret człowieka o niezwykle skomplikowanej osobowości naznaczonej piętnem rozlicznych fobii, obsesji, natręctw i innych psychicznych przypadłości oraz iskrą bożą, która w fenomenalny sposób objawiła się światu, a zarazem realistyczny i barwny obraz czasów, w których żył.

 

Biografia gwarantuje niezwykłą, fascynującą i pełną wrażeń podróż w głąb nieprzeniknionego i wciąż stanowiącego zagadkę umysłu genialnego wynalazcy i wizjonera. Warto się w nią wybrać - by dowiedzieć się więcej o otaczającym nas świecie, zaspokoić swój głód wiedzy bądź po prostu poznać osobliwego, nadzwyczajnego człowieka, który wyprzedził swoją epokę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!