Przedśmiertny Neuroleptyk

Autor: Kamil Czepiel

Okładka wydania

Przedśmiertny Neuroleptyk


Dodatkowe informacje

 • Autor: Kamil Czepiel
 • Tytuł Oryginału: Przedśmiertny Neuroleptyk
 • Gatunek: Powieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 62
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 143 x 205 mm
 • ISBN: 9788377451335
 • Wydawca: Radwan
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Tolkmicko
 • Ocena:

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Miqa

„Ufam, że ta niewielkich rozmiarów książka stanie się swoistym medium
pomiędzy Twoimi codziennymi myślami
a Coelho'wską „drugą świadomością".
A jeśli nie to chociaż cegiełką w pomoście między nimi."*

 

Debiutancki zbiór utworów Kamila Czepiela składa się z 10 utworów, które zostały zamieszczone na 46 stronach (MAŁO, zdecydowanie za mało tekstu jak dla mnie :-) ). Autor pisze, że utwory „mają jednak jeden cel – wyzwolić emocje. Zarówno te dobre, jak i negatywne uczucia."

 

„Wstęp" stanowi swoiste preludium odnoszące się do utworów umieszczonych w książce, ale nie tylko. Stanowi również mały zbiór przemyśleń autora nad śmiercią.

 

W „Przedśmiertnym neuroleptyku", w którym autor zajmuje się w dużej mierze tematyką śmierci, znalazło się 10 utworów, takich jak:

 

1). „Ilwr" – wzbogacony wspaniałym rysunkiem tytułowej postaci. Utwór fantastyczny, bardzo smutny. Zakończyłam to opowiadanie z szeroko otwartymi oczami i szokiem wymalowanym na twarzy.

 

2). „Pozwól mi żyć" – tematyka wojenna z elementami metafizyki. Utwór, którego główny wątek może pojawić się w życiu każdego człowieka.

 

3). „Spiritus insciens" – Narrator jest tu bardzo rzetelnym obserwatorem otaczającego go świata, a jednak coś mu umyka... Świetny utwór. „Tak, życie to dziwka. Daje chwilowe przyjemności, aby później kazać sobie za nie płacić."

 

4). „Czarny kruk" – opowiadanie wyzwoliło we mnie uczucia marności życia głównego bohatera, smutku i żalu nad jego fikcyjnym życiem i refleksji nad własnym. W końcu sumienie może przybrać różne kształty...

 

5). „To po mą duszę idą demony" – krótki utwór, w którym przeważa forma poetycka – autor wyraźnie pokazuje czytelnikowi, że chciał się sprawdzić w różnych literackich dziedzinach – co wyszło bardzo ciekawie.

 

6). „(Nie)Winna Bajka" – nie zabrakło i księżniczek! Wprawdzie na miejscu tej księżniczki znaleźć bym się z pewnością nie chciała...

 

7). „W popiele Wezuwiusza" – utwór pełny naturalistycznych opisów śmierci, pełen smutku. Jedno z krótszych opowiadań tego zbioru.

 

8). „Majówka" – drugi krótki utwór, który budzi w czytelniku wręcz wstręt do rasy ludzkiej... oczywiście, jeśli ktoś ma w sobie chociaż odrobinę empatii.

 

9). „EL MAL – pierworodny" – (z hiszpańskiego: zły lub zło) zdecydowanie najlepszy utwór! I na szczęście – najdłuższy. Świetne opowiadanie fantastyczne o tym „przed którym klęka nawet sama śmierć".

 

10). „Zły pan" – utwór kończący zbiór, dedykowany „Ani z Zielonego Wzgórza".

 

Wszystkim serdecznie polecam tę lekką lekturę. Idealna na zbliżający się weekend majowy :)

 

_______________________
* Kamil Czepiel – pozwoliłam sobie użyć tej dedykacji, jako cytatu.

 

Dm1994

"Najniebezpieczniejsze są jednak nasze demony.
Upiory szaleństwa, diabły wolnej woli.
Złe duchy rozpaczy, chochliki obłędu.
Zjawy własnych myśli i gniewnych zapędów.
Czart nie śpi, a ciągle na dusze poluje.
Pilnujcie się zatem, niech was nie zatruje."

 

"Przedśmiertny neuroleptyk" to zbiór dziewięciu opowiadań:

*"Ilwr"
*"Pozwól mi żyć"
*"Spiritus insciens"
*"Czarny kruk"
*"(Nie)Winna bajka"
*"W popiele Wezuwiusza"
*"Majówka"
*""EL MAL" - pierworodny"
*"Zły Pan"
napisanych przez debiutanta polskiej literatury - Kamila Czepiela.

 

Kamil Czepiel Urodzony w 1986 r. w Sokółce. (w sumie to moje podlaskie okolice :D) Magister Ochrony środowiska, członek zwyczajny PTTK Białystok. Główne zainteresowanie to szeroko pojęta metafizyka ze szczególnym naciskiem na demonologię.

 

Książka ta według mnie nie należy do tych najlżejszych i najprostszych, jednak czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jej głównym założeniem jest, tak jak pisze sam autor wyzwolenie w czytelniku emocji. W moim przypadku cel został osiągnięty, gdyż zbiór ten wywarł na mnie niemałe wrażenie zwłaszcza właśnie ze strony emocjonalnej.

 

Wszystkie utwory zawarte w tej pozycji łączy jeden aspekt - a mianowicie śmierć. Skłaniają więc one do głębokich refleksji o przemijaniu, sensie życia, oraz o tym, czy nasze obecne istnienie jest takie jak być powinno. Mimo wszystko autorowi nie udało się uniknąć wielu błędów. Jednym z minusów jest z pewnością zbyt wysublimowane słownictwo, które po prostu przeszkadza prostemu czytelnikowi w już i tak dość trudnej w odbiorze lekturze. Myślę również, że opowiadania powinny być choć trochę dłuższe i bardziej rozwinięte, gdyż niektóre z nich są tak krótkie, że praktycznie tylko lakonicznie zapoznajemy się z danym bohaterem i jego sytuacją, a bardzo dużą resztę musimy sobie dopowiedzieć sami. Nie mogę też nie wspomnieć o dość słabej oprawie graficznej tej książki - uważam, że tak mądra pozycja zasłużyła na trochę lepszą okładkę i większą promocję.

 

Obok wyżej wymienionych wad znajdziemy również wiele pozytywnych cech, jak na przykład bardzo oryginalne ilustracje, czy piękne fragmenty poezji. Jednak za główną zaletę musimy uznać już wcześniej wspomnianą grę na emocjach - książka ta naprawdę wzbudza ich bardzo wiele i skłania do zastanowienia się nad samym sobą i rzeczami, których nie możemy uniknąć (na przykład śmierć).

 

Zapytacie teraz pewnie, czy warto zainwestować w tę lekturę? Owszem warto. Dlaczego? Bo dzięki temu wesprzemy tak obiecującego pisarza, który miejmy nadzieję, że jeszcze nie raz pokaże starym wygom polskiej literatury, gdzie raki zimują :-) i będzie mógł się rozwijać i dalej nas zachwycać swoją prozą, czy też poezją.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!