Okładka wydania

Wampir Z Ropraz

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jacques Chessex
 • Tytuł Oryginału: Le Vampire De Ropraz
 • Seria: Inne Historie
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Anna Topczewska
 • Liczba Stron: 96
 • Rok Wydania: 2009
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 200 mm
 • ISBN: 9788374145541
 • Wydawca: W.A.B.
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wampir Z Ropraz | Autor: Jacques Chessex

Wybierz opinię:

Isadora

Choć historia opowiedziana przez Jacquesa Chessex oparta jest na faktach i odnosi się do wydarzeń sprzed ponad stu lat, daje niechlubne świadectwo niezmienności ludzkiej natury: niezdrowej fascynacji makabrą, histerycznymi reakcjami w obliczu nieokreślonego zagrożenia kulminującymi w masową panikę przywodzącą na myśl pełną grozy atmosferę polowań na czarownice; poszukiwania kozła ofiarnego, szerzące się podejrzenia i oskarżenia karmione zabobonem, chęcią zemsty, zazdrością, bazujące na najniższych ludzkich instynktach, lękach i ekscytacjach - oto koszmar, w jaki zmienia się codzienność małej społeczności w sytuacji zagrożenia.

 

Historia ta, opowiedziana w oszczędnych słowach i z dystansem, będąca niemalże suchym i beznamiętnym streszczeniem faktów, niepozbawiona jednak sporej dawki realizmu - operująca tak skromnymi środkami przekazu robi piorunujące wrażenie. Nie ma co ukrywać, że jest to w dużej mierze zasługą naturalistycznych, balansujących na granicy dobrego smaku opisów sprofanowanych zwłok, ale nie mniej istotna jest duszna atmosfera odizolowanej społeczności, w której tłumione urazy, skrywane za sielskim obrazem wiejskiego życia wstydliwe i bulwersujące sekrety począwszy od alkoholizmu poprzez kazirodztwo, zoofilię po skrytobójstwo, skutecznie tę atmosferę potęgują.

 

Jestem pod wielkim wrażeniem tak mrocznej, sugestywnej prozy Chessexa, jak i wnikliwej analizy złowrogiego umysłu psychopatycznego mordercy oraz specyficznej mentalności odseparowanej od świata zbiorowości skonfrontowanej z sytuacją zagrożenia.

 

W niewielkim szwajcarskim miasteczku Ropraz umiera na zapalenie opon mózgowych 20-letnia Rosa, córka miejscowego sędziego. Następnego dnia po pogrzebie mieszkańcy zastają jej grób rozkopany, a zwłoki sprofanowane i zbezczeszczone w najobrzydliwszy sposób. Wkrótce dochodzi do podobnych zbrodni w okolicznych miejscowościach.

 

Spokojne, senne miasteczko ogarnia panika: rodzice baczniej pilnują dzieci, domy obwieszone są girlandami czosnku i krucyfiksami, obcy są przeganiani, nieufnie spogląda się nie tylko na podróżnych, ale i na sąsiadów. Lawinowo mnożą się wzajemne podejrzenia i oskarżenia rzucane pod byle pretekstem, a zrodzone z sąsiedzkich zatargów, rodzinnych sporów, chęci zemsty, zazdrości i tajonej nienawiści.

 

Idealnym kozłem ofiarnym staje się niejaki Favez przyłapany na akcie seksualnym z jałówką, miejscowy dziwak o długich zębach i czerwonych oczach, w których to cechach mieszkańcy jednoznacznie upatrują oznak wampiryzmu, choć dowody zdają się świadczyć przeciw tej tezie...

 

Powieść "Wampir z Ropraz" mogłaby być idealnym przykładem tryumfu ciemnoty i zabobonu nad rozumem, gdyby nie przewrotne, niejednoznaczne i skłaniające do zastanowienia zakończenie wprowadzające lekki zamęt w ustaloną rzeczywistość.

 

To świetnie skonstruowana, niepokojąca i mroczna psychologiczna opowieść o tym, co czai się w zakamarkach ludzkiego umysłu oraz o tym, do czego naprawdę jest zdolny człowiek.

 

Gorąco polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial