Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Gorzkie Urodziny

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Anne Cassidy
 • Tytuł Oryginału: Birthday Blues
 • Seria: Kora
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Monika Szumowska
 • Liczba Stron: 208
 • Rok Wydania: 2008
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125 x 195 mm
 • ISBN: 9788361245131
 • Wydawca: Stentor
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  3/6

  3,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 9 votes
Akcja: 100% - 7 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 6 votes

Polecam:


Podziel się!

Gorzkie Urodziny | Autor: Anne Cassidy

Wybierz opinię:

Buffy1977

Julia w dniu swoich urodzin odkrywa, że jej najlepsza przyjaciółka odbiła jej chłopaka. Zaprzyjaźnia się więc z sąsiadką Tiną, której mama choruje na poważną depresję. Tymczasem Julia odkrywa, że jej nowa koleżanka ma sporo tajemnic, które mogą zniszczyć jej życie...

 

"Gorzkie urodziny" jest obyczajową powieścią dla młodzieży, która porusza swoją tematyką ważne problemy młodych ludzi. Tę książkę czyta się w błyskawicznym tempie - pewnie dlatego, że do pokaźnych tomów na pewno nie należy, ale również pisana jest z punktu widzenia nastolatki, operuje prostym, nieskomplikowanym językiem i brakiem jakichkolwiek dłuższych opisów. Mogę również wysnuć nieśmiałą hipotezę, iż jest to powieść jednowątkowa, cała jej tematyka praktycznie obraca się wokół jednego tematu. Na pewno ta pozycja może okazać się bardzo pouczającą lekturą dla młodych ludzi, szczególnie płci żeńskiej, ale przyznam się szczerze, że i ja przeczytałam ją bezboleśnie:)

 

W trakcie czytania irytowała mnie szczególnie główna bohaterka, która wydawała mi się osobą samolubną, myślącą wyłącznie o sobie, a przy okazji chwilami wykazywała się niezwykłą wręcz głupotą. To samo dotyczy jej przyjaciółki Tiny. Choć mnie to niezmiernie denerwowało to myślę, że młodzieży przypadną do gustu te dwie bohaterki, gdyż powiedzmy sobie szczerze - zachowywały się dokładnie tak samo, jak większość współczesnych nastolatek. Cały czas miałam wrażenie, że w ich głowach znajdują się jedynie myśli o chłopakach, ciuchach i zakupach. Jak na siedemnastolatki to spora przesada. Dodam jeszcze, że kiedy przyjdzie czas na kulminację, pod koniec powieści wielu czytelników wręcz znienawidzi te dwie osóbki - mówię o osobach dorosłych.

 

"Gorzkie urodziny" to literatura lekka, którą dorośli czytelnicy powinni przeczytać wyłącznie w celu rozluźnienia się po ciężkim dniu - te osoby na pewno nie znajdą tutaj nic przydatnego dla siebie. Tymczasem współczesna młodzież, moim zdaniem, powinna częściej sięgać po tego typu literaturę. Podczas czytania prozy Anne Cassidy znajdą się w swoim świecie, świecie nastoletnich problemów i marzeń, ale równocześnie dowiedzą się kilku rzeczy, które może nie pomogą im w życiu, ale dadzą do zrozumienia, że ze wszystkim można sobie poradzić, że nie każdy duży kłopot oznacza koniec świata. Myślę, że choćby z tego powodu taka literatura jest potrzebna, choć nie miałabym nic przeciwko, gdyby była w stanie równie mocno zainteresować dorosłych czytelników. Gdybym była nastolatką ta książka na pewno byłaby jedną z moich ulubionych, a tymczasem cieszę się, że miałam przy czym odetchnąć i oczywiście polecić ją trochę młodszej części społeczeństwa:)

 

Bardzo dziękuję wydawnictwu Stentor za udostępnienie mi egzemplarzu tej książki oraz serwisowi Sztukater za przesłanie mi jej.

 

Heyday

Postanowiłam przeczytać tą książkę, ponieważ jej inne dzieło pod tytuł "Gdzie jest Jennifer?", bardzo mi się spodobało. Autorka pisze o sprawach trudnych, takich jak przestępstwa młodzieży, wczesne ciąże. Porusza tematy kontrowersyjne i dzięki temu, chce uzmysłowić młodym ludziom, że to zachowanie nie jest dobre.

 

Książka "Gorzkie urodziny", opowiada o Julii, którą w dzień jej urodzin rzucił chłopak i zdradził ją z jej najlepszą przyjaciółką. Jest z nią coraz gorzej, zaczyna się bać, że zaszła w ciąże. Jak się później okazuje to nie ona, ale jej nowa przyjaciółka. Od tej chwili są ze sobą związane i ufają sobie bezgranicznie. Mają sekret, o którym tylko one wiedzą. Nie obchodzi ich nic innego tylko ich własne dobro. Jak dwie 17-nastolatki poradzą sobie z ciążą jednaj z nich?

 

Pierwsze co się nasuwa na myśl, kiedy zaczyna czytać się tą książkę, to na pewno styl pisania autorki. Opisuje wszystko w tak neutralny sposób, że samemu decyduje się o tym, jak na to patrzymy. Na niektóre rzeczy patrzyłam w sposób negatywny. Nie za bardzo rozumiałam czemu Julia, nie chce się zwierzyć swojej mamie, której ufa bezgranicznie. Ktoś wychowywany tylko przez jednego rodzica, jest bardzo z nim związany. Jednak jest to mało znaczący szczegół, który nie pogarsza tej książki.

 

Akcja książki dzieje się jakby w dwóch czasach. Przed narodzeniem dziecka i po tym. Drugi wątek, w którym policjant stara się ustalić, kto podrzucił dziecko, jest o wiele mniej ciekawy i czasami za bardzo monotonny.

 

Ogólnie rzecz biorąc inna książka tej autorki jest lepsza, jednak ta także posiada swój urok.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial