Samotni.pl

Autor: Barbara Kosmowska

Okładka wydania

Samotni.pl


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Varia

Barbara Kosmowska - pisarka, poetka, wykładowca. Osoba, która pierwsze literackie sukcesy zaczęła odnosić już wieku licealnym. Autorka powieści dla dzieci i młodzieży, wobec których również i dorośli nie pozostają obojętni. Laureatka prestiżowych nagród literackich, w tym tytułu Książki Roku 2007 dla Pozłacanej rybki. Samotni.pl, to opowieść o codziennych, zwykłych sprawach. O rzeczach prostych, ale nie banalnych. O czymś, co dotyczy każdego z nas.

 

Zosia jest polonistką samotnie wychowującą siostrę. Joanna zbuntowaną gimnazjalistką tęskniącą za matką. Wiktor chłopakiem, który znalazł się w nieodpowiednim środowisku, a Kaja ofiarą szkolnych złośliwości. Każde z nich kogoś utraciło, każde czuje się samotne i obarczone odpowiedzialnością za innego człowieka. Mimo, że wokół nich są dziesiątki ludzi, to w niełatwych sytuacjach zawsze są zdani tylko na siebie i sami muszą podejmować trudne decyzje. Kiedy los łączy ich drogi ze sobą, wiele spraw zaczyna przybierać zupełnie nieoczekiwany obrót.

 

W Samotnych.pl, wbrew tytułowi, odniesień do rzeczywistości wirtualnej nie znajdziemy. Myślę, że skrót „pl" odnosi się po prostu do Polski, naszego najbliższego otoczenia. Autorka zaznacza tym samym, że nie skupia się tutaj na historiach ludzi z drugiego końca świata, ale na tym co dzieje się na naszym „rodzimym podwórku". Może w ławce obok, może za ścianą naszego pokoju, a może chodzi tu o nas samych?

 

Samotność to temat uniwersalny, lecz zarazem trudny do przedstawienia. Sądzę jednak, że pani Kosmowska wybrnęła z niego obronną ręką. Postacie zostały stworzone w taki sposób, że możemy się z nimi łatwo utożsamić, a swobodny język powieści, z pewnością przypadnie młodzieży do gustu. Możliwe, co prawda, że tym nieco starszym czytelnikom, historia będzie się wydawać zbyt powierzchowna, ale młodość nie szuka filozoficznych mądrości, a raczej prostej prawdy o życiu. Nie ma sensu tworzyć tysięcy skomplikowanych zdań, kiedy to samo można przekaż w kilku jasnych, a zarazem wartościowych słowach. Prostota nie tylko jest łatwiejsza w odbiorze, ale wydaje mi się też, że dużo bardziej szczera i uniwersalna. I właśnie to jest głównym atutem tej książki.

 

Samotnych.pl polecam każdemu, nie tylko tym młodym i zbuntowanym. W końcu wszyscy coś utraciliśmy, wszyscy czegoś szukamy i wszyscy na swój sposób jesteśmy osamotnieni.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!