Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Dom Nocy Tom 4 Nieposkromiona

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Dom Nocy Tom 4 Nieposkromiona | Autor: P.C. CastKristin Cast

Wybierz opinię:

Agniecha

Dla tych, którzy pokochali serię „Zmierzch" amerykański duet pisarski – P.C. Cast i Kristin Cast, matka i córka stworzyły nową, wielotomową serię o wampirach, w której ważna jest nie tylko miłość, ale też i przyjaźń. Serię „Dom Nocy" zapoczątkowała wydana w 2007 roku powieść „Naznaczona". Otworzyła ona bramę do kolejnej manii, a nastolatki tak bardzo zaangażowały się w życie bohaterów, że wysyłały tysiące maili do autorek, aby nie zaprzestały pisania kolejnych tomów. W Polsce prawa do publikacji serii zakupiła Grupa Wydawnicza Publicat S.A., a w 2010 roku na półkach naszych rodzimych księgarni pojawił się czwarty tom serii o tytule „Nieposkromiona".

 

W dwa dni po zabójstwie jednego z profesorów Domu Nocy i wyjściu na jaw jego romansu z Zoey Redbird, dziewczyna musi pogodzić się z faktem, że przyjaciele odwrócili się od niej na skutek skrywanych tajemnic, a jej chłopak nie chce jej znać. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi jej znienawidzona dotychczas Afrodyta, która zaopiekowała się ozdrowioną Stevie Rea. Niestety, sama Afrodyta przestała być wampirzą adeptką, a stała się niezwykłym człowiekiem z darem wizjonerstwa. To właśnie z powodu dwóch wizji śmierci Zoey Afrodyta powraca do Domu Nocy, licząc na to, że wspólnie zapobiegną chaosowi, który miałby nastąpić po jej śmierci. Próbując nie dopuścić do tragedii dziewczyny stają przed straszliwą prawdą dotyczącą jej mentorki- Neferet, nie zdając sobie sprawy, że wkrótce będą musiały stawić czoło pradawnemu złu.

 

Seria „Dom Nocy" to cykl powieści o młodej dziewczynie Zoey Redbird, która pewnego dnia zostaje naznaczona jako wampirza adeptka. W tej chwili cały jej świat ulega zmianie. Odwracają się od niej przyjaciele, a rodzina traktuje ją jak wcielenie zła. Tylko babcia dziewczyny jest dla niej oparciem. Zoey trafia do Domu Nocy, gdzie trafiają wszyscy adepci, aby przygotowywać się do całkowitej przemiany w wampira. Jednakże nie jest to rzecz ostateczna, bowiem część z nich może tej przemiany nie dożyć. Jak się okazuje w dalszych tomach nie jest to jednak ostateczna śmierć. Bowiem wampiry, które umierają stają się nowym typem wampirów, tzw. Czerwonych, gdyż ich znak ulega kolorystycznej zmianie.

 

Ogólny, przewodni zamysł fabularny jest interesujący, bowiem przypomina trochę serię o Harrym Potterze. Ta powieść to jednak nie tylko historia o wampirach. Poczytamy tutaj także o miłosnych podbojach Zoey, a także jej niesamowitej więzi z przyjaciółmi. Nie obywa się bez dramaturgii, kiedy przyjdzie pożegnać nam się z niektórymi postaciami. W książce znajdują się również liczne odniesienia do religii. W „Nieposkromionej" wprowadzone zostają siostry zakonne urzędujące w Kociej Budzie, a jedna z nich przyrównuje wampirzą Boginię Nyks do Matko Bożej. Powieść nawiązuje również do czirokeskich legend i wierzeń. To właśnie one stanowią podstawę wiary wampirów w powieści „Dom Nocy". W „Nieposkromionej" przywołuje się czirokeski mit dotyczący upadłego anioła Kalony oraz Kruków Prześmiewców (Raven Mocer), które są uosobieniem starożytnego zła. Motyw ten został idealnie wykorzystany, ponieważ budził największą grozę w całej powieści. W książce nie zabraknie również magii, gdyż bohaterowie ponownie tworzyć będą krąg, będzie obrzęd i znowu Zoey pokaże moc pięciu żywiołów. Seria ta zaczyna już wykazywać się pewnym schematem w tym względzie, gdyż zawsze przy owych rytuałach można spodziewać się czegoś niesamowitego i zawsze ma to miejsce w ostatniej części powieści. Książka kończy się w zasadzie w jednym punkcie, który stanowi idealne wejście dla kolejnej. Z pewnością takie zakończenie tylko podsyci apetyt na kolejną powieść.

 

Między autorkami jest spora różnica wieku. P.C. Cast jest autorką wielu romansów paranormalnych więc do książki wprowadza swoją wiedzę i doświadczenie. Drugą część duetu stanowi jej córka Kristin, która studiowała w Tulsie- siedzibie Domu Nocy, do którego uczęszcza ich bohaterka. Młoda dusza daje powieści młodzieżowy charakter, w szczególności poprzez stosowane słownictwo. Autorki pisząc powieść nie oszczędzały w słowach. Nie obawiały się używać wulgaryzmów, co nie koniecznie świadczy o zalecie tej książki, gdyż trzeba pamiętać iż różni czytelnicy będą się w nią zagłębiać. Nie mniej „Nieposkromiona" napisana została swobodnym językiem, dzięki czemu opisy są fascynujące i jeszcze lepiej wpływają na odbiór całości. Można by się przyczepić do niektórych szczegółów, jak przykładowo odprawianie rytuału, czy też część dialogów, ale w końcu jest to powieść z przeznaczeniem dla młodzieży, wobec czego musi stanowić pewnego typu rozrywkę.

 

Okładka polskiego wydania „Nieposkromionej" zdecydowanie różni się od oryginału. Nie oznacza to jednak, że jest gorsza. Utrzymana jest w kolorystyce fioletu, co nadaje odpowiedni klimat. Oprawy tomów „Domu Nocy" mają to do siebie, że każda z nich jest inna, w różnej kolorystyce. Dodatkowo wzbogacone są one wymyślnymi wzorami, które na myśl przywodzić mają tatuaże wampirów. Dzięki temu od razu przyjemniej się po nią sięga. W Polsce wszystkie książki ukazują się nakładem Wydawnictwa Książnica, wchodzącego w skład Grupy Wydawniczej Publicat S.A., których opracowanie i tłumaczenia są na najwyższym poziomie.

 

Śmiało mogłabym powiedzieć, że „Nieposkromiona" jest, póki co, najlepszą powieścią z serii „Dom Nocy". W końcu pojawia się prawdziwe zło, z którymi muszą walczyć bohaterowie- przez co zapominają o starych niesnaskach, nareszcie akcja nabiera tempa. Pojawia się całe mnóstwo chwil zwątpienia i jeszcze więcej nieoczekiwanych zwrotów w akcji, które tylko dodają napięcia całej lekturze. Poza tym interesujące jest to, że nie jest to tylko powieść o wampirach. W dodatku nie skupia się jedynie na wątkach miłosnych, gdyż ze względu na rytuały i wierzenia czirokeskie najważniejsze są tutaj przyjaźń i oddanie. W niecierpliwości oczekuję na kolejny tom, a także na ekranizację powieści, do której prawa wykupiło studio Empire Pictures.

 

Za czwarty tom tej fascynującej powieści serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat S.A., a także portalowi Sztukater, który podarował mi ją do przeczytania i zrecenzowania.

Sara

W końcu przyszedł czas na "Nieposkromioną", czyli już czwarty tom serii "Dom Nocy" rodzinnego biznesu - autorstwa matki i córki. Cały czas, przy okazji wyjścia nowej części, powtarzam sobie, że mam inne książki do kupienia, a tego typu rzeczy powinnam sobie darować, ponieważ już dość mam tego na półce. Ale jak zawsze rozum nie współgra z nałogiem, więc (zresztą po okazyjnej cenie) uprzejmy pan kurier przyniósł mi to "cudeńko" do domu.
Dla krótkiego przypomnienia i odświeżenia pamięci: główną bohaterką jest Zoey, która w pierwszej części niespodziewanie zostaje Naznaczoną, czyli osobą, która ma zostać dojrzałym wampirem (albo umrze) i trafia do nowej szkoły, gdzie kształci się młodzież do pełnienia nowej fukcji. Dziewczyna szybko się dopasowuje, jednak jest osobą wyjątkową i niezwykłą, ponieważ zostaje szczególnie pobłogosławiona przez sławioną boginię Nyks. Przez kolejne części wszystko się komplikuje...

 

W czwartym tomie ponownie dzieje się mnóstwo zaskakujących i dziwnych wydarzeń. Zoey musi poradzić sobie z różnymi przeciwnościami losu - przyjaciele odwrócili się od niej, jej najlepsza przyjaciółka umarła, ale wróciła, jednak nie przypomina dawnej siebie; jeszcze do tego jej największy wróg nagle okazuje się strasznie pomocny i przydatny, a do tego zdolnym do przyjaźni i prawdziwego oddania. Oczywiście nie mogłoby zabraknąć problemów sercowych - tutaj mamy sprytnie wymyślony czworokącik, w którym jest miejsce tylko dla jednej roli damskiej.
Nie przepadam za stylem, jakim posługują się autorki. Jest on dla mnie zbyt prosty, nieujmujący, mogę powiedzieć, że również rażący, bo ciągle wydaje mi się, że panie/panny Cast jakby na siłę próbowały wplątać w książkę obecny język mówiony, który jak wiadomo nie jest zbyt bogaty i wymagający do przyswojenia. Ja uwielbiam zachwycać się słowem, pięknymi opisami (nawet w prostych powieściach), a tutaj dostałam porządną porcję zimnej wody. Po prostu nie mogę się do tego przyzwyczaić. Przeczytałam już cztery części i wątpię, żebym przy dziesiątej, czy setnej zmieniła zdanie.
Postacie również są proste. Ogólnie rzecz biorąc ta seria jest strasznie "łatwa", ale również przyjemna (poza paroma minusami) do czytania. Teraz w sumie trudno o dobre czytadło w dziedzinie książek o wampirach, aniołach, demonach, wilkołakach, wróżkach itp.
Znając doskonale, albo w jakimś tam procencie, siebie to kupię następną część, i następną oraz dwie kolejne, bo będę miała kaprys. Albo zaskoczę samą siebie i wybiorę kolejną książkę pani Jodi Picolut? Zobaczymy. Jednak buszując po internecie natknęłam się na wzmiankę o "Osaczonej", która ma zostać wydana prawdopodobnie w przyszłym roku. Lista rośnie, tylko skąd na to brać pieniądze:)

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial