Kroniki Cliftonów Tom 1 Czas Pokaże

Autor: Jeffrey Archer

Okładka wydania

Kroniki Cliftonów Tom 1 Czas Pokaże


Dodatkowe informacje

 • Autor: Jeffrey Archer
 • Tytuł Oryginału: Only Time Will Tell
 • Seria: Kroniki Cliftonów
 • Gatunek: Powieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Danuta Sękalska
 • Liczba Stron: 384
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 215 mm
 • ISBN: 978-83-7510-646-6
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  -

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Jezyna22

Jeffrey Howard Archer to jeden z najbardziej ciekawych pisarzy brytyjskich, autor poczytnych powieści z wątkiem sensacyjnym. Wielu na pewno czytało jego sfilmowaną powieść „Co do grosza" czy też „Kaine i Abel". To również „ojciec" zaskakujących opowiadań. zarówno fikcyjnych, jak i napisanych na podstawie prawdziwych wydarzeń.

 

Powieść „Czas pokaże", będąca na czołówkach list bestselerów nie tylko w Anglii, jest na pewno jego następną perełką. To epicka saga o życiu Harry'ego Cliftona, chłopca, który od najwcześniejszego dzieciństwa marzył ( lata dwudzieste), aby zostać dokerem w rodzinnym Bristolu. Dzieje się jednak zupełnie inaczej. Pomimo początkowej niechęci do nauki ,zostaje uczniem ekskluzywnej szkoły dla chłopców. Tam poznaje dwóch swoich największych przyjaciół, a pośrednio dzięki jednemu – największą miłość swojego życia. Mamy tu sporo pozytywnych bohaterów, właśnie jak ci młodzi chłopcy, Ol Jack, i mama Harry'ego – Maisie, której postać nakreślił autor bardzo obrazowo. Nie da się jej nie lubić. Jest kobietą jak na tamte czasy bardzo postępową, umiejącą docenić wartość wykształcenia i pewnych znajomości, oraz konsekwentną w każdym calu. Nosi ona jednak w sobie ogromną tajemnicę, która jest istotna dla jej syna . Czy ją ujawni? Jak wielką siłę charakteru musi mieć, że milczy? Zagadek w treści mamy więcej, a ujawnienie rozwiązań, będzie kluczowe dla bohaterów.

 

Ukazanie treści poprzez prowadzenie narracji przez kilku bohaterów , czyni powieść zdecydowanie ciekawszą. Każda postać zostawia pewne niedomówienia na temat swojej osoby, jesteśmy zaskoczeni niektórymi faktami, które są przez kogoś innego ujawniane. Mnie osobiście ciekawił wątek głównego bohatera, ciągnęło mnie do tego, żeby wyszukiwać w tekście następnego rozdziału przez niego opisywanego. Byłby to jednak niewybaczalny błąd, ponieważ można by było pogubić się w wątkach , które są wcześniej prowadzone.

 

Wszystkie wydarzenia łączy postać Old Jack'a, człowieka – zagadki, kim okaże się naprawdę ? Na początku w odczuciu Harrego dziwaczny starszy pan, później jego najwierniejszy przyjaciel i doradca. Przewija się przez całą fabułę i jest jedną z kluczowych postaci. Ten tajemniczy, oczytany człowiek ujmuje czytelnika i czujemy do niego ogromną sympatię .

 

Archer jak zwykle ukazuje nam, ze mentalność Anglików nie zawsze jest w porządku.„Anglicy są największymi snobami na świecie i to najczęściej bez powodu. Im mniejszy talent, tym większy snob, według mojego doświadczenia. To jedyny sposób na przetrwanie tak zwanej klasy wyższej". Widoczne jest to w działaniach wyższej sfery m.in syna właściciela stoczni , w której pracował wujek Harry'ego, i w której, bardzo on sam chciał się znaleźć, jak również policji uległej wpływowym ludziom.
Fabuła czytelników kilka razy porządnie zaskoczy, ukazując nagle schowane wcześniej atuty, tak, że w naszych domysłach co dalej , możemy się nieźle pogubić.

 

Początek II wojny światowej to czas końca powieści - pierwszego tomu sagi. Co konflikt światowy przyniesie bohaterom -myślę, że autor już postara się, żeby wydarzyło się coś, czego się w ogóle nie spodziewamy.

 

Książka spodoba się zarówno miłośnikom powieści autora, jak i tym , którzy przygodę z jego twórczością dopiero zaczynają. Zadowoleni będą wszyscy, którzy lubią niespodziewane zwroty akcji i pewne niedomówienia. Jest to świetna lektura, która niesamowicie wciąga. Ja osobiście cieszyłam się, że mogę pośrednio uczestniczyć w życiu głównego bohatera , który pomimo wielu zawirowań w swoim życiu wykazuje się ogromną siłą woli i determinacją. Jeśli ktoś lubi tajemnice i zaskakujące zwroty akcji - polecam.

Miqa

Jeffrey Archer to bardzo znany i ceniony pisarz z Wielkiej Brytanii uhonorowany tytułem szlacheckim. Niektóre z jego książek zostały również przeniesione na ekrany kin. Przyznam, że jest mi on znany, ponieważ miałam okazję przeczytać 3 książki jego autorstwa: „Kane i Abel" (zdecydowanie najlepsza), „Córka marnotrawna" oraz „Czy powiemy pani prezydent". „Czas pokaże" to kolejna książka autora, która otwiera sagę o rodzinie Cliftonów i jest zarazem pierwszą częścią trylogii.

 

Akcja powieści rozgrywa się z początku głównie w Bristolu, w Anglii na przełomie lat 1919 – 1940. Powieść została podzielona na 56 rozdziałów. Narracja jest różnorodna. Mamy tu historię opowiadaną przez głównego bohatera Harry'ego Cliftona a następnie przez Emmę Barrington, Hugo Barringtona, Old Jacka i Gillesa Barringtona. Kim są te postaci? Tego będziecie musieli się dowiedzieć sami. Oczywiście pojawi się również narrator wszechwiedzący, który opisuje większą część historii. Książka ma również grubą i ładną okładkę, co jest jej plusem.

 

Harry Clifton, to syn dokera i kelnerki. I to właśnie jego postać będzie kluczową dla całej powieści. Młody Harry jest zwykłym chłopakiem z „niższych sfer", który nie ma w życiu łatwo. Jednak urodzenie wcale nie przeszkadza mu w nawiązaniu zażyłych relacji z bogatym rówieśnikiem Gilles'em Barringtonem, który jest dziedzicem właściciela linii żeglugowych. Czytelnik będzie towarzyszył Harry'emu począwszy od jego najmłodszych lat, po dorosłe życie. Liczne intrygi, tajemnice, poświęcenia, wątki miłosne a także zbrodnia to tylko niektóre z aspektów tej nieszablonowej powieści. Jesteście już ciekawi?

 

Archer świetnie wykreował swoich bohaterów, którzy są nie tylko bardzo szczegółowo opisani, ale również realni. Bardzo dokładnie oddał również charakterystyczne cechy tamtych czasów, oscylujących wokół II Wojny Światowej, ale zarazem niedługo po zakończeniu I Wojny Światowej. Dobrze skontrastowane bogate społeczeństwo z biednym, to kolejny plus tej książki. Akcja pędzi niesamowicie szybko i każda kolejna strona to zaskoczenie i nieprzewidywalny zwrot akcji. Jednak napięcie jest dawkowane, więc czytelnik nie pogubi się ani w wydarzeniach, ani też nie poczuje się przytłoczony.

 

„Czas pokaże" na pewno spodoba się wszystkim, który lubią sagi rodzinne pełne nieprzewidywalnej akcji, oraz tym, którzy spotkali się już z twórczością autora. Mnie książka przypadła do gustu i miło wspominam jej lekturę, ale niestety nie była ona tak dobra jak np. „Kane i Abel". Jednak mam nadzieję, że Wydawnictwo Rebis wyda w najbliższym czasie kolejne części trylogii, a wtedy z pewnością po nie sięgnę. Polecam.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: