Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Rywalka Królowej

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Carolly Erickson
 • Tytuł Oryginału: Rival To The Queen
 • Seria: Carolly Erickson
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Urszula Gardner
 • Liczba Stron: 288
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 195x125mm
 • ISBN: 9788324579303
 • Wydawca: Książnica
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  4/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Rywalka Królowej | Autor: Carolly Erickson

Wybierz opinię:

Isadora

Philippa Gregory kończy swą opowieść o dynastii Tudorów "Kochankiem dziewicy" - historią osnutą na wydarzeniach z początków panowania Elżbiety I - koncentrując się na jej walce o utrzymanie władzy i stosunkach z sir Robertem Dudleyem.

 

Całkiem nieoczekiwanie natknęłam się na książkę innej autorki - Carolly Erickson - która z powodzeniem podjęła wątek rozpoczęty przez Gregory. "Rywalka królowej" to historia życia Letycji Knollys, królewskiej krewniaczki, opowiedziana przez nią samą u schyłku życia. Rozpoczyna się ona w momencie objęcia tronu przez Elżbietę, co ukróciło krwawy terror wprowadzony przez jej katolicką siostrę Marię Tudor i umożliwiło powrót na dwór protestanckich wielmożów. Należą do nich także krewni nowej królowej, Knollysowie: Franciszek, królewski doradca, jego żona Katarzyna - wnuczka Marii Boleyn, a więc ciotka Elżbiety oraz trójka ich dzieci: Frank, Cecylia i Letycja. Dziewczęta zostają dwórkami swojej krewniaczki, choć ta żywi do nich wyraźną i stale pogłębiającą się niechęć. Tym większą, że Letycja to prawdziwa Boleynówna: rudowłosa, piękna, inteligentna, z charakterem - młodsza i doskonalsza wersja samej królowej.

 

Letycja od pierwszego dnia zwraca uwagę na sir Roberta Dudleya - najbliższego doradcę i faworyta Elżbiety, który fascynuje ją swoją osobowością i roztaczanym wokół czarem. I choć z woli rodziców wychodzi za mąż za nudnego Waltera Deveraux i zostaje matką jego dzieci, to Robert pozostaje miłością jej życia. Jednak i Dudley nie jest obojętny na jej wdzięki; choć z królową łączyła go głęboka i silna więź, pokochał Letycję i zapragnął się z nią ożenić. Oboje przekonali się, że nie wolno bezkarnie igrać z uczuciami zaborczej królowej. Zdradzona Elżbieta mści się okrutnie i przez długie lata; kres jej nienawiści do Knollysówny kładzie dopiero śmierć.

 

"Rywalka królowej" to, jako się rzekło, opowieść prowadzona w narracji pierwszoosobowej: sędziwa już Letycja snuje historię swego życia od czasów młodości, naznaczonej piętnem katolickiej inkwizycji, poprzez swoje niezbyt szczęśliwe małżeństwo z Walterem Deveraux, kolejne z Robertem Dudleyem, tak uprzykrzane przez królową, perypetie z trojgiem dzieci (głównie z synem Robertem, niesławnym faworytem Elżbiety) oraz swój późny związek z Christopherem Blountem. Letycja, czy to ze względu na swój charakter, czy też zazdrość otaczających ją nieżyczliwych osób ( w tym siostry Cecylii), przez całe życie musiała odpierać złośliwe plotki i pomówienia, które zszargały jej reputację. Od maleńkości przyzwyczajona do rywalizacji - najpierw z własną siostrą, potem z królową: o ukochanego mężczyznę i niewypowiedziane nigdy prawo do władzy (Letycja była nieślubną potomkinią Henryka VIII), znosiła zawirowania losu, doznane krzywdy i nieszczęścia z podziwu godnym hartem ducha i wytrwałością. Dożyła pięknego wieku 91 lat przez większość życia będąc blisko najważniejszych wydarzeń, doskonale orientując się w zawiłościach polityki: jej brat Frank pływał pod dowództwem sir Francisa Drake'a, mąż i syn walczyli przeciw Hiszpanom i byli świadkami zwycięstwa nad Armadą króla Filipa. Opowieść Letycji siłą rzeczy jest barwna, dynamiczna i intrygująca, jednak czegoś mi w niej zabrakło.

 

Porównanie do prozy Philippy Gregory narzuca się samo. Carolly Erickson prezentuje nieco inne spojrzenie na wiele kwestii natury historycznej, jak choćby te dotyczące dzieciństwa i niektórych wydarzeń z życia Elżbiety, jej charakteru, szeregu nawyków i dziwactw, a także okoliczności śmierci Amy Robsart (tu obie autorki różnią się diametralnie). Niektóre różnice mają wagę niuansu, ale zdarzają się i te bardziej istotne; ja przychylam się do wersji Gregory, ponieważ wydają mi się lepiej uzasadnione i brzmią bardziej logiczne, jednak poznanie punktu widzenia innego historyka okazało się wzbogacającym i ciekawym doświadczeniem. Trochę brakowało mi również tej psychologicznej głębi, która cechowała bohaterów Philippy, a która musiała ustąpić przed natłokiem wydarzeń opisywanych przez narratorkę; przytłumiają one emocje stwarzając dystans między główną bohaterką a czytelnikiem, utrudniając bezwarunkową identyfikację z postaciami, jak to było w przypadku prozy Gregory. Również realia obyczajowe i historyczne epoki pozbawione są ujmującego rozmachu, do jakiego przyzwyczaiła nas autorka "Kochanka dziewicy" - są dużo uboższe, choć nadal rozpoznawalne.

 

"Rywalka królowej" zaspokoiła moją ciekawość, acz nie do końca spełniła pokładane w niej nadzieje. Zabrakło mi dramatyzmu, wyrazistości realiów i głębi emocjonalnej oraz psychologicznej bohaterów, co jednak nie znaczy, że powieść Erickson jest zła. Przedstawia epokę panowania Elżbiety I z ciekawej perspektywy - znienawidzonej krewniaczki, która odebrała królowej ukochanego mężczyznę i stanowiła potencjalne zagrożenie dla jej władzy. Ukazuje dość jednostronny, ale pasjonujący przebieg tej rywalizacji i intrygujący portret nietuzinkowej kobiety, która stała się ofiarą zemsty zaborczej i mściwej, zdradzonej kobiety, a zarazem niezaprzeczalnie wielkiej monarchini. Serdecznie polecam fanom dobrej historycznej beletrystyki oraz miłośnikom dynastii Tudorów.

Aneczka

 

"Dzieje Letycji Knollys - kobiety, która ośmieliła się pokochać mężczyznę będącego wybrankiem serca samej Królowej Dziewicy." - z okładki.

 

Letycja wychowała się w tradycyjnej rodzinie wyznającej pewne zasady i priorytety. Jak każda dziewczyna w tamtych czasach była winna posłuszeństwo rodzicom, a zwłaszcza ojcu sprawującemu niepodzielną władzę, co zdecydowanie wpłynęło na jej sposób postrzegania świata. Zamieszkuje z rodzicami i siostrą Cecylią na dworze królewskim, gdzie każdy z nich pełni istotną funkcję. Królowa Elżbieta I od pierwszego spotkania okazuje niechęć Letycji, co było wynikiem najczystszej zazdrości o piękno i powab swej dwórki, a zarazem poczucia zagrożenia.

 

Z polecenia ojca zostaje żoną Waltera Devereuxa, jednak związek ten nie należy do udanych. Na świat przychodzą córki Penelopa i Dorota, co jest powodem nieprzyjemności ze strony męża z racji braku męskiego potomka - dziedzica rodu.
Kiedy Letycja poznaje przystojnego i ambitnego Roberta Dudleya, hrabiego Leicester od pierwszego spotkania pałają do siebie niezwykłym magnetyzmem prowadzącym do romansu. Daje to królowej dodatkowy powód do nienawiści, mimo zagrożenia ze strony innej kobiety nie podejmuje ryzyka poślubienia Roberta chociaż darzy go ogromnym przywiązaniem, a nawet ośmielę się powiedzieć - uzależniła się od okazywanego względem własnej osoby zainteresowania. Nasza bohaterka zostaje wdową zaledwie w wieku 35 lat, co umożliwia jej kolejne zaślubiny, tym razem z wybrankiem swojego serca, a tym samym serca królowej. Niestety płaci wysoką cenę za tę miłość, gdyż jej ukochany syn ginie z ręki królewskiego kata.
Niełatwa była egzystencja poddanych u boku kapryśnej i niezdecydowanej oraz wszystkowiedzącej władczyni.
"Im starsza się robiła, tym trudniej z nią było wytrzymać." - strona 143 książki.
Nie można przedstawić prawdy o królowej w sposób bardziej oczywisty. Nieskomplikowany skrót myślowy, a jakże bogaty w treść.

 

Królowa czerpie wiele satysfakcji z możliwości zniszczenia życia swej rywalki, co czyni bez pardonu na tyle, na ile jest władna piastując najwyższe stanowisko w państwie.
CarollyErickson wprowadziła czytelnika w pierwszych rozdziałach powieści w sposób krótki aczkolwiek zrozumiały w relacje i koneksje królewskie, rodzinne celem uporządkowania faktów historycznych. Było to dla mnie osobiście pozytywną wskazówką, dzięki czemu szybko przyswoiłam sobie podstawowe informacje. Poza tym większość z nich poznałam czytając inne powieści z tego okresu, co pokrywa się ze sobą jednoznacznie.
Autorkę cechuje nadzwyczajna lekkość pióra, co sprawiło przyjemny odbiór lektury. Narratorką jest główna bohaterka - Letycja, dzięki czemu staje się kimś bliskim, odkrywa przed czytelnikiem swoje rozważania, odczucia, można się z nią w pewien sposób utożsamiać.

 

"Rywalka królowej" to powieść historyczna, której absolutnie żaden miłośnik tego typu literatury nie może przegapić. Rozsmakowałam się w pisarstwie CarollyErickson i chętnie sięgnę po inne jej książki. Odznacza się rzetelną znajomością opisywanych wydarzeń, co zapewne jest efektem bycia doktorem historii. Powieść napisana z prawdziwą pasją, która od początku do samego końca przejawiała się na jej stronach. Z całą pewnością warto przeczytać.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial