Filip Szalony

Autor: Lech Marek Jakób

Okładka wydania

Filip Szalony


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Heyday

Książka opowiada o dziwnych, miejscami zabawnych, perypetiach Filipa Szalonego. Na początku roku szkolnego zakłada się z nauczycielem polskiego oto, że napisze powieść. Z początku idzie mu to bardzo trudno, jednak później nie brakuje mu pomysłów. Na przeszkodzie stoją jednak jego znajomi oraz rodzina, którym nie podoba się szczere opisanie ich w powieści Filipa.

 

Ta powieść jest na pewno specyficzna, a miejscami zabawna. Jak na przykład klątwa "efkowska", przez którą wszyscy w rodzinie mają imię zaczynające się na literę "ef". Mama Filipa nazywa się Filemona, tata Feliks, siostra Fortunata, a brat Fryderyk, w dodatku ma wujka Ferdynanda oraz dziadka Fabiana. To nie jedyna dziwaczność tej rodziny. Ma ona niesamowitą pasję do zwierząt. Dlatego w domu państwa Szalonych była już kura, myszy polne, psy, koty, świerszcze, patyczaki, kanarki, a nawet szarak. Mimo to w praktyce są zwyczajną polską rodzinką, która czasami po prostu trochę odstaje od reszty.

 

W niektórych momentach książki dosłownie płakałam ze śmiechu, natomiast czasami po prostu rozdział wlókł się niemiłosiernie. Załóżmy trzy strony poświęcone chrząszczom i motylom lub cały rozdział przepisany po raz drugi, tyle że w dialogu. Moim zdaniem autor wykonując ten zabieg starał się stworzyć komizm słowny, ale niestety nie wyszło mu i przez to zamiast bawić, irytowało czytelników.

 

Zdarzały się też czasami przymuszone lub bezcelowe opisy rzeczy i miejsc, które nie były nikomu potrzebne. Moim zdaniem pisarz lekko przesadził. Jednak muszę przyznać, że książkę czytało mi się bardzo szybko i lekko. Jest tak napisana, że po prostu chce się ją czytać nawet jeśli się komuś nie podoba.

 

Książkę polecam wszystkim. Jest świetną odskocznią od monotonności. W dodatku idealnie sprawdza się na takie deszczowe dni(nie wiem jak u was, ale pod Krakowem leje i grzmi).

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.