Wartość Człowieka

Autor: Krzysztof Grzywocz

Okładka wydania

Wartość Człowieka


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Scathach

Ks. Krzysztof Grzywocz, to doświadczony rekolekcjonista, ojciec duchowy w Wyższym Seminarium Duchowym w Opolu, a także wykładowca teologii duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

 

Wyposażony w odpowiednią wiedzę, kieruje do czytelnika tekst, który ukazał się pierwotnie w „Zeszytach Formacji Duchowej" będący odpowiedzią na zapytanie o wartość człowieka, w świecie w zdominowanym przez gesty odzierające z godności i jakiegokolwiek znaczenia.

 

Grzywocz nie boi się podnoszenia kwestii znaczących, odważnie wkracza w sferę niewygodną, dyskutuje o naszej zdolności adaptacji do wymagań środowiska i konkretnych osób. Nie unika rozważań o presji społecznej, wymogach życia wedle konkretnych wskazań i ukierunkowań, podejmuje wątek oczekiwań drugiego względem nas i ich prawomocności.

 

Autor zdaje się dyskutować ze współczesnym człowiekiem ukształtowanym i otumanionym przez media, decydujące o tym co stanowi wartość, a co jej pozbawia.

 

Krytycznie odnosi się do życia uwarunkowanego posiadaniem i stanem majątkowym, nie zgadza się na ocenianie człowieka przez pryzmat zasobności jego portfela czy jakości przedmiotów jakimi się otacza. Stara się dotrzeć do sedna problemu i wielkiej choroby toczącej człowieczeństwo.

 

W tej krótkiej książce bada nasze powolne uleganie złudzeniom, internalizację polegającą na wmuszaniu w nas poglądów o tym, że na swoją wartość trzeba zapracować, że nie jest ona czymś darmo danym, lecz jedynie efektem długotrwałej pracy na własne konto.

 

Pracy, trzeba dodać, niekończącej się, bo wszak wszystko co można kupić, równie szybko można utracić. Autor próbuje dotrzeć do źródła naszego pragnienia zdobywania uznania „za coś", „dzięki czemuś" i „przez coś", docieka sensu świata, w którym co rusz trzeba się dowartościowywać, który sugeruje, że nasze znaczenie uzależnione jest od atrakcyjnego wyglądu, wyrafinowanych zajęć i tak dalej, i tym podobne.

 

Jego publikacja, to wysiłek włożony w to, by przywrócić pierwotne znaczenie ludzkiej wartości.

 

Niestety, jest ona również gorzką analizą społeczeństwa. Wskazuje na to jak ogromnie zniekształcono nas odbiór rzeczywistości, jak go zdeformowano w taki sposób, by odpowiednio reagował na kolejne kampanie promocyjne i oczekiwania innych wobec nas, nauczono życia pod niepotrzebną presją.

 

Język tej publikacji jest przystępny, a argumentacja poparta konkretnymi fragmentami Pisma Świętego, na którym powinniśmy opierać swoje życie. Książeczka ta jest zrzuceniem z oczu klapek, próbą przywrócenia naszego myślenia na właściwe tory, pragnieniem ponownego ustanowienia godności i wartości.

 

Polecam tę książkę będącą głosem zdrowego rozsądku w ogłupiałym świecie.

 

Warto się nad nią pochylić i przekuć czas z nią spędzony na konkretne czyny. Warto dać się odczarować myśleniu ukierunkowanemu na posiadanie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!