Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Bajki Dla Dorosłych

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Grażyna Bąkiewicz
 • Tytuł Oryginału: Bajki Dla Dorosłych
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 264
 • Rok Wydania: 2009
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 149 x 202 mm
 • ISBN: 9788361297017
 • Wydawca: MG
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4,5/6

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Bajki Dla Dorosłych | Autor: Grażyna Bąkiewicz

Wybierz opinię:

Marta_25

Bajki są częścią dzieciństwa. Zachwycają niesamowitymi historiami, barwnymi bohaterami oraz zazwyczaj szczęśliwym zakończeniem. Bajki są także źródłem pewnych nauk, pewnych prawd, wystarczy tylko podpowiedzieć dziecku, ja wysnuć odpowiednie wnioski. Grażyna Bąkiewicz daje możliwość dorosłym już czytelnikom powrócenia do czasów tych wspaniałych historii i wyciagnięcia wniosków za sprawą „Bajek dla dorosłych".

 

Autorka stworzyła dwanaście historii. Historii o zwykłych sprawach i zwyczajnych ludziach. Niektóre z nich są tak realne, że zastanawiamy się nad tym czy mogły mieć miejsce. A skoro tak, dlaczego są one bajkami? Bo w tych zwyczajnych opowieściach tkwi magia, otacza je pewna tajemnicza aura, a zakończenie każdej z nich jest niejednoznaczne. Bo rzeczywistość także potrafi być niesamowita.

 

Czytelnik wraz z bohaterką pierwszej opowieści trafia do tajemniczego dworu. Kobieta ma wrażenie, że ów dwór „przyciągnął" ją do siebie i zmusił do zawrócenia z drogi. Posiadłość, która na pierwszy rzut oka wydaje się opuszczona jest własnością hrabiny. Jaśnie Pani bardzo cieszy się z przybycia kobiety, gdyż ma wobec niej pewne plany...

 

W bajkach nie zabraknie elementu kryminalnego. W opowiadaniu „Anna Maria" tytułowa bohaterka trafia do więźnia za zabójstwo męża. Po odsiedzeniu wyroku udaje się na Mazury, gdzie zamieszkuje u pewnej kobiety, która zajmuje się resocjalizacją więźniów. Znajomość Anny Marii z ową kobietą okaże się zaskakująca w skutkach.

 

Element zagadki kryminalnej zawiera także historia pt. „Dwie minuty". Leon Wróbel – oficer śledczy nękany jest dziwnymi listami. Każdy z nich zawiera zdjęcie osoby, która ginęła dokładnie dwie minuty po zrobieniu im fotografii. Czytelnik odkryje zaskakujący związek między oficerem, a mordercą.

 

Nie chciałabym zdradzać tutaj wszystkich historii. Dodam jeszcze, że w pozostałych bajkach czytelnik pozna Anioła Stróża, prześladowaną handlarkę sznurówkami, duchy, rzeźbiarkę oraz zmarłą księżną, która ma bardzo duży wpływ na ludzi.

 

Grażyna Bąkiewicz swoimi bajkami daje impuls czytelnikowi do uruchomienia wyobraźni, do wydobycia swych marzeń, tych z dzieciństwa i tych obecnych. Niezwykle barwnym i sugestywnym językiem snuje historie, które wciągają odbiorcę. Bajki nostalgiczne, zabawne, niektóre smutne, nieprawdopodobne i zatrważające sprawiają, że zaczynamy wierzyć, że wszystko jest możliwe. Prowokują do pewnych refleksji, do zastanowienia się nad wszystkim tym, co nas otacza.

 

Polecam wszystkim dorosłym. Tym, którzy jeszcze wierzą w bajki i tym, którzy przestali w nie wierzyć, aby uwierzyli na nowo.

Katee

Wielu z nas bajki kojarzą się z dzieciństwem i historyjkami czytanymi dzieciom tuż przed zaśnięciem. Zazwyczaj najmłodsi oczarowani są bajkowym światem i wraz z bohaterami historyjek przeżywają niesamowite i niejednokrotnie niebezpieczne przygody. Z biegiem czasu, wraz ze zdobywaniem nowych doświadczeń bajki tracą swoje znaczenie. Zapominamy o historiach opowiadanych nam przez rodziców i dziadków, a do zbiorów z bajkami zaglądamy tylko wtedy gdy na świecie pojawiają się nasze dzieci. Tylko czy z bajek można w ogóle wyrosnąć? Czy nie jest tak, że gdy po latach wracamy do starych historii ten fantastyczny świat zaczyna pasjonować nas na nowo? Dlaczego więc na co dzień nie sięgamy po bajki? Może zmieniłoby się to gdyby ktoś pisał je z myślą o dorosłych?

 

Na pomysł ten wpadła Pani Grażyna Bąkiewicz autorka "Bajek dla dorosłych". W zbiorze znajdziemy dwanaście historii, którymi bohaterami są ludzie dojrzali, wielokrotnie po przejściach, kobiety i mężczyźni, ludzie źli i dobrzy. W chwili rozgrywania akcji znajdują się w przełomowym momencie swojego życia, stoją na rozdrożu i od dalszych kroków może zależeć nie tylko ich życie, ale również życie ich bliskich. Są ludźmi takimi jak my wszyscy, bez żadnych szczególnych umiejętności wyróżniających z tłumu. Czasami zagubieni, czasami po trupach dążący do celu, o różnych charakterach i osobowościach.

 

I tak znajdziemy tutaj autorkę bajek dla dorosłych, która zatrzymuje się na nocleg w tajemniczym dworze; policjanta, który dopiero co pochował żonę; mężczyznę, pracującego dla mafii, pasjonata ryzyka i adrenaliny; matkę rozpaczającą po śmierci swojego jedynego dziecka; sprzedawczynię sznurowadeł; pracownicę, która nie potrafi stawić czoła szefowi szowiniście; utalentowaną rzeźbiarkę; kobietę, która zamordowała własnego męża; wykształconą ekonomistkę pracująca w Londynie jako sprzątaczka; naukowca zajmującego się podejrzanymi interesami; młodą dziewczynę, w której posiadaniu jest czaszka księżnej zmarłej 300 lat temu; grupę wędrowców podejmującą niebezpieczną podróż by przeżyć chwilę legendarnego uniesienia.

 

Bohaterów tak różnych od siebie łączy jedno, ingerencja tajemniczych mocy w przełomowych momentach życia. Coś kieruje życiem tych postaci, popycha ich do czynów, których być może nigdy by nie popełnili. Na drodze niektórych pojawiają się tajemnicze postacie, które nie są ludźmi z krwi i kości. Wielu z zaistniałych sytuacji nie da się racjonalnie wytłumaczyć.

 

Pomysł na książkę ciekawy, niestety jej potencjał został zmarnowany. Historie poszczególnych bohaterów czytałam bez większego zainteresowania, a nadprzyrodzone wydarzenia nie wzbudziły we mnie żadnych emocji. Bajki pisane specjalnie dla dzieci wywołują większe zaciekawienie niż te przeciętne historie, które tak naprawdę nie opowiadają o niczym konkretnym. Szkoda, bo spodziewałam się naprawdę czegoś wielkiego. Może nie zrozumiałam przesłania jakie chciała przekazać nam autorka?

 

Z pewnością żadna z tych bajek nie zostanie w mojej pamięci na długo.

 

Mimo wszystko polecam wszystkim zainteresowanym historiami tego typu. Być może wy zdołacie dostrzec w tej książce to co ja przegapiłam.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial