Okładka wydania

Pamiętam Cię

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Pamiętam Cię | Autor: Yrsa Sigurdardóttir

Wybierz opinię:

Monia1990

Yrsa Sigurdardottir to pisarka islandzka, absolwentka inżynierii budowlanej na Uniwersytecie Islandzkim. Pracowała na budowie największej tamy w Europie (Karahnjukur). Debiutowała w 1998 roku. "Trzeci znak", jej pierwsza książka, której bohaterką jest prawniczka Thora, od chwili wydania nieprzerwanie znajduje się na islandzkiej liście bestsellerów i została entuzjastycznie przyjęta przez polskich czytelników.

 

Trójka bohaterów remontuje stary, opuszczony dom na północy Islandii. Chcą stworzyć z niego pensjonat. Jednak okazuje się, że to wcale nie jest takie proste. Już pierwszego dnia bohaterzy mają wrażenie, że ktoś ich śledzi, ale przecież w Hesteyri nie powinno być nikogo. Psychiatra z małego miasteczka usiłuje się dowiedzieć kto bazgrze po ścianach pobliskiego przedszkola. Mężczyzna niepokoi się tym zdarzeniem, ponieważ wiele lat wcześniej miał miejsce podobny akt wandalizmu, po którym zaginął mały chłopiec. Te dwie historie łączą się w niewiarygodny sposób. Losy bohaterów niedługo się skrzyżują. Kto straszy Lif, Gardara i Katrin? Czy na pewno łączy tych bohaterów przyjaźń? Jakie tajemnice skrywają? Kto zniszczył przedszkole? I co stało się z zaginionym chłopcem? Po odpowiedzi zapraszam do książki.

 

Przyznam, że choć nie przepadam za horrorami skusiłam się na powieść Yrsa'i Sigurdardottir. Słyszałam wiele dobrego o jej twórczości, więc postanowiłam sama się przekonać jak jest naprawdę. Zostałam bardzo mile zaskoczona. Na pewno sięgnę po wcześniejsze pozycje tej autorki.

 

„Pamiętam Cię" to mroczna, pełna intryg i tajemnic powieść. Tutaj dzieją się rzeczy, które nie powinny mieć miejsca. Nie powinny w ogóle zaistnieć, a jednak są. Tajemnice z sprzed wielu lat niszczą życie bohaterów. Każda z postaci coś ukrywa. Dopiero prawda może ich wyzwolić. Ale czy nie jest na to za późno? Ile osób będzie cierpieć przez zwlekanie bohaterów.

 

To nie jest lekka i przyjemna książka. To historia, która przerazi czytelnika. Niewytłumaczalne zjawiska, wandalizm w przedszkolu, zniknięcie dziecka. To zdecydowanie jedna z najmroczniejszych powieści jakie miałam okazję przeczytać.

 

Książka została napisana prostym, ale interesującym językiem. Intrygująca jest tajemnicza grafika, która zachęca do czytania. Akcja toczy się wartko. Autorka mistrzowsko posługuje się napięciem. Jej historia wciąga od pierwszej strony. Każda strona to kolejna niespodzianka dla czytelnika. Zaskakujące zakończenie dopełnia mrocznej całości.

 

Podsumowując polecam tę powieść wszystkim miłośnikom horrorów i osobom, które szukają mrocznej wciągającej historii. To dla nich obowiązkowa pozycja. To idealna lektura na długi wieczór, która wywoła w nas wiele emocji i to niekoniecznie tych dobrych. Ostrzegam, że to nie jest historia dla ludzi o słabych nerwach.

 

Scathach

Yrsa Sigurdardottir, to uznana islandzka twórczyni kryminałów, powieści sensacyjnych i horrorów. Surowym skandynawskim klimatem przesiąknięte są wszystkie jej książki, co w przypadku tej najnowszej, stanowi doskonały element bezpośrednio wpływający na jakość świata przedstawionego. Skandynawski klimat, mroźne dni, świszczący wiatr, domy stawiane na odludziach przy skarpach prowadzących bezpośrednio do wzburzonego morza, stare, skrzypiące domy, podejrzane samobójstwa, stare, owiane legendą budownictwa – czy możecie wyobrazić sobie lepszą scenerię i warunki dla horroru?

Nic więc dziwnego, że powieść Sigurdardottir robi tak wielkie wrażenie na czytelniku.
Dobierane przez autorkę słowa potęgują atmosferę grozy i niepokoju, a z książki przy każdorazowym otwarciu wyziera strach.

 

Jej akcja zbudowana jest na znanym już z czasów romantyzmu, zainicjowanym przez Edgara Alana Poego motywie nawiedzonego domu. Domu, który do tej pory miał byś ostoją, symbolem bezpieczeństwa i ciepła, a który teraz stanowi epicentrum rozgrywającego się dramatu: okazuje się być zdradliwy, neguje spokój i poczucie stabilizacji, zaczyna żyć własnym życiem, ukazywać swoje mroczne sekrety i niby człowiek, w którego umysł raz na zawsze wwierciły się wszystkie doświadczenia, zaczyna reagować na bolesną przeszłość i pamięta o jej demonach. Nie jest już tylko budynkiem, lecz istotą żyjącą, domagającą się sprawiedliwości i dającą o sobie znać poprzez martwą materię i dusze zmarłych nierozliczonych z przeszłością. Miejsce gromadzące wszelki lęk, żerujące na nim i dzięki niemu rosnące w potęgę.
Dom jednak nie stanowi jedynego motywu – ważniejsza okazuje się być historia zaginionego przed laty chłopca, który nierozerwalnie wiąże się z wydarzeniami aktualnymi.
Gdy trójka bohaterów przyjeżdża na wyspę w celu wyremontowania zakupionego przez nich opuszczonego domu, nie może pozbyć się uczucia, że ktoś ich obserwuje i cały czas kręci się w okolicy.
W tym samym czasie pewien uznany psychiatra próbuje dociec kto dokonał dewastacji przedszkola, mażąc po jego ścianach to samo słowo. Szybko okazuje się, ze obie sprawy są powiązane i to dzięki koligacjom z przeszłości. Żadna decyzja bohaterów nie jest przypadkowa, a wszystkie tragedie, które następują raz po raz, mają związek z ich zachowaniami.
Finał jest niezwykle zaskakujący i stanowi godne zakończenie książki.

 

Polecam czytać zwłaszcza nocą. Podskoki na wieść o nagle pojawiających się znikąd ludziach, każda skrzypiąca deska i dochodzące z daleka dźwięki wzmagają atmosferę. Czytasz i wnet słyszysz trzaskające drewno, skrzypiące zawiasy i wiesz, że to wcale nie wytwór wyobraźni, lecz figiel zmysłów, których aktywność została drastycznie wyostrzona. Ten horror najlepiej przeżyć właśnie jako lekturę nocną porą, gdy wszyscy już śpią, a gwar miasta cichnie – dopiero wtedy docenicie ją należycie. I, będziecie się bać. O to przecież chodzi, prawda?:)

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial