Okładka wydania

Pole Krwi

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pole Krwi | Autor: Denise Mina

Wybierz opinię:

Buffy1977

Paddy Meehan pracuje w gazecie "Scottish Daily News" jako goniec, ale robi wszystko żeby zostać pełnoprawną redaktorką. Swoją szansę dostrzega w ostatniej sensacji - zabójstwie małego Briana, o które oskarżono dwóch chłopców, z których jeden jest spokrewniony w chłopakiem Paddy. Dziewczyna przeprowadza własne śledztwo.

 

Sięgając po literaturę kryminalną oczekuję kilku istotnych rzeczy. Po pierwsze nieodzowne są dla mnie krótkie, treściwe opisy bez skupiania się na nieistotnych szczególikach topograficznych, środowiskowych, czy architektonicznych. Po drugie, oczywiście, spodziewam się na pierwszym planie jakiegoś wątku kryminalnego - to najważniejszy element fabularny każdego kryminału, a więc nic dziwnego, że autorzy takiej literatury skupiają się przede wszystkim na nim. Ale nie Denise Mina. Niezmiernie zaskoczył mnie fakt, że autorka "Pola krwi" odsuwa tutaj te dwie integralne cechy kryminałów na bok. Szczerze mówiąc najważniejszym wątkiem jej powieści wydały mi się problemy głównej bohaterki z nadwagą. Niemal bez przerwy Paddy lamentuje, jaka to jest gruba i jak ciężko jest jej utrzymać dietę jajeczną.

 

Pomijam już fakt, że takowe problemy ludzkie zawsze wydawały mi się kompletnie bezsensowne. O wiele bardziej zirytowało mnie ciągłe przypominanie czytelnikom o tym, że główna bohaterka jest puszysta - jakby nie można było napisać o tym tylko raz. A to wszystko w powieści, która miała przecież być kryminałem, a nie poradnikiem na temat zrzucenia kilku kilogramów! Kolejnym ważnym elementem fabuły jest żarliwa religijność, co poniektórych bohaterów. I muszę przyznać, że na tym polu autorka spisała się całkiem nieźle. Niemalże idealnie zobrazowała swoim czytelnikom wpływ wyznania katolickiego na życie stworzonych przez siebie postaci. Myślę, że Denise Mina zrobiłaby istną furorę, gdyby zdecydowała się pisać powieści obyczajowe, a nie kryminalne, bo na tym polu widocznie czuje się jak przysłowiowa "ryba w wodzie". Ale niestety wybrała taki gatunek literacki, a nie inny, a tym samym w moim mniemaniu poległa niemal na każdym polu.

 

Męczące, rozwlekłe opisy miejsc poszczególnych zdarzeń, minimalizacja wątków dotyczących morderstwa małego Briana i nudne, pozbawione ciekawszych zwrotów akcji śledztwo przeprowadzone przez Paddy - to tylko niektóre wady tej powieści. A chyba największą jest sama główna bohaterka, której w moim mniemaniu w życiu zależy tylko i wyłącznie na dwóch rzeczach: zrzuceniu paru kilogramów nadwagi oraz zostaniu redaktorką. Nieustannie "buja w obłokach", wyobrażając sobie samą siebie w roli niezależnej, bogatej, sławnej i przede wszystkim szczupłej kobiety sukcesu. Nie wiem, jak inni czytelnicy, ale ja odniosłam wrażenie, że nasza Paddy ma nie tylko wygórowane marzenia, ale również wysokie zdanie o sobie, a w rzeczywistości jest kolejną nudną postacią, zajmującą się wyłącznie sobą. Przynajmniej do pewnego momentu, ale nawet to w zupełności wystarczyło, aby odstręczyć mnie od tej postaci.

 

Jeśli ktoś lubi kryminały, w których morderstwo i śledztwo nie są najważniejszymi wątkami to ta powieść powinna przypaść mu do gustu. Ja niestety spodziewałam się czegoś zupełnie innego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial