Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

One Za Tym Stoją

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

One Za Tym Stoją | Autor: Aleksandra Boćkowska

Wybierz opinię:

Ines

"Kobieto! puchu marny! ty, wietrzna istoto!" tak pisał Adam Mickiewicz w "Dziadach". Dawno to było, fakt. Życie było inne, problemy, bolączki, kobiety także. Gdyby nasz wieszcz narodowy miał szansę poznać bohaterki recenzowanej przeze mnie książki "One za tym stoją" Aleksandry Boćkowskiej, dziennikarki i redaktorki związanej z ELLE, wcześniej zaś z „Gazetą Wyborczą", „Newsweekiem" i miesięcznikiem „Pani"), te słowa prawdopodobnie nigdy nie przeszłyby mu przez gardło. Dlaczego? Bo te osiem kobiet, których wysłuchałam z wielkim zainteresowaniem, to niezwykle silne osobowości, z naręczem nagród, sukcesów i satysfakcji, mogące być przykładem dla każdej z nas. Bo żyjąc z pasją i w zgodzie z samą sobą, realizując swoje marzenia, stawiając sobie wysokie wymagania, jesteśmy szczęśliwe i możemy robić jeszcze więcej. Za przykład niech posłużą te oto wspaniałe panie, które opowiedzą o sobie same, a także udzielą głosu swoim rodzinom, przyjaciołom, współpracownikom, a nawet przeciwnikom:

 

Agnieszka Kręglicka - jest piękną, kreatywną, otwartą na ludzi kobietą. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, a ma czym, jest bowiem znaną i cenioną restauratorką. I choć podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, ona od dwudziestu lat prowadzi razem z powodzeniem z własnym bratem sześć restauracji. Mimo, że jej życie zdaje się być niekończącym się pasmem sukcesów, ma za sobą także porażki. Ta największa to utrata ciąży.

 

Anna Streżyńska - prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w latach 2006-2012. Zawsze robiła na mnie piorunujące wrażenie. Z ogromną przyjemnością poszłabym z tą panią na kawę i poznała ją bliżej. Opowiada o sobie sama na łamach tej książki. Jest niezwykle odważna i bezkompromisowa, kompetentna, oddająca się całą sobą pracy (nawet na szpitalnym łóżku, gdy jej stan jest poważny). Trudna w przyjaźni. Obdarzona dziewczęcą urodą, śliczna gaduła. Sprawia wrażenie osoby kruchej, a mocna jest jak skała.

 

Beata Stasińska - kobieta skazana na literaturę. Bez niej nie byłoby wielu fantastycznych książek na naszym rynku. Sprawia wrażenie osoby chłodnej, doskonale wiedzącej czego chce. Ma intuicję, trudny charakter i feministyczne poglądy. Cieszy mnie jej powrót do Wydawnictwa W.A.B., bo oznacza kolejne świetne pozycje w mojej biblioteczce.

 

Kayah - bardzo przystępna, zwyczajna jak tysiące innych kobiet. Zero pozy, zero gwiazdorstwa. Dla wielu trendsetterka, choć jak przyznaje kupuje ubrania w sieciówkach. Dbająca o swoją prywatność i wytaczająca procesy tabloidom. Kobieta odważna, idąca z duchem czasu, mająca intuicję. Miała depresję poporodową, ponosiła koszty nieobecności w domu (nie widziała pierwszych kroków swego syna), nie była przygotowana do roli matki, kocha swego Rocha ponad wszystko. Dba o środowisko, swoją duchowość i wierzy w "efekt motyla". Chce spłacić dług wdzięczności, dając szansę debiutantom w swojej wytwórni płytowej.

 

Ewa Wanat - wyczulona na sprawy społeczne i wolność słowa. Redaktor naczelna Radia TOK FM. Silna, odważna i bezkompromisowa. Ma za sobą kilka związków, nie planuje dzieci. Lewicowa feministka. Wyznała publicznie, iż była ofiarą molestowania seksualnego w dzieciństwie.

 

Irmina Kubiak - piękna, uśmiechnięta, emanująca ciepłem. Twórczyni FashionPhilosophy Fashion Week Poland, pracująca z mężem, Jackiem Kłakiem od lat. Prze do przodu, choć jest wrażliwa na krytykę. Budzi do życia moje miasto Łódź i za to jestem jej ogromnie wdzięczna.

 

Agnieszka Odorowicz - dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, mieszkająca w mieszkaniu po Hance Bielickiej. Wiele osób nie chce o niej mówić, nie zawsze pozytywnie oceniana. Ma swoje zdanie, jest niezależna i idzie własną drogą.

 

Beata Stelmach - pracująca w zawodach uznawanych za męskie i osiągająca w nich sukcesy. Matka, mająca świetny kontakt ze swoim dorosłym już synem. Obecnie wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, walcząca o równe traktowanie kobiet i mężczyzn.

 

Wszystkie przedstawione przez panią Aleksandrę Boćkowską kobiety mają pasję, charyzmę, energię i siłę. Niektóre są matkami w związkach małżeńskich, inne to singielki. Każda z nich ma swoją wizję świata, o którą walczy i w którą przede wszystkim wierzy. Wszystkie wymagają od siebie bardzo dużo, często są z siebie niezadowolone, ale zawsze dążą do doskonałości i nie poddają się bez walki.

 

"One za tym stoją" to świetna publikacja dokumentująca siłę współczesnych polskich kobiet, ich determinację, możliwość odnoszenia sukcesów, podnoszenia się po porażce, godzenia życia rodzinnego z zawodowym. Ich zewnętrzne piękno jest wynikiem wewnętrznego pokoju, jaki w sobie noszą, i dowodem na to, że sukces może nosić także spódnicę. Sukces nie jednostki, a wielu, bo dzięki każdej z nich zmienia (lub zmieniła) się nasza polska, tak często szara i smutna rzeczywistość. Bez wątpienia mogą być inspiracją. Ich szczere wyznania, świetna atmosfera wytworzona przez Boćkowską sprawia, że wszystkie wydają nam się bliskie, a lektura tej książki jest niczym sympatyczne spotkanie przy aromatycznej filiżance kawy i pięknie pachnącym domowym cieście w gronie przyjaciółek. Polecam nie tylko paniom!

Alex9

Kobieto puchu marny? Patrząc na wcześniejsze pokolenia i obecne, słowa te zdają się mało przystawać do płci żeńskiej, postrzeganie jako słabszej wydaje się mocno na wyrost. Szczególnie ostatnie dekady przyniosły zmiany w tradycyjnym pojmowaniu ról, dla jednych rewolucyjne, dla innych ewolucyjne, kobietom dające szansę wyjścia poza schematy. Pomiędzy dwoma biegunami opinii i poglądów jest miejsce na działanie, bez wielkich słów i głośnych okrzyków, poparte za to ciężką pracą. Patrząc na czyjś sukces widzi się najczęściej blaski, cienie dostrzega się przy porażce, lecz zwycięstwo bywa nie nagradzane, a powodem szukania okazji do wbicia ostrej szpili. Blask fleszy, wywiady i rozgłos przychodzą w momencie kiedy jest się już na szczycie, jednak to mogłoby wydawać się nagrodą za włożony wysiłek czasem przypomina zupełnie coś wręcz odwrotnego. Gdzieś w tym wszystkim ginie człowiek i to co faktycznie dokonał ...

 

Osiem bohaterek, osiem opowieści o sukcesie i osiem historii o kobietach, które przecierały szlaki, walczyły o spełnienie swoich marzeń i budowały to co wcześniej wydawało się niemożliwe. Spiżowe pomniki nie dla nich, sława dla niektórych, poczucie, że osiągnęło się to czego się pragnęło za to odczuwają wszystkie i nie oznacza ono, że osiągnęły już wszystko. Kulinaria i restauratorstwo, śpiew i firma producencka, prezesowanie i działalność wydawnicza, telekomunikacja i konsumenci, dziennikarstwo i radio, moda i kultura oraz polityka ... mieszanka bardzo różnorodna, wręcz wybuchowa, w każdej z tych dziedzin można podać dużo przykładów sukcesów, lecz spośród nich warto przyjrzeć się z bliska kilku. Slow food, a wcześniej restauracje popularyzujące kuchnie z różnych stron świata, dzisiaj to nic nowego, lecz ponad dwie dekady temu sprawa całkiem inaczej się miała. Jedną z osób, które stoją za spopularyzowaniem tych dziedzin jest Agnieszka Kręglicka, znana z programów kulinarnych. Wraz z bratem Marcinem stanowią duet prekursorów chociaż opierają się na tradycyjnych składnikach. Gdzie w tym wszystkim jest interesująca historia? Może w opowieści o pasji, przeradzającej się w interes i odwrotnie? A może w wątkach osobistych, w jakich był czas na łzy, ale i radość? Henning Mankell, jeden z najbardziej uznanych twórców skandynawskiego kryminału, znany jest powszechnie, nic w tym niezwykłego przecież. Jednak ktoś za tym stoi, tym "ktosiem" jest Beata Stasińska, w porównaniu do szwedzkiego pisarza osoba prawie anonimowa, bo kojarzą ją raczej ludzie z branży wydawniczej. Jej zasługą są nie tylko polskie wydania książek Mankella czy Doris Lessing i innych zagranicznych autorów, lecz także inicjatywy Obywatele Kultury. Prawdziwa kobieta sukcesu, mająca jednak w swym życiorysie cienie, które pozostają w pamięci. Polski Tydzień Mody, impreza znana nie tylko w branży mody, która pomimo krótkiej historii już wpisała się w coroczny kalendarz wydarzeń jakie warto odwiedzić. Wydawać by się mogło, że to nic istotnego, ale za nazwą i kilkudniową galą kryje się całe zaplecze oraz setki ludzi, którym dano szansę. Irmina Kubiak nie tylko za tym stoi, lecz jest i głową całego przedsięwzięcia, ona i Jacek Kłak stworzyli event dzięki, któremu polscy twórcy stają się znani na całym świecie. Każda z ośmiu bohaterek odniosła sukces, u którego podstaw była pasja, chęć pokazania, że można pójść dalej, a to co jest trzeba zmienić. Wszystkie mają własną historię, ciekawą i nieprzeciętną, w jakiej splatają się te dobre i złe momenty oraz wsparcie bliskich.

 

One ... czyli kto? Za czym stoją? Sukcesem, aferą, spiskiem, a może co innego autorka miała na myśli? Różowa okładka ze zdjęciami ośmiu kobiet i sam tytuł sugeruje kim będą bohaterowie książki, ale co kryje się za obwolutą? Kayah, Beata Stelmach, Ewa Wanat, Anna Streżyńska, Agnieszka Kręglicka, Beata Stasińska, Irmina Kubiak i Agnieszka Odorowicz, nazwiska znane i mniej znane, lecz w książce "One za tym stoją" odsłaniające kulisy swojego życia. Zbiorowa biografia kobiet sukcesu? Nie, raczej portret osób, jakie wiele zmieniły w polskiej rzeczywistości i to na różnych polach, a ich obraz to wynik nie tylko jednego pióra, lecz wielu ludzi. Rodzina, znajomi, współpracownicy, autorka i oczywiście same przedstawione panie dokładają elementy do tej wielobarwnej panoramy kobiecych postaci. Prawdziwy patchwork losów i osiągnięć, gdzie są i ciemno-gorzkie fragmenty i słodko-jasne części. Nie ku pokrzepieniu serc i nie by wzbudzić zazdrość powstała opowieść Aleksandry Boćkowskiej, zamiast dat i wyliczania osiągnięć rozmowy z interesującymi osobami, które z pasją żyją i umieją osiągać to co chcą, ale wiedzą, że jest też druga strona medalu ...

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial