Okładka wydania

Mozart

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mozart | Autor: Annette Kolb

Wybierz opinię:

Isadora

Wiele się spodziewałam po tej biografii i w pewnym sensie spełniła ona moje oczekiwania.

 

Po pierwsze: życie Mozarta jest tu opisane bardzo dokładnie i szczegółowo, rok po roku; jednak jest to dość schematyczne, niemal jak kalendarium -niemal same nagie fakty. Niby o to chodzi, jednak takie coś czyta się dosyć ciężko.

 

Po drugie - autorka z przytaczanych fragmentów listów wysnuwa zbyt daleko idące wnioski (moim zdaniem), wręcz narzuca nam swój pogląd na niektóre aspekty życia Mozarta, jest bardzo kategoryczna, jak gdyby operowała samymi dogmatami, zbyt daleko się posuwa w interpretacji faktów; skądinąd sama przyznaje, że nie wszystko jest jasne, nie wszystko zostało udokumentowane lub też teksty źródłowe zaginęły; skąd więc taka nachalność w narzucaniu czytelnikowi swoich poglądów?

 

Wolałabym, żeby biografia podawała fakty lub też opierała się na faktach, resztę pozostawiając wyobraźni i refleksjom czytelnika i tego mi w tej pracy brakowało, to mnie raziło.

 

Po trzecie: autorka pomija wiele faktów, o których mówią inne znane mi źródła. I znów miałam wrażenie, że robi to celowo, by nagiąć fakty tak, żeby pasowały do zamysłu jej pracy. I tak na przykład na samym początku przyjęła, że żona Mozarta była jego największym nieszczęściem i konsekwentnie próbuje udowadniać tę tezę i to nawet mimo tego, że niektóre przytaczane przez nią teksty temu przeczą. Ale ona albo zdaje się nie zauważać tego rażącego rozdźwięku, albo interpretuje to na swój pokręcony sposób.

 

Zresztą sama pisze o tym, że nie mamy przekonującego, pełnego obrazu Konstancji Mozart - dlaczego więc sądzi ją tak surowo?

 

Bardzo mi to przeszkadzało w odbiorze.

 

Po czwarte - i tu wreszcie plus - bardzo podobało mi się jej podejście do osoby Mozarta. Wydaje się rozumieć jego geniusz, jego rozterki, depresje, jego charakter w ogóle; pisze o nim bardzo szczegółowo, a w jej pisaniu widać prawdziwe emocje, niekłamaną fascynację, zrozumienie jego dzieł. I tym mnie ujęła.

 

Reasumując - biorąc poprawkę na niektóre niedociągnięcia, książka to wartościowa i wiele wniosła do mojej wiedzy o Mozarcie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial