Okładka wydania

Ela-Sanela

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 6 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Ela-Sanela | Autor: Katarzyna Pranić

Wybierz opinię:

Magda

Katarzyna Pranić - ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Ela- Sanela to jej debiut literacki. Zajęła II miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

 

Elę poznajemy jako 12-letnią dziewczynkę. Niedawno zmieniła szkołę, przez co straciła kontakt ze starymi przyjaciółmi i trochę ciężko jej do wszystkiego przywyknąć. Wiemy też, że wychowuje ją babcia i w zasadzie mogłoby się wydawać, że w tej historii nie ma nic zaskakującego. Tak jest do momentu, kiedy to w szkole podczas lekcji pani prosi Elę o przeczytanie pracy domowej i zwraca się do niej „Sanela Hasani". Od tej pory stopniowo wychodzą na jaw pewne fakty z przeszłości dziewczynki. Okazuje się, że pochodzi z Bośni i podczas ucieczki z pogrążonego w wojnie kraju, razem z grupą uchodźców trafiła do Polski. Tutaj adoptowała ją pewna lekarka, która od tamtej pory została jej babcią i jednocześnie jedyną rodziną. Przez te wszystkie lata Ela nic nie wiedział o poszukiwaniach babci, która poprzez Czerwony Krzyż miała nadzieję odszukać rodzinę dziewczynki. W końcu po wielu latach udało się nawiązać kontakt z siostrą Saneli. Teraz, kiedy dziewczynka ma prawie 13 lat, musi zmierzyć się z trudną i bolesną przeszłością, żeby poznać całą prawdę o sobie.

 

Książeczka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Akcja toczy się powoli, widać, że autorka z uwagi na młodych czytelników, stara się dawkować emocje. Historia pokazuje czytelnikowi, jak ważne w życiu każdego człowieka jest poczucie tożsamości narodowej. Otwiera oczy na okrucieństwo wojny, która zawsze ma tragiczne skutki. Uświadamia też, że dom to przede wszystkim miejsce gdzie czujemy się bezpieczni i kochani. Jedyne co mogę zarzucić autorce to zbytnie „rozleniwienie" tempa akcji, które sprawia, że miejscami książeczka jest mniej interesująca. Niemniej jednak polecam młodszym czytelnikom.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial