Opowiedz, Jak Tam Żyjecie

Autor: Agatha Christie

Okładka wydania

Opowiedz, Jak Tam Żyjecie


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Ag.

Agatha Christie dała się poznać jako autorka kryminałów i powieści detektywistycznych. Pisała jednak również inne książki – m.in. obyczaje, czy romanse. Do mnie jednak ostatnio trafiła zupełnie inna jej pozycja.

 

„Opowiedzcie, jak tam żyjecie" to książka napisana w 1946 roku. Miałam okazję wysłuchać jej w formie audiobooka, który czytała Blanka Kutyłowska.

 

Pozycja ta opowiada o pierwszych latach małżeństwa Agathy z Maxem Mallowanem. Mężczyzna ten był z zawodu archeologiem. Właśnie o jednej z podróży służbowych traktuje „Opowiedzcie...".

 

Książka została napisana po częstych pytaniach, zadawanych przez znajomych pary. Opowiada ona o podróży, jaką odbyli małżonkowie w latach 30., zaraz po ślubie. Nie była to jednak podróż poślubna – pojechali oni do pracy. Przygotowania do tej wycieczki opisane są dość szczegółowo, wraz z zakupami i pakowaniem się pary. Wyprawili się oni na wykopaliska do Syrii, gdzie spędzili kilka kolejnych sezonów, szukając śladów starożytnych cywilizacji. Mieszkali w domu, który nie był spełnieniem marzeń kobiety, miał wiele niedogodności, z którymi musiała sobie jednak poradzić. Na szczęście mąż i jego współpracownicy pomagali jej, jak tylko mogli. Agatha wcale się tam nie nudziła – doglądała pracowników, pisała pamiętnik, a nawet była znachorką. Autorka poznaje wiele nowych osób, różnych kultur i narodowości. Nie zna jednak języka, co wydaje się być barierą nie do przeskoczenia w komunikacji. Na dodatek płeć nie ułatwia jej wykonania wielu zadań. Daje sobie ona jednak radę i wszystko opisuje w książce. Są one tak różnorodne, ciągle coś się dzieje i nie można się nudzić podczas słuchania, albo czytania.

 

W porównaniu z innymi powieściami Agathy, ta jest inna. Często jest zabawna, trudna, a nawet smutna. Przeżywamy wraz z nią wszystkie sytuacje, gdyż pisana jest pierwszoosobową narracją, jak pamiętnik. Autorka żartuje nie tylko z innych, ale też z samej siebie – ze swojej tuszy, niewiedzy, charakteru. Przyjemnie było odkryć coś nowego wraz z nią.

 

Przy okazji książka pełna jest wspomnień i refleksji. Pełno w niej porównań świata arabskiego i europejskiego. Różnorodność kultur jest tu dobrze odwzorowana. Ciekawie to zderzenie dwóch światów przekazuje nam Christie. Na szczęście stara się ona powstrzymać od ocen – podkreśla różnice, ale nie punktuje Europy za to, czego brakuje w tym „nowym" dla niej świecie.

 

Co do samego nagrania – jest on dość długi. Lektorka czyta wszystko sprawnie, wyraźnie i w odpowiednich momentach przybiera tony pełne emocji – a to śmiechu, a to złości czy oburzenia. Przyjemnie było jej słuchać. Nagranie podzielone jest na 16 części, każda ponad 29 minut. Format ten został nagrany w 1999 roku. Każda część opatrzona jest nazwiskiem autora i tytułem książki oraz numerem nagrania.

 

Książka jest zupełnie inna, niż dotychczasowe, które miałam okazję poznać pani Christie. Dobrze napisane wspomnienie z podróży, bogate w opisy nie tylko pejzaży, ale i charakterów. Moim zdaniem warta uwagi pozycja – niezależnie od tego, czy w wersji papierowej, czy audiobookowej. Tu jednak lektora sprawiła się wyśmienicie, jej głos był przyjemny, dobrze oddała treść książki. Tak właśnie wyobrażałam sobie mistrzynię kryminału – oddała ją świetnie swoją interpretacją Blanka Kutyłowska.

 

Komu mogę polecić tę pozycję? Tym, którzy lubią twórczość Christie, a tak jak ja nie mieli jeszcze okazji poznać jej od tej strony. Kryminały pisze świetne, ale obyczajowe książki ma również bardzo dobre. Poza tym autorka zachwyca dystansem do siebie i ironią, jest świetną kobietą, która pokazuje, że warto gonić za marzeniami.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.