Okładka wydania

Historia Epidemii. Od Dżumy Po AIDS

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Historia Epidemii. Od Dżumy Po AIDS | Autor: Jacques RuffiéJean Charles Sournia

Wybierz opinię:

Isadora

Całkiem interesująca pozycja traktująca - zgodnie z tytułem - o epidemiach nękających ludzkość na przestrzeni stuleci, a nawet tysiącleci. W niezwykle drobiazgowy sposób snuje przed nami opowieść o czterech najbardziej śmiercionośnych spośród nich: dżumie, cholerze, trądzie i gruźlicy; zapoznaje nas z ich historią, rodowodem, przebiegiem oraz szeroko pojętymi konsekwencjami.

 

Autor dokonuje szczegółowego zróżnicowania chorób epidemicznych na bakteryjne (np. trąd, dżuma, cholera, gruźlica, tyfus plamisty), wirusowe (żółta febra, grypa, gorączki krwotoczne, ospa, HIV) oraz pasożytnicze (toksoplazmoza, malaria, czerwonka); każda z nich jest dokładnie omówiona - a nawet bardziej, niż dokładnie; często wywody autora stają się przydługie i - co tu ukrywać - nudnawe.

 

Niemniej jednak stanowią cenne źródło informacji o chorobach epidemicznych; mnie szczególnie zainteresowało ich pochodzenie i rys historyczny - momentami narracja nabiera niemal gawędziarskiego stylu, co jest bardzo pożądane, jeśli książka ma wciągnąć czytelnika, a nie zanudzić na śmierć.

 

Są w tej lekturze fragmenty, które zainteresowałyby chyba tylko biologa albo lekarza - napisane poważnym, mało zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy, typowo naukowym żargonem, który absolutnie do mnie nie przemawia. Nie tego spodziewałam się po książce pod tak wielce obiecującym tytułem.

 

Taki styl narracji ma też jednak swoje plusy - ukontentowani lekturą będą zarówno laicy, jak i osoby z zacięciem naukowym.

 

Dużym plusem tej publikacji jest także to, że autor nie skupia się jedynie na historii chorób epidemicznych, ale sięga w przyszłość zastanawiając się, co nas czeka jutro. Choroby pojawiają się, zanikają i znikają, najczęściej nie sposób przewidzieć ich "zachowania" ani satysfakcjonująco wyjaśnić, dlaczego pojawiają się i znikają w czasie i przestrzeni. Podoba mi się takie całościowe i wyczerpujące potraktowanie tematu. Z pewnością, mimo kilku uwag, jest to wartościowa i interesująca lektura.

 

Polecam

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto