Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Kaszubi Z Pomorza

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Nicole Dołowy
 • Tytuł Oryginału: Kaszubi Z Pomorza
 • Gatunek: PrzewodnikiReportaż
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 154
 • Rok Wydania: 2010
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 205 mm
 • ISBN: 9788375910803
 • Wydawca: Region
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kaszubi Z Pomorza | Autor: Nicole Dołowy

Wybierz opinię:

Kasiek

Jakiś czas temu stwierdziłam, że Polska jest krajem jednolitym etnicznie i raczej nie powinniśmy mieć problemów z mniejszościami narodowymi. Ta książka przypomniała mi Kaszubów. Ta mała w swej objętości książka pozwala rzucić okiem na to, ze problem jednak istnieje. Kaszubi są częścią państwa od jego początku, historia nie obchodziła się z nimi łatwo, dziś w czasach pokoju i szeroko pojętej tolerancji, dla dosłownie wszystkiego ich kultura powoli umiera. Dlaczego? Sięgnijcie po książkę!

 

Nicole Dołowy zabiera nas w podróż na Kaszuby, podróż z wysoce wykwalifikowanym przewodnikiem, który opowie nam historię Kaszubów, skąd się wzięli, skąd taka nazwa, jakie były ich koleje losu i chociaż wiem, że dla wielu osób samo słowo historia sprawia, że powieki stają się cięższe, to ta historia jest porywająca, zresztą ta książka to nie tylko historia, poznamy dzieje języka kaszubskiego. Autorka opisuje również kulturę kaszubską, jako że mam koleżankę pochodzącą z tamtych okolic sporo słyszałam na temat Kaszubów, historii a także represji w okresie PRL-u. Książka w pewien sposób to rozszerza, napisałam, że w pewien sposób, albowiem nie uważam jej za wyczerpującą, właściwie autorka pominęła opisy, według mnie ciekawych obrzędów związanych z zaślubinami, chociażby, twierdzi że obecnie nie są praktykowane, natomiast ja z pewnego źródła wiem, że mają się dobrze.

 

Książka to studium kaszubskich zwyczajów, kultury kiedyś i obecnie. Wydaje mi się, że Polak, świadomy obywatel tego kraju, miast zachwycać się różnorodnością kulturową sąsiednich krajów powinien poznać to co ma na swoim, że tak powiem, podwórku. Świadomość narodowa, etniczna Polaków jest niska, moim zdaniem taka książka, takie mini-kompendium powinna zostać wydana dla każdej grupy etnicznej w Polsce. Przy okazji takich książek naprawdę widać, że cudze chwalimy, ale swego nie znamy. Bo ile osób wie, że właściwie język kaszubski, jest bardziej polski od polskiego, bo funkcjonuje tam wiele archaizmów, Oni posługują się prawdziwie polskim językiem, tylko około 6% to germanizmy, a jestem pewna, że obecnie statystyczny Polak w minimum 60% używa amerykanizmów. Kaszubi, dla mnie, po lekturze tej książki, to fenomenalny przykład na zachowanie własnej tożsamości, mimo wielu, wielu lat represji, walki z kulturą, bicia dzieci w szkole za używanie kaszubskiego.

 

Książka jest ładnie wydana, zawiera mapki ilustrujące czy to historię, czy to współczesność, każdy rozdział poprzedza tematyczna fotografia. Jednak do mapek mam zarzut, iż zapewne dlatego, że są czarnobiałe w większości legenda jest nieczytelna. Ale tak poza tym defektem oraz wspomnianym zminimalizowaniem opisów zwyczajów panujących współcześnie, co jest dla mnie rzeczą bardzo ciekawą, książka jest naprawdę warta uwagi

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial