Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Tunel

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Gary Braver
 • Tytuł Oryginału: Tunnel Vision
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Agnieszka Kalus
 • Liczba Stron: 364
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788376741444
 • Wydawca: Replika
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Zakrzewo
 • Ocena:

  4/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tunel | Autor: Gary Braver

Wybierz opinię:

Gosiarella

"Co, jeśli nie musiałbyś umrzeć, aby dowiedzieć się, czy istnieje niebo? Co, jeśli dowód na to mógłby cię zabić?

 

Na skutek wypadku rowerowego Zack Kashian zapada w śpiączkę. Kiedy budzi się kilka miesięcy później, jest Wielkanoc, a on recytuje Modlitwę Pańską w języku aramejskim. Media ogłaszają go „Cudotwórcą". Choć sam zainteresowany twierdzi, że jest ateistą, przy jego szpitalnym łóżku gromadzą się fanatycy religijni.

 

Przypadek Zacka przyciąga uwagę dr Elizabeth Lurii, która wraz z grupą neurologów prowadzi tajne badania nad doświadczeniami osób bliskich śmierci. Czy unoszenie się w tunelu wypełnionym niebiańskim światłem i spotkania z istotami duchowymi to dowody na życie po śmierci, czy może czysta neurobiologia? Jak wytłumaczyć fenomen, którego doświadczają ci, którzy otarli się o śmierć?"

 

---------------------------------------------------------------------

 

Czy Bóg istnieje? Co czeka nas po śmierci? Czy nauka potrafi dostarczyć nam pytania na dręczące ludzi od wieków pytania? W tej książce trafiamy na fikcyjną próbę odpowiedzenia na te pytania. Jednak mimo tego, że książka jest tylko fikcją literacką, często o tym zapominamy i jesteśmy zszokowani wynikami eksperymentów, które zespół badawczy przeprowadził na Zacku.

 

Po wypadku rowerowy Zack zapada w śpiączkę, w trakcie której z jego ust wydobywa się Modlitwa Pańska w języku armeńskim. Całe zajście zostało zarejestrowane aparatem, wrzucone do sieci, a następnie sprowadziło do Zacka fanatyków religijnych, którzy liczyli na to, że śpiący chłopak ich uzdrowi. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt, że akurat w Wielkanoc, ku zdumieniu lekarzy Zack przebudza się ze snu. Po pewnym czasie cała afera powoli cichnie, a chłopak wraca powoli do swojego życia, które obfituje w długi hazardowe. Z takimi długami jest na tyle zdesperowany, aby uczestniczyć, jako królik doświadczalny w badaniach nad snem. W późniejszym etapie eksperymentu lekarze wprowadzają chłopaka w stan podobny do śmierci, aby przekonać się, co nas czeka po drugiej stronie.

 

Między czasie poznajemy także Romana, który w geście skruchy przychodzi do kościoła i wyznaje księdzu w konfesjonale, że jest płatnym mordercą. Jakie jest jego zdziwienie, gdy zamiast kazania i pokuty dostaje pieniądze i zlecenie zabójstwa, jako "sługa Boży".

 

Zack Kashin jest całkiem ciekawą postacią. Ateista z problemem hazardowym i długami. Jest całkiem inteligentom i bardzo realistyczną postaciom, jednak brakowało mi w nim tego czegoś. Pozostałe postacie również są dobrze skonstruowane, jednak nie mam wśród nich nikogo komu z głębi serca bym kibicowała. Przecież nie będę trzymać kciuków za morderców, fanatyków lub lekarzy, którzy po wykorzystaniu człowieka traktują go jak bezużyteczną rzecz. Jednak jestem świadoma tego, że to jest thriller, a w nim nie znajdę przesłodzonego bohatera.

 

Fabuła "Tunelu" jest złożona i ciekawa. Książka z początku bardzo mi się dłużyła, jednak w odpowiednim momencie, gdy już wszystkie wątki zaczęły się ze sobą splatać byłam pod ogromnym wrażeniem. Pod koniec czytania napędzały mnie pytania i chciałam jak najszybciej poznać na nie odpowiedzi. Książka z pewnością przypadnie do gustu każdego, więc nie czekajcie i poznajcie historię badania, odpowiadającego na jedne z najważniejszych pytań, które zadajemy sobie od tysięcy lat!

 

"Nie manipulujcie siłami natury. Wiara w życie po śmierci jest w porządku, ale próby udowodnienia jego istnienia zapuszczają się tam, gdzie nie powinny."

Isadora

Śmierć ze zrozumiałych względów jest zjawiskiem budzącym przerażenie, tajemniczym, niezbadanym, a przez to fascynującym. Czy stanowi definitywny kres ludzkiego życia, moment, w którym świadomość lub dusza umiera wraz z ciałem, czy też jest bramą do innej rzeczywistości, przejściem do odmiennej formy egzystencji? Czy chwila śmierci - jak chcą naukowcy - to mechanizm końcowy działania mózgu, który mówi ciału, że umiera, zaś fantazyjne wizje świetlistego tunelu i błogiego spokoju mają jedynie oswoić nas z tym faktem nie będąc dowodem na życie po śmierci? A może - jak przekonują nas miliony wyznawców różnych religii - z chwilą śmierci dusza rozpoczyna egzystencję w innym wymiarze: niebie, raju, nirwanie, wśród zmarłych bliskich? Czy istnieje pośmiertna ciągłość duszy? Czym jest doznanie śmierci - rodzajem autosugestii, efektem zmian chemicznych w mózgu czy też obcowaniem z bytem istniejącym naprawdę, a jedynie niepodlegającym naukowej weryfikacji?

 

Wydaje się, że we współczesnym świecie spór między nauką a religią dotyczący istnienia życia po śmierci i jego ewentualnej formy jest bardziej zaciekły i dynamiczny niż kiedykolwiek wcześniej. Gary Braver w swojej książce podejmuje kwestię nurtującą wielu z nas: czy możliwe jest uzyskanie naukowego, niepodważalnego dowodu na ciągłość duszy po śmierci - i jakie mogą być tego konsekwencje, czy też lepiej, aby niektóre tajemnice pozostały przed naszymi oczami ukryte?

 

24 - letni student anglistyki Zack Kashian ulega poważnemu wypadkowi rowerowemu, wskutek czego zapada w śpiączkę. Lekarze nie dają mu większych szans na wyzdrowienie, więc kiedy kilka miesięcy później budzi się dokładnie w niedzielę wielkanocną recytując w języku aramejskim Modlitwę Pańską, wywołuje zrozumiałą sensację i ogromne poruszenie. Zack, jako zdeklarowany ateista jest zaszokowany tym zdumiewającym incydentem, natomiast dla religijnych fanatyków jest to cud, boski znak i dowód na istnienie Boga.

 

Przypadkiem Kashiana interesuje się doktor Elizabeth Lurie, która wraz z grupą neurobiologów, pod pozorem badań nad bezsennością prowadzi tajne eksperymenty mające dowieść istnienia życia po śmierci. Pogrążony w hazardowych długach Zack decyduje się na współpracę. Jednakże wbrew zapewnieniom lekarzy podczas badań z chłopakiem zaczyna dziać się coś dziwnego; Zack zaczyna się zastanawiać, czy nadal jest tą samą osobą, odkrywa niepokojące fakty z przeszłości, doświadcza przerażających rzeczy, które wzmagają jego strach o własne życie. Pełen złych przeczuć chce zrezygnować z eksperymentów, jednak dr Luria, kierując się osobistymi pobudkami, wspierana przez sławnego teleewangelistę marzącego o pogodzeniu nauki z religią i ogłoszeniu naukowego dowodu na istnienie Boga, nie zamierza przerywać doświadczeń, nawet w obliczu śmiertelnego zagrożenia ze strony religijnych fanatyków. Tymczasem zmiany, jakie obserwuje u siebie Zack, stają się coraz bardziej widoczne...

 

"Tunel" to powieść tyleż fascynująca, co niepokojąca. Porusza tematykę kontrowersyjną, budzącą ogromne zainteresowanie i emocje, gdyż odnoszącą się do jednej z fundamentalnych zagadek i najbardziej tajemniczych fenomenów ludzkości. Trzeba przyznać, że Braver stanął na wysokości zadania i wykorzystał drzemiący w niej potencjał w sposób oryginalny, błyskotliwy, pełen rozmachu i polotu. Stworzył doskonały thriller medyczno - metafizyczny ( jak to ujęła Cyrysia, a ja nie znajduję lepiej pasującego określenia), przywołujący pełną nieokreślonej grozy atmosferę filmu Joela Schumachera "Linia życia", z całą pewnością związaną z oscylowaniem na granicy jednego z największych uniwersalnych tabu.

 

"Tunel" to niezwykle udana i poruszająca wariacja wykorzystująca motyw konfliktu naukowo - religijnego w kwestii istnienia życia po śmierci, która generuje mnóstwo pytań, głównie natury egzystencjalnej, filozoficznej, metafizycznej, ale także etycznej i moralnej. Przestrzega przed niebezpieczeństwami związanymi z przekraczaniem granic nauki i zapuszczaniem się w rejony przekraczające ludzkie zdolności rozumienia, które mogą mieć nieprzewidywalne, niewyobrażalne, groźne konsekwencje. Stawia pytania dotyczące niepoznanych dotychczas możliwości ludzkiego mózgu, snuje ponure, ale bardzo intrygujące wizje, których sednem jest prawdopodobieństwo oraz potencjalne skutki uzyskania naukowego dowodu na istnienie życia po śmierci. Wizje Bravera, mocno osadzone w dotychczasowych naukowych osiągnięciach i stanie wiedzy, biorące pod uwagę zagubienie współczesnego człowieka i jego metafizyczne poszukiwania, prezentują się bardzo realistycznie, wiarygodnie, a zarazem złowieszczo. Nie sposób pozostać obojętnym zarówno na nie, jak i tworzące się pod powiekami własne, nie mniej przerażające wizje świata odartego z wszelkich tajemnic, zredukowanego do chemicznych czy matematycznych wzorów nie pozostawiających cienia wątpliwości, a co za tym idzie pozbawionego wiary i nadziei.

 

Powieść Gary'ego Bravera jest lekturą poruszającą do głębi, wywołującą gwałtowne emocje i niepokojące refleksje, które zwykle spychamy na dno podświadomości. Zmusza, by stawić im czoło i spróbować stanąć twarzą w twarz z jednym z najbardziej fundamentalnych, tyleż fascynujących, co przerażających zjawisk będących nieodłącznym składnikiem naszego życia. Chciałoby się powiedzieć, że powieść wciąga jak świetlisty tunel, o którym opowiadają ci, którzy przeżyli własną śmierć; póki co nie jestem w stanie zweryfikować tego przekonania, ale gorąco zachęcam Was do lektury tej niezwykłej książki!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial