Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Z Tęsknoty Za Judy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Z Tęsknoty Za Judy | Autor: Anne Cassidy

Wybierz opinię:

Isadora

Czy może spotkać rodziców koszmar większy niż zaginięcie dziecka? Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie coś gorszego od chronicznej niepewności co do jego losów, od najstraszniejszych wizji, jakie podsuwa znękana wyobraźnia, od życia w nieustannym zawieszeniu, niekończącym się oczekiwaniu - na jakikolwiek ślad, okruch informacji - na cokolwiek, co tylko pozwoli podsycać gasnącą nadzieję?

 

Pewnego jesiennego popołudnia wesoła, rezolutna 5-latka Judy wybiera się wraz ze swoją starszą siostrą do jej przyjaciółki Teresy. Kim nie jest zachwycona tą nieoczekiwaną asystą i wyraźnie daje to odczuć siostrze. Rozżalona dziewczynka wymienia z Kim kilka przykrych słów, rusza przed siebie ulicą - i wszelki ślad po niej ginie.

 

Od zaginięcia Judy mija osiem lat, które zmieniło rodzinę Hockneyów na zawsze. Ponieważ policyjne, bardzo drobiazgowe śledztwo nie przyniosło żadnych rezultatów i utknęło w martwym punkcie, zrozpaczeni rodzice postanawiają działać sami. Znajdują oparcie nie tylko w sobie nawzajem, lecz także w grupie wsparcia "Zaginione dzieci" zrzeszającej osoby po podobnych doświadczeniach. Zaangażowanie w jej działalność pomaga im zająć myśli czymś konstruktywnym, daje poczucie, że robią coś ważnego i pożytecznego, pozwala zachować nadzieję na odnalezienie Judy.

 

Najgorzej z całą sytuacją radzi sobie Kim. Nawet wieloletnia terapia u psychologa nie jest w stanie ulżyć jej w cierpieniu po stracie siostry i straszliwych wyrzutach sumienia, że tego feralnego dnia nie dopilnowała Judy i rozstała się z nią w gniewie. Kim nie potrafi normalnie funkcjonować, wyzwolić się od bolesnych wspomnień, myśli i emocji; we wszystkich mijanych dziewczęcych twarzach dopatruje się rysów siostry, nękają ją napady depresji.

 

Ponadto Kim skrywa pewną tajemnicę, która dodatkowo obciąża jej i tak udręczone sumienie: w toku śledztwa niechcący podsunęła policji fałszywy trop, wokół którego skoncentrowało się dochodzenie. Kim obwinia się zatem nie tylko o zaginięcie Judy, lecz także o to, że dotąd nie została odnaleziona.

 

Po ośmiu latach sprawa Judy zostaje wznowiona i niespodziewanie w okolicy domu Hockneyów policja znajduje nowe, obiecujące - choć jednocześnie niepokojące - dowody. Media natychmiast przypominają sobie tę głośną niegdyś sprawę, rodzina i znajomi wpadają w stan euforycznego oczekiwania, zaś Kim nieoczekiwanie wpada na zupełnie inny trop...

 

Czy śledztwo tym razem przyniesie rozwiązanie zagadki zniknięcia Judy?

 

Co tak naprawdę przydarzyło się dziewczynce tamtego listopadowego popołudnia? W jaki sposób poznanie prawdy zaważy na dalszym życiu całej rodziny?

 

"Z tęsknoty za Judy" to nabrzmiała od emocji, wstrząsająca w swej wymowie opowieść o tym, jak zaginięcie dziecka wpływa na życie, relacje i funkcjonowanie pozostałych członków rodziny. Jej przejmujący autentyzm, głębia i tragizm wewnętrznych przeżyć bohaterów poruszają i nie pozostawiają nikogo obojętnym.

 

Tu rozpacz miesza się z nadzieją, paląca tęsknota z permanentnym niepokojem, oczekiwanie z przygnębieniem, niepewność z wiarą w szczęśliwe zakończenie.

 

Ta książka to doskonałe i poruszające studium psychiki obarczonej niewypowiedzianym bólem po stracie bliskiej osoby i bezlitosnymi wyrzutami sumienia, nieutulonym żalem i tęsknotą, niemożliwym do zrealizowania pragnieniem cofnięcia czasu, a także skazanej na życie w ciągłej, męczącej niepewności i zawieszeniu, satelickim krążeniu wokół wydarzenia, które pogruchotało życie tak wielu osób.

 

Choć trudno sobie wyobrazić podobną udrękę, autorce udało się uchwycić autentyzm traumy w sposób, który budzi mój szacunek i podziw.

 

"Z tęsknoty za Judy" to książka, która niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i przesłanie, które z wielką siłą atakuje nasze myśli i na długo zostaje w pamięci. Gorąco polecam!

 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Stentor.

 

MirandaKorner

Ciemność, rozświetlana jedynie przez parę ulicznych latarni. Ostre słowa, podniesione głosy. Dwie dziewczynki stojące samotnie na środku ulicy. Nagle jedna z nich odchodzi, ściskając w ręku czerwony balon w kształcie serca. Odwraca się i wkracza w mrok. Z każdym kolejnym krokiem staje się coraz bardziej niewidoczna, aż w końcu całkiem znika z pola widzenia. „Na pewno zaraz wróci", myślisz, próbując uspokoić kołaczące w piersi serce i nachalne wyrzuty sumienia. „Chce mnie tylko nastraszyć". Ona jednak nie wraca. Już nigdy. I ta kłótnia to ostatnie wspomnienie, które jej dotyczy. Gdy tylko zamkniesz oczy, zobaczysz obraz, jakby był wyciśnięty pod powiekami: oddalający się od Ciebie balon; jedyny jasny punkt w ciemności.

 

Osiem lat temu pięcioletnia Judy, będąc pod opieką starszej siostry Kim, zniknęła. Obraziła się na sprawującą nad nią opiekę dziewczynkę, odwróciła się i odeszła, by już nigdy nie wrócić. Żaden człowiek wiedział, co stało się z pięciolatką; jej sprawa pozostała pod znakiem zapytania. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał... Ślad po Judy zaginął, dziewczynka przepadła jak kamień w wodę.

 

Teraz siedemnastoletnia już Kim wciąż nie może pogodzić się ze stratą siostry. Winą obarcza siebie: w końcu to ona była wtedy z Judy, miała jej pilnować... Nękana wyrzutami sumienia, w prawie każdej pięciolatce widzi młodszą siostrę, wciąż szuka alternatywnych rozwiązań i rozbudza w sobie nadzieję za każdym razem, gdy jej oczom ukaże się czerwony balon czy dziewczynka z kręconymi włosami. Nie dopuszcza do siebie myśli, że Judy może już nie żyć i w każdą rocznicę zaginięcia pięciolatki wraz z rodzicami rozdaje ulotki dotyczące siostry i liczy na to, ż ktoś przypomni sobie jakiś szczegół z tamtej upiornej nocy. Kto stoi za zniknięciem Judy? Czy dziewczynka wciąż żyje? Czy po tylu latach są jakieś szanse, by ją odnaleźć?

 

Anne Cassidy w doskonały sposób pokazała, jak wygląda codzienność rodziny, której jeden z członków zaginął. Ciągła niepewność i krótkotrwałe nadzieje, niepokój, ból i wieczne oczekiwanie. Wyrzuty sumienia, niekończące się gdybania oraz natrętne myśli dotyczące tego, co stało się z bliską osobą: czy została porwana? zabita? Czy bardzo cierpiała? A może wszystko z nią w porządku? Może mieszka w innym kraju i ma się dobrze? Krewni zaginionej dziewczynki chwytali się drobnych faktów jak ostatniej deski ratunku. „Znaleziono jej bluzę. Dlaczego następną znalezioną nie miałaby być Judy?"

 

Cała historia przedstawiona jest niezwykle realistycznie, a narracja prowadzona w pierwszej osobie dodatkowo ułatwia wdrożenie się w sytuację. Utwór autorstwa Anne Cassidy wciągnął mnie od pierwszej strony i wypuścił spod swoich objęć dopiero po kilku godzinach, kiedy przeczytałam finalne zdanie i przestałam jak oniemiała patrzeć na ostatnią stronę. Wraz z Kim przeżywałam każdy nowy trop, martwiłam się o zaginioną dziewczynkę, nie mogłam wręcz usiedzieć w miejscu, trzymając kciuki, by nadzieja, którą rozbudziła w sobie siedemnastolatka nie została brutalnie zgaszona. Chciałam, by Judy się odnalazła i zastanawiałam się, co mogło się z nią stać. Gdzie poszła po tym, jak pochłonął ją mrok nocy? Czy ktoś ją spotkał? Wymyślałam coraz to nowsze scenariusze, głowiąc się nad tym, czy któryś z nich jest prawdziwy.

 

Podejrzewałam parę osób o to, że miały coś wspólnego z zniknięciem pięciolatki, jednakże dopiero parę stron przed wyjaśnieniem całej zagadki odkryłam, kto tak naprawdę maczał w tym palce. Muszę przyznać, że było to dość szokujące rozwiązanie; zwrot akcji, który aż przeraża swą prostotą.

 

Powieść ta nakłania do tego, by jak najwięcej czasu spędzać z bliskimi. W końcu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się za minutę, jutro, za miesiąc lub rok. Przyszłość to dla nas jeden wielki znak zapytania; może ona diametralnie zmienić się w ciągu sekundy. Nie możemy stwierdzić, czy ukochana osoba będzie z nami za kilka dni. A może to nas zabraknie? Trzeba wykorzystywać każdą chwilę najbardziej jak się da, ponieważ mogą się one już nigdy nie powtórzyć.

 

„Z tęsknoty za Judy" wyróżnia się spośród książek młodzieżowych swoją oryginalnością i nietypowym podejściem do tematu. Duża w tym zasługa również Anne Cassidy, której styl pisania bardzo przypadł mi do gustu i pozwolił cieszyć się każdym słowem. Bynajmniej nie jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, jednak chyba jeszcze bardziej udane od poprzedniego. Z niecierpliwością czekam na chwilę, w której rozpocznę lekturę kolejnej książki spod pióra Cassidy, ponieważ już teraz wiem, że będzie to obfitujące w emocje przeżycie, które pozostanie w mojej pamięci przez dłuższy czas.

 

Zrób krok w stronę idącej przed siebie pięciolatki. Złap ją za rękę, zawołaj, wykonaj cokolwiek, by ją zatrzymać. Nie pozwól jej zniknąć z Twojego życia już na zawsze. Po prostu nie pozwól jej odejść.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial