Perfumiarz

Autor: Ina Knobloch

Okładka wydania

Perfumiarz


Dodatkowe informacje

 • Autor: Ina Knobloch
 • Tytuł Oryginału: Der Duftmacher
 • Gatunek: Powieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Niemiecki
 • Przekład: Miłosz Urban
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 205 mm
 • ISBN: 978-83-62252-53-4
 • Wydawca: Telbit
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

„Perfumiarz" to powieść autorstwa Iny Knobloch, niemieckiej pisarki, mieszkającej na stałe we Frankfurcie. Z wykształcenia jest biologiem, a na co dzień pracuje jako autorka i producentka telewizyjnych filmów przyrodniczych, pisząc również książki specjalistyczne i artykuły do czasopism. Wyżej wspomniana lektura to jej debiut powieściowy, zainspirowany życiem i talentem Giovanniego Marii Fariny, twórcy wody kolońskiej. Pani Knobloch podążając na swoją największą pasją, jaką są zapachy, podróżowała po odległych krańcach Ziemi, poznając niezwykłe wonie świata. Sam „Perfumiarz" już na samym początku wydaje się być intrygującym utworem, głównie za sprawą wspaniałej okładki, która ukazuje wiele delikatności i pewnego rodzaju strachu.

 

Głównym bohaterem powieści jest wspomniany Giovanni Maria Farina, którego poznajemy w okresie jego dojrzewania. Chłopiec wywodzi się ze szlachetnej rodziny oraz posiada niezwykły talent rozpoznawania wszystkich zapachów. Jego nozdrza są niezwykle czułe na wszelkie wonie, co z czasem sprawia, że mężczyzna postanawia rozwijać swoje pasje. W wieku 14 lat wyjeżdża do Wenecji, gdzie następuje kontynuacja jego zdolności – pobiera nauki u najlepszych perfumiarzy, z czasem przerastając mistrzów i samemu tworząc zyskujące sławę esencje. Podróżując po całym świecie, zyskuje ogrom doświadczenia, nieraz również przyczyniając się do zmiany życia innych ludzi za pomocą swoich cennych porad. On sam z czasem zaczyna zupełnie spoglądać na otaczający świat za sprawą pięknej i niewinnej Antonii Brentano, której zapach postanowił zachować na wieki, próbując stworzyć perfum o woni nuty cytrusów i fiołków. Obydwoje zakochują się w sobie, nie widząc niczego poza sobą, jednakże zły los powoduje, że nie wszystko układa się tak, jakby tego chcieli. Antonia pod wpływem słów Bernarda, chciwego i perfidnego rywala Giovanniego, zaczyna zastanawiać się, czy to uczucie, które pomiędzy nimi wystąpiło na pewno jest szczere ze strony jej ukochanego. Pomimo wielu sukcesów i uznania tłumów, Giovanni Maria Farina musi jeszcze zawalczyć o dziewczynę, bez jakiej nie wyobraża sobie ani jednego dnia życia...

 

Uwielbiam powieści historyczne, dlatego też z entuzjazmem podeszłam do „Perfumiarza", którego fabuła, jak się okazuje, była inspirowana biografią twórcy wody kolońskiej, w którą zostały wprowadzone również wątki fikcyjne. Ina Knobloch lekkim i bardzo przyjemnym stylem wprowadza czytelnika do świata intryg, tajemnic, zawiłości, ale też i szczerych uczuć, które niekiedy są potępione na wieki przez chciwość i zazdrość wrogów. Historia życia Giovanniego Marii Fariny, który ze względu na swój ogromny talent nieraz miał ogromne problemy od początku do końca intryguje spragnionego wiedzy odbiorcę, który oprócz faktów historycznych, daje również wciągnąć się we wspaniałe losy ówczesnych Włochów. Wspaniałe określenia zapachów czy też trybu życia ludności, wystawne bale i głośne dyskusje sprawiają, że przenosimy się niemal natychmiastowo do Italii, gdzie główny bohater musi poradzić sobie z wszelkimi rozterkami – tymi zawodowymi, związanymi z ustaleniem kolejnych woni, ale też i uczuciowymi, gdy to próbuje znaleźć miejsce w sercu ukochanej Antonii. Szczególnie bardzo polubiłam charakterystyczne dla tej lektury opisy zapachów, które praktycznie były całą egzystencją roztargnionego Giovanniego. Jego niezwykłe perfumy stały się poważane wśród włoskich możnych, szukających wytrwale upragnionych woni, jakie raz na zawsze zapełniłyby ich zwariowany świat. Widać, że autorka doskonale poznała obyczaje ludzi, żyjących na początku XVIII wieku, sprawiając, że łatwo można wyobrazić sobie wszelkie wydarzenia, rozbudzające zarówno wyobraźnię czytelnika, jak i też sprawiające, że dowiadujemy się ważnych informacji na temat tegoż okresu.

 

„Perfumiarz" posiada wspaniały klimat, który sprawia, że ta powieść historyczna to ciekawa przygoda po bezdrożach włoskiej krainy. Bohaterowie zostali wykreowani w bardzo dobry sposób, tak, że każdy z nich posiada własny charakter i osobowość, jaka pozwala ich odróżnić od innych postaci. Giovanni Maria Farina niemal cały czas wydaje się być interesującą personą – jego nieśmiałość, połączona z ogromnym talentem i szczerością sprawia, że zyskuje poważanie i zainteresowanie tłumów. Sam czytelnik szybko zaczyna pałać sympatią do niepozornego młodzieńca, pragnącego przede wszystkim w życiu osiągnąć szczęście. Jego ukochana Antonia Brentano również potrafi zaintrygować swoją delikatnością i łagodnym usposobieniem, który spowodował, że znany perfumiarz nie potrafił zapomnieć o tej wspaniałej dziewczynie. Praktycznie większą część swojego życia spędził na próbie odnalezienia zapachu, jaki w całości ukazywałby woń, unoszącą się wokół jego ulubienicy. Ina Knobloch doskonale również ukazała, jak ludzka zawiść może być przyczyną wielu niepowodzeń i bezsensownych sporów, jakie mają tragiczny finał. Opisy w tej lekturze stoją na bardzo wysokim poziomie, natomiast dialogi nieraz spowodowały, że na moich ustach pojawiał się uśmiech. Autorka napisała powieść z ogromną pasją, wykazując się przy tym wspaniałą wyobraźnią.

 

Miłośnikom powieści historycznych z wątkami fikcyjnymi szczerze polecam „Perfumiarza", przy którym ciężko się nudzić. Ina Knobloch napisała bardzo ciekawą i godną uwagi książkę, sprawiającą, że czytelnik z czasem staje się częścią świata otaczającego Giovanniego Marię Farimę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: