Okładka wydania

Sekretne Życie Józefiny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Sekretne Życie Józefiny | Autor: Carolly Erickson

Wybierz opinię:

Isadora

Róża Tascher Beauharnais Bonaparte - zwana przez Napoleona Józefiną - bez wątpienia wiodła życie równie barwne i intrygujące, jak czasy, w których przyszło jej żyć.

 

Urodzona na rodzinnej plantacji na Martynice, w wieku szesnastu lat została żoną paryskiego arystokraty, wicehrabiego Alexandra Beauharnais, jednak jej małżeństwo nie było szczęśliwe. Kres upokorzeniom Róży położyła rewolucja, w czasie której jej mąż stracił życie, a ją samą przed egzekucją ocalił upadek Robespierre'a. Aby uchronić przed niebezpieczeństwem swoje dzieci i odzyskać skonfiskowany majątek, związała się z jednym członków Dyrektoriatu, Paulem Barras; dzięki jego kontaktom i spekulacjom na dostawach dla armii Róży zaczęło się lepiej powodzić. To również Barras poznał ją ze sporo od niej młodszym, obiecującym i ambitnym generałem rodem z Korsyki - Napoleonem Bonaparte. Józefina została jego żoną i odtąd trwała wiernie u jego boku wspierając go w jego politycznej i wojskowej karierze, których zwieńczeniem była cesarska korona. I podczas gdy Napoleon odnosił kolejne zwycięstwa na polach bitwy, ona brylowała na salonach i nadawała ton życiu kulturalnemu w stolicy. Jednak życie Józefiny wcale nie było usłane różami: liczne romanse i zdrady męża spędzały jej sen z powiek, podobnie jak nieustanna troska o dzieci oraz ogromna niechęć klanu Bonapartych przejawiająca się zarówno w słownych złośliwościach, intrygach i spiskach, jak i nieudanym zamachu na jej życie.
Los nie szczędził Józefinie kolejnych ciosów: rozwodu z Napoleonem, jego upadku i bycia świadkiem wstąpienia na opustoszały tron następnego Ludwika. Resztę swego jakże bogatego życia spędziła na uboczu, w swojej posiadłości w Malmaison, w otoczeniu rodziny i wiernych przyjaciół.

 

Napoleon Bonaparte jest postacią, która - choć nikczemnego wzrostu - wstrząsnęła fundamentami Europy i wywróciła porządek polityczny do góry nogami. Do dziś wywołuje liczne kontrowersje uważany bądź za jednego z najwybitniejszych strategów i mężów stanu w dziejach, bądź za nadambitnego tyrana i agresora. Jego życie poddano gruntownym badaniom oraz równie skrzętnie przeanalizowano i mam wrażenie, że powiedziano na jego temat wszystko.

 

Znacznie bardziej intryguje mnie kobieta, która stała u jego boku przez długie lata - od początków spektakularnej kariery wojskowej, poprzez lata cesarskich rządów do przymusowego rozwodu - a nawet dłużej; która dzieliła z nim tryumfy i porażki, niejednokrotnie trudy wojskowego życia, znosiła jego zdrady i długie rozstania; mowa oczywiście o Józefinie.

 

Los nie poskąpił jej egzotycznej, kreolskiej urody i osobistego uroku, które zapewniały jej zainteresowanie mężczyzn, ani też inteligencji, hartu ducha i odwagi, dzięki którym wychodziła cało z największych nawet opresji i radziła sobie z rozlicznymi przeciwnościami losu. Była kobietą barwną, wyzwoloną, umiejącą korzystać z życia i nadarzających się okazji, przebojową i nieustraszoną, z równym wdziękiem przyjmującą ciosy, jak i prezenty od losu. Burzliwe czasy i niepospolita kompilacja cech charakteru ukształtowały nietuzinkową osobowość wyjątkowej kobiety o bujnej i bogatej biografii. Nic więc dziwnego, że zainteresowała się nią amerykańska historyczka Carolly Erickson czyniąc ją bohaterką swojej powieści obok takich legendarnych przedstawicielek płci pięknej, jak Maria Antonina czy Letycja Knollys.
Autorka prowadzi nas krętymi ścieżkami losów Józefiny - poprzez jej dzieciństwo na egzotycznej Martynice, nieszczęśliwy związek z wicehrabią Beauharnais, koszmar rewolucji - bodaj najczarniejszy okres jej życia - małżeństwo z Bonapartem, które wyniosło ją na sam szczyt, po upadek i ostatnie lata życia spędzone w ukochanym Malmaison.

 

Carolly Erickson kreśli portret kobiety, której ducha zahartowały życiowe zawirowania i tragedie, wzloty i upadki rozbijające się o mur jej niezwykłej determinacji i wewnętrznej siły. I choć czytelnikom, którzy poznali Józefinę oczami Sandry Gulland, autorki trylogii o żonie Napoleona, bohaterka Erickson wyda się pozbawiona jej psychologicznej i emocjonalnej głębi, bardziej bezbarwna i mniej skomplikowana wewnętrznie, nadal pozostaje osobą ze wszech miar fascynującą i wartą bliższego poznania. Nie należy też traktować niniejszej powieści jako biografii Józefiny, gdyż sama autorka zaznacza, iż zbyt wiele w niej nieścisłości. Trochę szkoda, że nie udało się Erickson trzymać faktów historycznych i połączyć zalet rzetelnej biografii z pasjonującą fabułą tak, jak zrobiła to Sandra Gulland; niemniej jednak "Sekretne życie Józefiny" to całkiem zadowalająca lektura dla czytelników pragnących bliżej poznać sylwetkę tej niepospolitej kobiety oraz jakże burzliwą epokę napoleońską z trochę innej, kobiecej, perspektywy.

Aneczka

"Urodzona na Martynice Józefina Tascher de la Pagerie miała w sobie nieodparty egzotyczny urok. Gorąca karaibska krew zapewniała jej powodzenie u wielu potężnych i wpływowych mężczyzn, a patrycjuszowskie maniery otwarły przed nią niejedne drzwi." - z okładki.

 

RoseTascher wychowała się na Martynice na rodzinnej plantacji, była piękną młodą kobietą, obdarzaną przez mężczyzn nieustanną atencją. Została żoną aroganckiego arystokraty Aleksandra de Beauharnais, z którym nie stworzyła udanego związku, ale zyskała syna Eugeniusza i córkę Hortensję. Po ogłoszeniu formalnej separacji z mężem prowadziła się nieprzyzwoicie zaplątana w sieć niezdrowych układów.

 

W czasie Wielkiego Terroru trafiła do więzienia, ogłoszono dla niej wyrok śmierci i dosłownie cudem uszła z życiem. Aleksander zapłacił najwyższą cenę wraz z innymi uwięzionymi i straconymi za wyimaginowaną zdradę rewolucji.
Pierwsze spotkanie z Napoleonem Bonaparte nie wypadło pozytywnie, odczuwała względem niego mieszane uczucia:
"Pociągał mnie i przerażał. Nie znałam nikogo takiego jak on" - strona 167 książki.

 

Napoleon, o kilka lat młodszy od Rosy Korsykanin, bardzo ambitny jeśli chodzi o plany podbicia innych narodów, gotowy na wszystko, aby osiągnąć zamierzony cel. Oświadczył się jej w sposób mało romantyczny, pomimo tego został przyjęty ze względu na odgórne wymogi zawarcia małżeństwa. Nazywa swoją wybrankę jej drugim imieniem - Józefina, bardziej odpowiadającym przyszłej żonie gorliwego dowódcy, a później cesarza.

 

Józefina nie miała z nim prostego życia, jednak nauczyła się sposobu postępowania i reagowania na niezliczone zaczepki, poniżenia oraz romanse. Rodzina Napoleona nie ustawała w wysiłkach, by skomplikować jej egzystencję, zarzucając rozwiązłość i bezpłodność. Do tego stopnia, że była zmuszona zmierzyć się z nieudanym zamachem na własne życie, co spowodowało, że przez długi czas przerażała ją perspektywa ponownego ataku.

 

CarollyErickson napisała powieść pseudohistoryczną, w której fakty mieszają się z fikcją. Czytałam wcześniej trylogię Sandry Gulland o żonie Napoleona, która opierała się przede wszystkim na faktach historycznych i od razu zauważyłam pewne nieścisłości. Autorka wyjaśniła jednak, że było to działanie zamierzone wynikające z potrzeby serca na stworzenie lżejszego formatu. Nie zmienia to istoty sprawy, że książka przypadła mi do gustu

 

"Sekretne życie Józefiny" to powieść zachowana w formie pamiętnika, przedstawiająca byłą cesarzową w starszym wieku, cofającą się wstecz we wspomnieniach, na moment zapominającą o upływie lat, pogarszającym się wzroku, słuchu i bolącym kręgosłupie.

 

Opowiada historię niezwykłej, wewnętrznie silnej kobiety, której przypadło w udziale życie w ciężkich czasach, dodatkowo zajmującą miejsce na świeczniku. Z jednej strony umożliwia to bycie duszą towarzystwa w salonach, a z drugiej jest przeszkodą do wyrażania własnego "ja", stanowi powód do udawania kogoś kim nie jest, aby zadowolić resztę świata.

 

Lekkość pióra charakterystyczna dla Autorki spowodowała szybkie tempo czytania i pewien niedosyt po skończeniu lektury. Namawiam do zapoznania się z powieścią wszystkich, bo z pewnością każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial