Okładka wydania

Tęskniąc Za Kissingerem

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tęskniąc Za Kissingerem | Autor: Etgar Keret

Wybierz opinię:

Wichajster

Mimo dynamicznego rozwoju i prób podboju rynków światowych, kultura izraelska wciąż pozostaje nie tyle nie zauważona, co po prostu niedoceniana. Wśród europejczyków pokutuje wyobrażenie Izraelczyka jako posępnego Żyda z pejsami w kapeluszu z dużym rondem. Trudno jest dopuścić myśl, że Izrael, to kraj cywilizowany, rozwijający się, którego życie koncentruje się nie tylko w Jerozolimie.

 

Największy wkład w oswajanie świata z światem Izraela, ma bezsprzecznie kinematografia. Tamtejsi filmowcy przedstawiają swój pogląd na całą gamę tematów- nieodłączny wątek wojenny („Liban", „Żyj i stań się", „Paradise Now"), wątek zagubienia w ortodoksyjnym społeczeństwie („Bańka"), holocaustu („Pociąg życia", „Zmartwychwstanie Adama", „Wiosna 1941"), homoseksualizmu („Yossi&Jagger", „Spacer po wodzie", „Oczy szeroko otwarte"), przyjaźni i seksu (niemal kultowa saga „Lody na patyku"), poszukiwania miłości („Mądrość precla"). Wszystkie wymienione przeze mnie filmy cechuje nie tylko nowatorstwo stylu i bogactwo wizualne, ale ogromna świadomość historii własnego narodu. Nie zawsze jest to odczucie pozytywne, wielu twórców stara się nauczyć widzów patrzenia na życie przez pryzmat inny niż historyczny, inni widzą w niej źródło wielu opowieści, dla jeszcze innych to fantastyczne tło dla wymyślonej fabuły, część stara się ją po prostu opowiedzieć.

 

Są jednak ludzie, którzy wolą pisać niż stać za kamerą, a co najlepsze, są i tacy, którzy łączą w sobie oba zawody- pisarza i reżysera. W ten sposób dobrnęłam w końcu do bohatera tego artykułu- Etgara Kereta. Niemal każdy widział „Pulp Fiction" czy „Kill Billa", więc określenie „Quentin Tarantino z Tel- Awiwu", nadane mu prze krytykę, powinno właściwe ten tekst zakończyć. Podobnie jak filmy Tarantino, książki Kereta mają formę teledysków, krótkich, dynamicznych często szokujących opowiadań, błyskających formą i zaskakujących treścią. Sam Keret jest już niemal idolem izraelskiej młodzieży, jako artysta odbrązawiający żydowskie społeczeństwo, w zgrabny sposób kpiący ze skostniałych poglądów, autor komiksów i programów telewizyjnych, przede wszystkim zaś człowiek z ogromnym dystansem do siebie i świata.

 

„Tęskniąc za Kissingerem" to wydany w 2008 roku zbiór 49 opowiadań, w których Keret nie tylko bezlitośnie wytyka przywary lokalnego społeczeństwa, ale podkreśla to, co najbardziej go w świecie fascynuje- potęgę dziecięcego patrzenia na świat, magię miłości, tragedię przemijania. Nic nie jest tu powiedziane wprost, opowiadania często prowadzone są w narracji pierwszoosobowej, nigdy jednak nie jesteśmy w stanie jasno powiedzieć, że historię snuje Keret. Przeważnie mamy do czynienia z anonimowym mężczyzną, który najczęściej nie ma wielkich ambicji. Potrzebuje pieniędzy, seksu, odrobiny rutyny, z czasem zatęskni za miłością i rodziną, choć patrzy z przerażeniem na życie jakie prowadzą jego rodzice, wywodzący się ze starszego, boleśnie doświadczonego pokolenia, które niemal panicznie boi się zmian.

 

Choć bohaterowie Kereta często są w związkach, trudno o nich powiedzieć, że są kochani i kochają. Są wplątani w związki z kobietami próżnymi, zazdrosnymi, żeby nie powiedzieć „pustymi". Te mądre, wyrozumiałe są poza ich zasięgiem, stracili je w skutek własnej głupoty lub z braku ambicji nie stać ich by o nie walczyć. Szczególną uwagę poświęca Keret miłości do matki, która bywa nie tylko piękna, ale toksyczna i smutna- matka staje się u niego kobietą zmęczoną, która nie marzyła o prowadzeniu domu a miała własne ambicje. Jej dzieci zauważają, że nie miała wyboru dopiero gdy są dorosłe, co sprowadza ich relacje z nią na zupełnie inne tory.

 

Tym co z pewnością łączy wszystkie historie, jest ich niebywały surrealizm, którym niemal emanują. Czasem naprawdę trudno jest się przebić przez jego grubą warstwę, by dostrzec co naprawdę chciał powiedzieć Keret. Pisarz nie boi się języka- bywa wulgarny i obsceniczny, opisywane sceny odrzucają, a jednak nigdy nie przekraczają subtelnej granicy tandety. Historie są często pełne krwi, przemocy i bólu, nigdy nie są jednak motywem przewodnim opowieści, a zaledwie jej niezbędnym tłem, które jako dodatek stanowi niejako wskazówkę do interpretacji

 

Opowieści niejednokrotnie przybierają formę luźnych rozważań, które prowokują do myślenia. Czytając, odnosi się wrażenie, że ma się przed oczami rzeczywisty zapis czyichś rozmyślań, które są niespójne, pełne wtrąceń i przerw. A jednak mają sens, łączą się w końcu w całość, która za fasadą naiwności i prostoty odniesień, kryje wyraźną opinię, żeby nie powiedzieć przesłanie.

 

W końcu, Keret pokazuje nam przekrój żydowskiego społeczeństwa. Obserwujemy dzieci, które dopiero poznają historię, a która już stała się dla nich czymś mitycznym i lekko zniekształconym; młodzież, która robi wszystko by być równocześnie nieprzystosowaną jaki i prowadzić życie podobne do młodych bohaterów amerykańskich seriali; studentów i młodych ludzi, stawiających pierwsze samodzielne kroki, uczących się patrzeć na dotychczas bliski im świat z nowym dystansem, przeżywających miłości, rozczarowania, nieustannie leczonych przez rzeczywistość z naiwności. Starsze małżeństwa grzęzną w rutynie, obrastając stereotypami.

 

Keret nakreśla nam świat w którym żyje, który kocha, który go irytuje i który jak nikt inny, potrafi obserwować, a ze swoich obserwacji wyciągać niebanalne wnioski. Po książkę powinien sięgnąć każdy, kto ma ochotę na kawał solidnej literatury, która nie przytłacza, równocześnie nie wyjaławiając mózgu. Polubią ją zarówno miłośnicy kultury żydowskiej jak i laicy, którzy nie wiedzą o niej kompletnie nic. Choć przecież, jak mawia Keret: „Są dwa rodzaje ludzi, tacy, co lubią spać od ściany, i tacy, którzy lubią spać z tymi, co ich zepchną z łóżka".

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial