Okładka wydania

Ciężar Milczenia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Heather Gudenkauf
 • Tytuł Oryginału: The Weight Of Silence
 • Seria: New York Times Bestselling Author / Thriller Psychologiczny
 • Gatunek: Powieści i OpowiadaniaThriller
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Hanna Hessenmüller
 • Liczba Stron: 368
 • Rok Wydania: 2010
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130 x 200 mm
 • ISBN: 9788323866527
 • Wydawca: Mira
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5,5/6

  4,5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ciężar Milczenia | Autor: Heather Gudenkauf

Wybierz opinię:

Kinga

Żałuję, że szeroko zakrojone promocje omijają często naprawdę znakomite, warte przeczytania pozycje. O ile w przypadku znanego i poczytnego autora jest to zrozumiałe, tak książka nowicjusza, bez reklamy i rozgłosu musi obronić się sama.

 

„Ciężar milczenia" jest pierwszą książką w czytelniczym dorobku Heather Gudenkauf. Bardzo ostrożnie podchodzę do nieznanych mi autorów. Są wielką niewiadomą, nierozwiązaną zagadką, której odkrycie może przynieść różnorakie efekty. Zaryzykowałam i... jestem zachwycona.

 

Calli i Petrę, siedmiolatki mieszkające w małym miasteczku Willow Creek łączy dozgonna przyjaźń. Dziewczynki spędzają razem każdą wolną chwilę a ich zabawy zdają się nie mieć końca. Związane emocjonalnie, wzajemnie się wspierają i pomagają w potrzebie. Nieodzowna zwłaszcza jest pomoc Perty gdyż Calli od kilku lat nie mówi. Miała 4 lata gdy tragiczne wydarzenie odcisnęło piętno na psychice pogrążając ją w otchłani ciszy. Przyjaciółka jest jej aniołem stróżem, jej głosem. Nieme słowa wypowiadane z ust Calli znajdują oddźwięk w myślach Petry.

 

Kolejna tragedia na zawsze przekreśla szczęśliwe dzieciństwo. Pewnego ranka rodzice obu dziewczynek odkrywają ich zaginięcie. Zniknęły obie, w piżamkach, bez butów, bez śladu. Zdesperowani bliscy rozpoczynają poszukiwania. Kiedy na jaw wychodzą nowe fakty, rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem...

 

„Ciężar milczenia" to znakomity thriller psychologiczny napisany w ciekawy, nieszablonowy sposób. Każdy z bohaterów, nie wykluczając dziewczynek przedstawia swoją wersję zdarzeń. Poznajemy rzeczowy raport funkcjonariusza policji, relację z poszukiwań widzianą oczami zrozpaczonych rodziców Petry oraz wspomnienia ukochanego starszego brata Calli. To nietypowe rozwiązanie czyni ów thriller trzymającą w napięciu i niepewności solidną porcją wrażeń.

 

Jestem mile zaskoczona tak świetnym, sprawnie napisanym debiutem. Jeżeli Heather Gudenkauf utrzyma wypracowany poziom, osiągnie duży sukces. Życzę jej pomyślności, wszak warto namieszać w nieco opieszałych, w stosunku do skandynawskich, amerykańskich thrillerach.

MirandaKorner

Co byś zrobił, gdyby któregoś dnia któryś z członków Twojej rodziny po prostu zniknął? Rozpłynął się we mgle? Rodzice, rodzeństwo, dziecko... Nie masz pojęcia, co się stało, dlaczego ukochana osoba po prostu wyszła z domu i już nie wróciła. A może nie zrobiła tego z własnej woli?... W Twojej głowie pojawiają się przerażające, mrożące krew w żyłach obrazy, których z całej siły chcesz się pozbyć. Pałasz żądzą zemsty. Chcesz skrzywdzić człowieka, który zranił Twego bliskiego. Co będziesz w stanie zrobić? Do czego się posuniesz, by odnaleźć zaginionego?

 

Pewnego ranka siedmioletnia Petra Gregory zniknęła. Wszystko wskazuje na to, że dobrowolnie wyszła z mieszkania: nie było żadnych śladów włamania, świadczących o tym, że ktoś „pomógł jej" w opuszczeniu domu. Dlaczego jednak kilkuletnia dziewczynka miałaby wstać z łóżka o czwartej rano i już do niego nie wrócić? Szybko okazuje się, że najlepsza przyjaciółka Petry, Calli Clark, również zaginęła. Bliskość rówieśniczek dziwiła niektórych, ponieważ Calli od kilku lat nie odezwała się ani słowem. Nikt nie znał powodu, dla którego miałaby nagle zamilknąć. Mimo tego, dziewczynki świetnie się dogadywały w znany tylko im sposób. Czyżby postanowiły wyjść gdzieś bladym świtem? A nawet jeśli, dlaczego nie wracają? Czy za tym zajściem stoi osoba trzecia? I co z tym wszystkim wspólnego ma ojciec niemej Calli, Griff? Czy to on stoi za zniknięciem przyjaciółek?

 

„Ciężar milczenia" porusza kwestię, która jest zmorą chyba dla każdego człowieka. Jak byśmy się czuli, gdyby któryś z naszych bliskich zaginął? Nie potrafię sobie nawet wyobrazić, jak okropne musi być to uczucie. Życie w ciągłym strachu i niepewności, mnóstwo wątpliwości i spędzających sen z powiek podejrzeń. Nie wiadomo, co dzieje się z ukochaną osobą; nie wiadomo nawet, czy wciąż żyje. Można tylko domyślać się, co skłoniło drugiego człowieka do opuszczenia domu, czy zrobił to z własnej woli, czy może ktoś go zmusił. Od chwili zaginięcia kończy się dotychczasowe życie, a rozpoczyna nowe – pełne rozpaczy, grozy i marzeń o powrocie osoby, po której zaginął wszelki ślad.

 

W powieści znajduje się cała plejada postaci, z której każda może być podejrzana o to zajście. Ponieważ wszyscy w Willow Creek wciąż dobrze pamiętają, co przytrafiło się małej Jenny McIntire, w mieście panuje ciągła atmosfera wzajemnych podejrzeń. Po pewnym czasie ludzie otwarcie zaczynają oskarżać się o uprowadzenie Calli i Petry. Czy podzielą one los nieżyjącej już dziesięciolatki? Czy morderca powrócił? To cały czas powracające pytania, które mimo wielu wysiłków, pozostają bez odpowiedzi.

 

Choć głównym tematem utworu jest zaginięcie dziewczynek, pojawia się w nim również wiele innych wątków. Heather Gudenkauf przedstawia czytelnikowi rodzinę, w której ojciec bez przerwy jest pijany, a całą swoją złość wyładowuje na żonie i dzieciach. Ponadto w opowieści można też znaleźć temat traumatycznych przeżyć, zmieniających psychikę już raz na zawsze, historię niespełnionej miłości, a także mnóstwo innych motywów. Jest to wielowątkowa książka, która dotyka spraw trudnych i często pomijanych milczeniem.

 

Narracja jest wielotorowa. Rozdziały są stosunkowo krótkie, a każdy z nich pokazywany jest z innego punktu widzenia. Raz swoją wersję wydarzeń przedstawia Calli, innym razem Petra, zastępca szeryfa czy któryś z rodziców zaginionych dziewczynek. Ułatwia to wdrożenie się w opowieść, poznanie bohaterów, a także próby odgadnięcia, kto stoi za zniknięciem przyjaciółek. Muszę jednak przyznać, że nie udało mi się wpaść na to, kto dopuścił się do tego czynu. Miałam parę podejrzeń, jednakże ta osoba nawet nie przyszła mi do głowy. Jak widać, często nawet ci, którzy wydają się być przyjaznymi, ciepłymi ludźmi, mogą skrywać też drugie, mroczne oblicze.

 

Każdy z bohaterów występujących w „Ciężarze milczenia" przeszedł metamorfozę. Nic też dziwnego, w końcu wypełnione presją i strachem sytuacje zawsze zmieniają człowieka. I tym razem do tego doszło. Możemy zaobserwować, jak przeobrażają się poszczególne postaci. Niektórzy stają się bardziej niezależni, w innych nagle wstępuje odwaga lub strach. To zmiany na lepsze czy na gorsze? Trudno dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

 

Dlaczego niektórzy ludzie tak usilnie starają się skrzywdzić i unieszczęśliwić innych? Dlaczego czerpią z tego radość? Jest to dla mnie niepojęte, że są osoby, które zabijają, torturują, gwałcą... z jakiego powodu? Jakim prawem? To już zawsze będzie dla mnie jednym wielkim znakiem zapytania.

 

Wejdź do lasu. Staw czoło wydarzeniom, które miały w nim miejsce. To, co zastaniesz na końcu drogi, nie spodoba Ci się. Musisz jednak zrobić wszystko, co w Twojej mocy, by sprawiedliwość ujrzała światło dzienne. Odkryj, jak wielki jest ciężar milczenia.

Enedtil

Heathher Gudenkauf to amerykańska pisarka, która ma na swoim koncie na razie dwie powieści, a obecnie pracuje nad trzecią. Pomimo niezbyt pokaźnego dorobku literackiego może się już pochwalić tym, że została nominowana do nagrody Edgar Award, a jej debiutancka powieść „Ciężar milczenia" trafiła na listę bestsellerów New York Times'a. Jednak różnie z tymi bestsellerami bywa i książki, którym przysługuje takie miano, często okazują się przeciętnymi pozycjami. Czy było tak i w tym przypadku?

 

„Ciężar milczenia" opowiada o zaginięciu dwóch siedmioletnich dziewczynek – Calli i Petry. Calli Clark od 4 roku życia cierpi na mutyzm wybiórczy. Co sprawiło, że zupełnie zdrowa dziewczynka nagle przestała mówić? Czy przeszła ona jakieś traumatyczne przeżycie? A może była ona świadkiem jakiś koszmarnych zdarzeń? Z kolei Petra Gregory to pogodna i rozgadana osóbka, której nie sposób nie lubić. Stała się ona najlepszą przyjaciółką Calli, a także jej głosem. Oprócz wielkiej przyjaźni, dziewczynki łączy coś jeszcze - obie zaginęły tej samej nocy. Czy poszły one na własną rękę do lasu, gdzie często się bawiły? A może ktoś je do tego zmusił? Porwał je, uprowadził? Czy ich zniknięcie powiązane jest z nierozwiązaną sprawą dotyczącej małej Jenny McIntire, która została porwana, zgwałcona i brutalnie zamordowana? Czy za ich zniknięcie odpowiada ta samo osoba?

 

„Ciężar milczenia" to nie tylko opowieść o rozpaczliwych poszukiwaniach zaginionych dziewczynek. To historia również o mrocznych zdarzeniach z przeszłości, a także o niezwykłej przyjaźni dwóch bartnich dusz, z których jedna jest głosem drugiej. To historia życia w toksycznym związku u boku agresywnego męża, jak również historia życia u boku kochającej, ale dużo młodszej i rozpaczliwie pragnącej potomstwa żony. „Ciężar milczenia" to wielowątkowa opowieść, przepełniona emocjami i osadzona w atmosferze nieustannego napięcia i lęku.

 

Już po przeczytaniu Prologu wiedziałam, że nie będzie to tylko zwykła, przeciętna książka z przewidywalną fabułą. Autorce już od samego początku udało się przykuć moją uwagę i zaciekawić mnie, a z każdą kolejną stroną coraz bardziej w ciągałam się w tą niezwykłą, tajemnicza i przede wszystkim bardzo niepokojącą historię. Pani Gudenkauf w swojej powieści stworzyła niesamowity, trzymający w napięciu klimat, który idealnie pasuje do opisywanych przez nią wydarzeń.

 

Bardzo ciekawy jest również sposób prowadzenia narracji, ponieważ autorka daje głos swoim postacią, takim jak: Antonina - mama Cali, zastępca szeryfa Louis, Martin Grgory - ojciec Petry, Ben Clark - brat Calli oraz samej Petrze. Oprócz tego, że relacjonują oni przebieg wydarzeń ze swojego punktu widzenia, często raczą nas historiami z przeszłości. Dzięki temu możemy lepiej poznać te osoby, zrozumieć motywy, które nimi kierują. Możemy na niektóre sprawy czy sytuacje spojrzeć szerzej. Oprócz tego jest jeszcze jedna rzecz, która sprawia, że narracja jest jednym z ciekawszych elementów tej powieści. Otóż w rozdziałach, w których towarzyszymy Cali, narracja z pierwszo zmiana się na trzecioosobową. Jest to niezwykle sugestywny zabieg, który jeszcze bardziej podkreślić charakter i dramatyzm tej postaci.

 

„Ciężar milczenia" to naprawdę bardzo dobrze napisany i trzymający w nieustannym napięciu thriller psychologiczny. Ciekawe sylwetki bohaterów, zaskakujące zwroty akcji, panująca w książce atmosfera - to wszystko składa się na znakomitą i wartą przeczytania lekturę.

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Mira oraz portalowi Sztukater.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial