Mumia Świętego Piotra

Autor: Marek Ławrynowicz

Okładka wydania

Mumia Świętego Piotra


Dodatkowe informacje

 • Autor: Marek Ławrynowicz
 • Tytuł Oryginału: Mumia Świętego Piotra
 • Gatunek: Powieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 272
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 205 mm
 • ISBN: 978-83-7785-233-0
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  -


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Dusia

Już sam tytuł, Mumia Świętego Piotra, wydaje się interesujący. Mają nadzieję na ciekawą sensację, ewentualnie kryminał, sięgnęłam po nową książkę Marka Ławrynowicza. Muszę przyznać, że takiej treści się nie spodziewałam.

 

Akcja rozpoczyna się w Rosji podczas drugiej wojny światowej. Żydowski Profesor, Jakub Henefeld, nawiązuje kontakt z działającym w Moskwie niemieckim agentem Rybakowem. Utrzymuje, że zna wielką tajemnicę Stalina, przyczynę wielu jego zwycięstw, którą mógłby zdradzić Hitlerowi – i tylko jemu, żadnemu z jego podwładnych. W zamian chce wyciągnąć z obozu swoich dwóch synów i „przerzucić" ich do Stanów Zjednoczonych, gdzie będą bezpieczni. Udaje mu się trafić przed oblicze dowódcy III Rzeszy (tak przynajmniej sądzi). Zdradza, że za zwycięstwami czerwonoarmistów stoi... mumia Apostoła, świętego Piotra. Żądny władzy i niesamowitych przedmiotów Hitler (już prawdziwy – w świecie książki) postanawia zdobyć artefakt. Na jego rozkaz utworzony zostaje zespół, w którego skład wchodzą: profesor Henefeld („prawdopodobnie ostatni Żyd w III Rzeszy"), dowódca wojsk niemieckich o rosyjskich korzeniach Weise oraz gruby i nieporadny szeregowy Muttlebach. Muszą wydostać mumię z podziemi Kremla tak, by nikt się nie zorientował. Czy taka nietypowa grupa pod przewodnictwem żydowskiego profesora zdoła dokonać niemal niemożliwego?

 

Nie mam zwyczaju czytać opisów na tyłach okładek, więc taka tematyka była dla mnie zaskoczeniem. Autor wiernie, jak sądzę, oddał realia Rosji i Niemiec w czasie II wojny światowej. Uzbroił swoich bohaterów w cały arsenał przydatnych cech (profesora w pomysłowość, Weisego w odwagę, Muttlebacha w... podobieństwo do pewnego osobistego kierowcy), a w stolicy „czerwonego" kraju umieścił wielu agentów Rzeszy. Chyba zbyt wielu, ale może to moje subiektywne wrażenie.

 

Czytelnik towarzyszy bohaterom cały czas, od nawiązania kontaktu Henefelda z Rybakowem, przez oczekiwanie tego pierwszego na spotkanie z Fürerem, pierwsze przygotowania nowopowstałego zespołu, dostanie się do Rosji, Moskwy, Kremla, aż do powrót do Berlina. Berlina, u którego wrót stoi już nieprzyjaciel, więc interwencja mumii wydaje się niezbędna. Nie mogłam pozbyć się wrażenia, że niektóre rozwiązania fabularne są nieco przesadzone, naciągnięte i naiwne. Jestem jednak skora je wybaczyć, ponieważ całość czyta się bardzo przyjemnie. Miłym uzupełnieniem lektury okazuje się epilog, wyjaśniający pewną herezję, która pojawia się w treści Mumii Świętego Piotra. Ten fragment wywołał na mojej twarzy uśmiech i pozostawił przyjemne wspomnienia. Zresztą, recenzowana książka to wbrew pozorom nie dramat, ale powieść sensacyjna z elementami humoru – czarnego, ironicznego, momentami wręcz grubiańskiego, ale jednak zabawnego.

 

Obawiam się, że na kontynuację przygód profesora Henefelda nie ma co liczyć (epilog dzieje się wiele lat po zakończeniu „właściwych" wydarzeń, wszystkie wątki zostają zamknięte). Owszem, nie jest to sensacja pokroju Kodu Leonarda da Vinci Dana Browna ani komedia absurdów rosyjskich jak Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa. Jest to jedyna w swoim rodzaju historia pewnego sprytnego Żyda, pewnej cennej mumii i pewnego dyktatora, który dla zdobycia władzy był skory sprzymierzyć się ze swoim nieprzyjacielem. Uważam, że Mumią Świętego Piotra warto się zainteresować, chociażby by dowiedzieć się, skąd tytułowy Apostoł pojawił się w Moskwie w postaci egipskiej mumii, i co z tego wynikło.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!