Misiek I Fałszerze Czekolady

Autor: Anna Gras

Okładka wydania

Misiek I Fałszerze Czekolady


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Aga

Czekolada - kawałek nieba rozpływający się w ustach, poprawiający nastrój i wywołujący uśmiech na twarzy. Któż z nas jej nie lubi ? Ja nie potrafię się jej oprzeć, ale pamiętam czasy kiedy czekolada była legalnie fałszowana, a w sklepach królowały wyroby czekoladopodobne.

 

„Misiek i fałszerze czekolady" to historia jedenastoletniego Michała, ucznia szkoły podstawowej, którego wszyscy nazywają Miśkiem. Jego największą pasją są smaki, uwielbia słodycze i nowe kulinarne doznania. Czasem, ku przerażeniu mamy próbuje swoich sił w kuchni, co niejednokrotnie kończy się katastrofą. Życie Miśka ulega zmianie, kiedy zostaje wytypowany do szkolnego konkursu na rozpoznawanie potraw za pomocą zmysłu smaku, podczas którego wpada na trop sfałszowanej czekolady, która przyczyniła się do jego porażki. Chłopiec czuje się oszukany i nie potrafi pogodzić się z niesprawiedliwością, dlatego postanawia za wszelką cenę odkryć tajemnicę ohydnego smaku ulubionego rarytasu.

 

Anna Gras, stworzyła bardzo sympatycznego bohatera, którego trudno nie polubić. Smakosza, uwielbiającego sprawiać przyjemność swojemu podniebieniu Mającego lekką nadwagę, ale dzielnie próbującego z nią walczyć. Do tego inteligentny, błyskotliwy z dużym dystansem do siebie. Mnie ujął swoim dowcipem, uporem i dojrzałością. Na uwagę zasługuje też jego mama, po której chłopiec niewątpliwie odziedziczył dowcip, która jest rodzicem wprost z dziecięcych marzeń

 

Fabuła książki nie jest skomplikowana i naszpikowana zbędnymi zawiłościami. Wątek detektywistyczny jest bardzo dobrze skonstruowany i dostosowana do wieku odbiorcy. Wartka akcja okraszona dobrym dowcipem sprawia, że przy książce trudno się nudzić, a co najważniejsze wydarzenia przedstawione w powieści skłaniają młodego czytelnika do refleksji. Ta lektura to nie tylko dobra zabawa i ciekawa przygoda, ale też ważna lekcja

 

Ja z Miśkiem spędziłam sympatyczne popołudnie, a moja jedenastoletnia córka „pochłonęła" książkę w trzy dni zaśmiewając się przy tym w głośno, a na koniec poinformowała mnie, że choć Misiek miał swoje racje postąpił bardzo nieodpowiedzialnie.

 

Książka przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników, ale myślę, że i tym starszym sprawi dużo przyjemności. Jest idealna na wakacje i do czytania przed snem.

Marta_25

Jeśli uwielbiacie zabawne historie z detektywistyczną zagadką w tle to książka w sam raz dla was. Jeśli uwielbiacie słodycze, a w szczególności czekoladę także nie będziecie rozczarowani powieścią Anny Gras pt. „Misiek i fałszerze czekolady".

 

Michał alias Misiek to jedenastoletni chłopak z lekką nadwagą, który nie cieszy się w klasie dużą sympatią, nie tylko ze względu na swoje gabaryty, ale także dość oryginalne, jak na chłopca zainteresowania. Michał bowiem jest smakoszem. Uwielbia poznawać nowe potrawy, delektować się nimi, czuć ich zapach. Wkrótce Misiek zostaje wytypowany przez dyrektora do udziału w konkursie na rozpoznawanie potraw. Wszystko idzie, jak po maśle, jednak kiedy zawodnicy mają rozpoznać czekoladę „7 niebo" Misiek popełnia błąd. Chłopak jest przekonany, że ktoś podrzucił na konkurs podróbkę tejże czekolady. Niestety nikt nie chce wierzyć chłopakowi zarzucając mu, że nie potrafi pogodzić się z przegraną. Bohater na własną rękę postanawia rozwikłać zagadkę sfałszowanej czekolady.

 

Misiek jest chłopakiem, którego nie sposób nie lubić. To inteligentny, bystry i wygadany jedenastolatek, który posiada wielką pasję, a przede wszystkim dystans do siebie. Owszem próbuje zrzucić nieco ciałka i jak sam twierdzi bardzo chciałby „żeby czekolada smakowała jak przypalony grysik, albo kawa zmieszana z piaskiem... A kotlety, żeby smakowały jak sałata w sosie winegret, a sałata jak kotlety", jednak jakoś szczególnie sobie tym głowy nie zaprząta. Muszę jednak przyznać, że moją faworytką, jeśli chodzi o postaci jest mama Miśka. Kobieta nieprzewidywalna, która ma cięty język (już wiadomo po kim Misiek odziedziczył tę cechę) i duże poczucie humoru. Z zainteresowaniem śledziłam ich relacje, ich utarczki i przepychanki, które nie tylko bawią, ale także wzruszają.

 

Przyznam, że z wątkiem fałszowania czekolady spotykam się po raz pierwszy. Pomysł zaskakujący, wydawać by się mogło, że dobry tylko dla dzieci, jednak i ja dałam się wciągnąć w tę sprawę. Z wielkim zainteresowaniem śledziłam detektywistyczne poczynania Miśka i jego koleżanki, Elwiry. I choć akcja szczególnie się tutaj nie rozkręca opowieść nie staje się nużąca. Misiek, dla młodych czytelników (bo to głównie do nich skierowana jest książka Anny Gras) stanie się dobrym kumplem, który nie tylko gwarantuje świetną zabawę, ale także uczula na pewne sprawy. Jak wspomniałam „Misiek i fałszerze czekolady" to powieść powstała przede wszystkim z myślą o dzieciach, jednak dorośli czytelnicy także nie powinni czuć się zawiedzeni sięgając po tę książkę. Anna Gras stworzyła historię uniwersalną, powiedziałabym, że rodzinną, gdyż można spokojnie czytać ją w gronie najbliższych z przekonaniem, że każdy wyniesie z tej powieści coś dla siebie. Sama spędziłam z Miśkiem i jego mamą bardzo miłe chwile, na jednym spotkaniu jednak nie poprzestanę, gdyż niebawem zabieram się za kontynuację. Tym razem Misiek będzie musiał poradzić sobie ze świątecznym obżarstwem, ale o tym już kiedy indziej. Póki co zachęcam do rozwikłania wraz z bohaterem zagadki „7 nieba".

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!