Okładka wydania

Smak Miodu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Smak Miodu | Autor: Salwa An Nu'ajmi

Wybierz opinię:

Samash

Książka Smak miodu autorstwa Salwa al-Nu'ajmi jest dość kontrowersyjna, gdyż opowiada o seksie. Jednak nie sam seks jest takim zaskoczeniem jak to, że utwór ten opowiada o seksie arabskim. Jak powszechnie wiadomo współżycie seksualne w krajach arabskich, gdzie główną religią jest Islam, jest tematem tabu. Mężczyźni mogą mieć wiele żon i uprawiać z nimi seks bez ślubu. Natomiast nie działa to w druga stronę. Kobiety, które nie maja męża i uprawiają seks z wieloma, często przypadkowymi mężczyznami są tępione i ludzie nimi gardzą. Święta Księga Koran eliminuje całkowicie seks pozamałżeński wśród swoich wierzących.

 

Książkę Smak miodu można zaliczyć do książek, które są pisane w formie pamiętnika z przemyśleniami. Bohaterką jest kobieta, którą fascynuje seks. Poszukuje książek arabskich o tej tematy. Znajduje wiele i często swoje przemyślenia dotyczące współżycia podpiera cytatami z takowych książek. Opowiada także o niektórych swoich partnerach. Takim głównym, którego ciągle wspomina jest Myśliciel. Nauczył naszą bohaterkę wielu rzeczy dotyczących seksu. Często o nim wspomina i porównuje do innych mężczyzn.

 

Opowiada także o swoich przyjaciołach oraz ich opowieściach. Bardzo lubi plotkować wraz z koleżankami i często dowiaduje się o wielu małych "seks skandalach". Historie te często sa bardzo śmieszne, jak i kontrowersyjne. Dzięki tej książkę czytelnicy dowiadują się jak naprawdę wygląda sytuacja dotycząca seksu w krajach arabskich. Utwór ten ukazuje prawdziwe oblicze "seksu arabskiego". Wiele rzeczy, o których wiemy, jest stereotypami.

 

Książkę czytałam z dość dużym zaskoczeniem i w pewnym momencie ze zniesmaczeniem. Autorka bardzo mnie zdziwiła treścią. Nie wiedziałam co myśleć o książce. W sumie nadal nie wiem. Nie mogę się zdecydować, czy warto czytać tą książkę. Jeśli kogoś interesuje taka tematyka to śmiało niech czyta. Jeśli jednak ktoś nie lubi, bądź odrzuca go takowy temat to szczerze odradzam. Ja przeczytałam ową książkę, gdyż wiele o niej słyszałam i byłam ciekawa. Jednego jestem pewna - nigdy więcej nie wrócę do tego utworu.

 

Autorka niczym mnie nie urzekła, a momentami gorszyło mnie to, co czytałam. Miałam ochotę przestać czytać. Lecz ze względu na niewielką objętość postanowiłam przeczytać do końca.

Cinnamon

Syryjska pisarka Salwa an-Nu'ajmi powieścią „Smak miodu" wywołała duże poruszenie w większości krajów muzułmańskich, gdzie książka została zakazana. Zastanawiałam się: Co też musi mieć w sobie, że tam jest zakazana, a na świecie bije rekordy popularności w rankingach sprzedaży? Postanowiłam przyjrzeć się tej sprawie.

 

Zacznę od tytułu. Dlaczego akurat smak miodu? Miód to produkt spożywczy, z którym mamy do czynienia każdego dnia. Słodki, o ciekłej lub stałej konsystencji miód jest także uważany za jeden z wielu afrodyzjaków: działa pobudzająco na zmysły, wzmaga popęd seksualny i zwiększa jego możliwości. Tak przynajmniej uważają znawcy afrodyzjaków. W powieści miód jest symbolem cielesnych zbliżeń i erotycznych rozważań bohaterki.

 

Bohaterką książki jest arabska bibliotekarka pewnego paryskiego uniwersytetu. Jej pasją jest zgłębianie klasycznej literatury islamskiej dotyczącej erotyzmu. Teksty te nie tylko analizuje, ale także wdraża w życie. Już na samym wstępie sugeruje swoim czytelnikom, jakoby była znawczynią ludzkich ciał, a to wszystko dzięki licznym kochankom, z którymi miała okazję studiować zakazane dzieła. Dla niej rozwiązłość nie jest złą rzeczą. Uważa, że małżeństwo monogamiczne jest sprzeczne z naturą, a słowo „wierność" to wielkie kłamstwo – „pożądanie seksualne musi być swobodne". Za naturalną rzecz uważa kobiecą skłonność do poligamii.

 

Jej spokojne, tajemne życie nabiera innych kolorów, gdy dostaje propozycję przygotowania referatu na temat starych arabskich książek erotycznych na wystawę pod tytułem „Piekło Ksiąg". Wyobraźnia rusza pełną parą, zmysły dają o sobie znać, więc po chwilowych obawach podejmuje się tego zadania. Możliwość przygotowania pracy na temat erotycznych ksiąg jest też okazją do rozważań nad seksualnością bohaterki i przypadkowych kobiet, z którymi w tym czasie się spotyka. Dochodzi też do ciekawych wniosków. Uważa, że pomimo dosyć restrykcyjnych tradycji religijnych krajów muzułmańskich, to właśnie Arabowie są jedyną nacją na świecie, dla której seks jest ogromną przyjemnością. Dlaczego? Wytłumaczenie możecie odnaleźć sięgając po tę książkę.

 

Po krótkim przedstawieniu treści książki czas na moją ocenę. „Smak miodu" odebrałam jako powieść napisaną dosyć chaotycznie. Mogą o tym świadczyć liczne momenty przeskoków pomiędzy jedną opowieścią a drugą. Autorka nie do końca wywiązała się ze swojego zamierzenia: książka miała szokować wszystkich jej odbiorców rażącą seksualnością, a tak naprawdę negatywne uczucia wzbudziła tylko w rodzimym kraju. Uważam, że dla nas – mieszkańców krajów zachodnich, tematyka seksualna przedstawiona w taki sposób, w jaki to zrobiła Salwa an-Nu'ajmi, nie wzbudza żadnych emocji. Co więcej – powieść pomimo, iż bardzo szybko się czyta, jest monotonna i w pewnym momencie nużąca. Miała to być „piękna, subtelna i mocna opowieść; z ogniem pożądania zalewającym stronice" – wyszła historyjka na jeden raz. Jedynym ciekawym akcentem książki jest skrupulatne przygotowanie się przez autorkę do erotycznych tekstów klasyków islamu, przez co powieść nabiera trochę poetyckiego wyrazu.

 

W ostatecznym rozrachunku – raczej nie polecam. Chyba że ktoś chce wyrobić sobie własne zdanie na temat „Smaku miodu".

Sylwuch

Miód - produkt spożywczy, który w naturalnych warunkach jest wytwarzany przez pszczoły. Bardzo słodki, występujący pod różnymi postaciami - może być gęsty, rzadki i lejący się, a także skrystalizowany i twardy. Miód pobudza apetyt i pokonuje przeziębienie, a ogrom ludzi traktuje go także jako afrodyzjak, a nawet lek na potencję. Miód stanowi źródło sił witalnych i energii, a w miłości - dodaje słodyczy. Jego smak jest kwestią gustu, ale mimo wszystko, warto doceniać właściwości miodu, wykorzystując je do różnych celów...

 

Główną bohaterką "Smaku miodu" jest arabska bibliotekarka, która każdą możliwą chwilę poświęca na poznawanie wszelkich książek oraz erotycznych tekstów klasyków islamu. Swoją wiedzę znacznie pogłębia, kiedy zostaje poproszona o przygotowanie wykładu o tej tematyce na konferencję naukową. Bezpośrednia styczność z ideami uczonych prowokują bohaterkę do rozmyślań nad własną cielesnością, a także wszelkimi sprawami związanymi z seksem. Większość klasyków traktuje cielesność jako niezwykle istotny element, który należy wykorzystywać do granic możliwości. Ponadto mistrzowie 'ars amandi' uznają, iż nie wolno powstrzymywać się zbyt długo przed miłością fizyczną, ponieważ nie przynosi to niczego dobrego. Główna bohaterka bardzo poważnie traktuje koncepcje uczonych, bezwzględnie dostosowując się do ich zaleceń.

 

"Moje wartości etyczne nie mają nic wspólnego z moralnością świata zewnętrznego. Odrzuciłam ją, już nie pamiętam kiedy. Te wartości kierują tym, co robię, tylko one wskazują mi drogę. To ja kształtuję ich skalę. Nie obchodzi mnie, jaki wpływ na moje życie będą miały moje uczynki. Wyraz twarzy po miłosnym akcie, błysk w oczach, drżenie ciała, urywane słowa - to wszystko rozpala opowieści w moim sercu." *

 

Salwa an-Nu'ajmi ujawnia pewne skrzętnie skrywane tajemnice oraz hipokryzje rządzące w arabskim świecie. Pod przykrywką społecznej poprawności można znaleźć wiele niedopowiedzeń, dużą dawkę zakłamania oraz oszustw. Autorka nie boi się zabrać głosu w ważnej kwestii, o której nie mówi się w krajach muzułmańskich. Syryjska pisarka dotyka tematu tabu, zrywając ze społeczną umową związaną z milczeniem na temat seksu. Jej nieskrywana odwaga przyczyniła się do oficjalnego zakazu wydawania "Smaku miodu" w większości krajów muzułmańskich.

 

Niezwykle erotyczna okładka, opis oraz rekomendacje znajdujące się na tylnej okładce odbiegają od tego, co znalazłam na kartkach tej książki. Z pewną częścią mogę zgodzić się, jednak nie pokusiłabym się o stwierdzenie, iż "Smak miodu" to "mistrzowski, zmysłowy, kusicielski głos z arabskiego świata". Owszem, lektura zawiera subtelne i zmysłowe opisy, nieprzepełnione erotyzmem i wulgarnością. Jednakże miałam ochotę na naprawdę mocną, elektryzującą historię, która poruszy mnie, zaszokuje, a nawet zirytuje. Niestety, "Smak miodu" nie wzbudził we mnie żadnych emocji, co stanowi dla mnie pokaźny minus. Książka nie rozpaliła mojej wyobraźni, a bezimienna bohaterka nie skradła mojego serca.

 

Owa lektura nie wniosła w moje życie niczego nowego. Co więcej, nie poruszyła żadnej struny w moim sercu, zatem na pewno nie zapisze się w mojej pamięci jako lektura, do której warto powrócić. Jeżeli ktokolwiek z Was ma ochotę poznać wynurzenia arabskiej bibliotekarki zafascynowanej tematem seksu poruszanym w islamskich tekstach, to sięgnie po Smak miodu bez mojej rekomendacji. Inni czytelnicy niech sami zadecydują, czy pragną pobieżnie przybliżyć sobie muzułmański świat przy pomocy dzieła Salwy an-Nu'ajmi. Nie gwarantuję niezapomnianych wrażeń oraz zachwytów nad tą książką, ale mam nadzieję, że przygoda z nią nie będzie męczarnią - w moim przypadku nie była.

 

* cytat ze str. 11

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial