Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Spirala

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Spirala | Autor: Paul McEuen

Wybierz opinię:

Buffy1977

Rok 1946. W trakcie wojny Japonia zaraża wyprodukowaną przez siebie chorobą zwaną Uzumaki amerykańskiego pancernika, który znajduje się na Oceanie Spokojnym. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby Amerykanie decydują się zrzucić bombę jądrową na własny okręt. Świadkiem tego zdarzenia jest Liam Connor, biolog, który w trakcie całego zamieszania z epidemią zdobywa od japońskiego zakładnika fiolkę z Uzumaki. 64 lata później Liam staje się celem groźnej Chinki, która za wszelką cenę pragnie zdobyć Uzumaki. W niebezpieczeństwie są również wnuczka i prawnuk Connora, którzy będą musieli zrobić wszystko, aby groźny patogen nie dostał się w niepowołane ręce.

 

"Spirala" jest debiutem literackim amerykańskiego fizyka Paula McEuena. Pierwsze, co rzuca się w oczy podczas obcowania z tą lekturą to bardzo obszerne opisy badań biologicznych oraz osiągnięć technologicznych XXI wieku. Jednakże autor nie pozwala sobie na naukowy bełkot, który zdezorientowałby czytelnika. McEuen wyjaśnia wszystkie te skomplikowane zagadnienia w taki sposób, żeby żaden laik nie miał kłopotów z ich zrozumieniem. Akcja praktycznie, ani na moment nie zwalnia - czytelnik już od pierwszych stron książki zostaje wciągnięty w morderczy pościg, którego celem jest groźna choroba zwana Uzumaki (Spirala). Dostajemy paru pozytywnych bohaterów, którym z całego serca dopingujemy oraz rzecz jasna kilku antagonistów. Tutaj należy podkreślić, że sporą zasługą autora jest stworzenie bardzo wiarygodnych postaci, co w debiutach raczej rzadko się zdarza.

 

Zachwyca również sama choroba - główna bohaterka powieści. Zarażone nią osoby zamieniają się w krwiożercze bestie, które nie mają kontroli nad swoim ciałem i umysłem. Wyprodukowana podczas wojny przez Japończyków, testowana na ludziach w odrażających eksperymentach miała być ostatnią deską ratunku dla tego kraju, w razie gdyby przegrali wojnę. Oczywiście, nikt nawet Japonia nie posiada na nią szczepionki - w końcu według autora dla tego kraju ważniejsza była wygrana w wojnie niż bezpieczeństwo własnego narodu. Zdawać by się mogło, że McEuen zrobi z amerykańskiego rządu "tych dobrych", ale nic bardziej mylnego. Zarówno Japonia, Ameryka, jak później również i Chiny starają się zdobyć Uzumaki i wykorzystać do własnych celów - w końcu to całkiem niezła broń biologiczna. Natomiast pośrodku tych wszystkich intryg mamy wnuczkę Liama Connora wraz z synem i współpracownikiem jej dziadka, którzy za wszelką cenę starają się pokrzyżować niecne plany tych trzech państw, a przy okazji również ocalić życie. Gwarantuję wszystkim czytelnikom, że lektura tej powieści zapewni wam niemałe wrażenia, napięcie cały czas rośnie, a pod koniec sięga mistrzowskiego pisarskiego zenitu. Dawno nie czytałam tak dobrze napisanego thrillera (oczywiście, parę wpadek w stylu również się zdarza, ale ze względu na to, że jest to debiut literacki można to autorowi wybaczyć), którego problematyka wciągnęłaby mnie do tego stopnia, jak miało to miejsce w "Spirali".

 

Na minus należy jedynie odnotować fakt, że autor czasami bardzo dostrzegalnie "zacina się". W takich momentach akcja diametralnie zwalnia, a czytelnicy mają za zadanie przebrnąć przez nic nieznaczące opisy nowinek technologicznych oraz badań biologicznych na grzybach. Niestety, ale w takich momentach wyraźnie rzuca się w oczy chwilowa niemożność pisarza na popchnięcie akcji do przodu. Na szczęście takich wpadek nie ma zbyt wiele, przez co nie psują zbytnio odbioru całej lektury.

 

Nie mogę zrobić nic innego, jak polecić wielbicielom dynamicznych thrillerów lekturę nowego obiecującego pisarza. Raczej nikt nie powinien być zawiedziony wyborem "Spirali", która oferuje każdemu, kto po nią sięgnie niezapomniane wrażenia.

 

Dziękuję wydawnictwu Rebis za udostępnienie mi egzemplarza tej książki oraz portalowi "Sztukater" za przesłanie mi jej.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial