Okładka wydania

Córka Carycy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Córka Carycy | Autor: Carolly Erickson

Wybierz opinię:

Anna73

„Córka carycy" to opowieść o losach Tatiany Romanowej, córki cara Mikołaja II i carycy Aleksandry.

 

Autorka przenosi nas w czasie do początków XX wieku do Rosji pod panowaniem Romanowów. Poznajemy ich zwyczajne życie, towarzyszymy Tatianie przez etapy dzieciństwa i młodości po dojrzałość, obserwujemy jej pierwsze miłości i tragedię zesłania na Syberię.

 

Rodzina carska pokazana jest w bardzo specyficzny sposób. Car Mikołaj ukazany został jako ojciec kochający swe dzieci i żonę, ale i oddający się rozrywkom oraz topiący swoje smutki w alkoholu. Caryca Aleksandra został pokazana jako słaba kobieta, chora psychiczne, pozostająca pod wielkim wpływem Rasputina, stale obserwowana przez teściową i doktora Freuda. Szereg innych członków rodziny również nie stroni od skandali, są rozwody i związki pozamałżeńskie. Generalnie tylko Tatiana pokazana jest jako normalna osoba. Śledzimy jej pierwsze miłości i doświadczenia seksualne, jej obserwację i kontakt z ludem i rewolucjonistami, pomoc w szpitalu, itd. Pokazana została przez pryzmat zwykłych, ludzkich zachowań, a nie cech wielkiej carewny. Na naszych oczach wielka Tatiana Romanowa zmienia się w zwykłą Darię Gradow, mieszkankę Stanów Zjednoczonych. Nikt nie zna jej przeszłości i pochodzenia...

 

Na zasadzie kontrastu ukazano również sytuację w Rosji – najpierw radujący się i chwalący swego batiuszkę lud, a potem rozruchy i rewolucyjną zawieruchę, która tak bardzo zmieniła kraj i odmieniła życie rodziny carskiej. Dynastia Romanowów dobiegła końca, car zmuszony był do abdykacji – został zamknięty pewien rozdział w historii Rosji. Fikcja literacka została zgrabnie połączona z wydarzeniami historycznymi, dzięki czemu opowieść wydaje się bardzo prawdziwa i wiarygodna. Zdziwiło mnie specyficzne ukazanie postaci Rasputina i jego powiązań z carska rodziną. Wydawało mi się zupełnie inne niż sobie wyobrażałam, czy czytałam w innych źródłach.

 

„Córka Carycy" to bardzo ciekawie napisana powieść, gdzie fikcja i rzeczywistość mieszają się tworząc intrygującą opowieść. Jeśli lubicie powieści historyczne – „Córka carycy" na pewno Wam się spodoba!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto