Okładka wydania

Opowieści Niezwykłe

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Aleksander Janowski
 • Tytuł Oryginału: Opowieści Niezwykłe
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 220
 • Rok Wydania: 2009
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 200 mm
 • ISBN: 9788388330360
 • Wydawca: Poligraf
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Brzezia Łąka k/Wrocławia
 • Ocena:

  2/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Opowieści Niezwykłe | Autor: Aleksander Janowski

Wybierz opinię:

Natula

„Opowieści niezwykłe" to zbiór siedmiu opowiadań. Każda historia jest inna, ma inne tło, innych bohaterów, jednak wszystkie opowiadania są spójne i mają ten sam charakter.

 

W kilku zdaniach o treści opowiadań:

 

„Mikro". Hiszpania, upalne lato, sielskie klimaty, leniwie płynące dni w rajskim otoczeniu. Pozorny spokój, jednak obok malowniczych krajobrazów i błogiego nastroju wczasowiczów, toczy się akcja jak z kryminału. Znikają dzieci obcokrajowców. Zwierzchnicy okolicznej władzy i policji, próbują wszelkimi metodami namierzyć porywaczy.

 

„Jazda" to historia czwórki znajomych, wybierających się na zwiedzanie Kanady. Stłoczeni w autku, przeżywają typowe przygody dla tego typu wypadów. Dzielą się uwagami i historyjkami nie z tej ziemi, do czasu aż jeden z uczestników wyprawy wpada w nie lada kłopoty.

 

„Zakład". Nowy York, siedziba CNN, międzynarodowi korespondenci i dziennikarze, żyjący aktualnymi wydarzeniami, targujący się o temat i analizujący kto stoi za kim i dlaczego. Jeden z tej ekipy, żartem śmiechem przepowiada zdarzenie, które za dwa dni stanie się faktem.

 

„Schowek". Emerytowany policjant, z nie byle jakim doświadczeniem. Spędzając czas na czytaniu gazet i na komentowaniu bieżących wydarzeń, wkręca się typowo szpiegowską aferę.

 

„Neurode", to opowiadanie o sabotażystach hitlerowskich, wrogich działaniach i niewyjaśnionych tajemnicach.

 

„Planeta ludzi". Piloci samolotów pasażerskich, lądują z poważnymi uszkodzeniami maszyn. Niestety nikt nie potrafi wyjaśnić powstałych uszkodzeń. East American Airlines próbuje wyjaśnić tajemnicę, co wcale nie jest takie proste.

 

„Transakcja". Machlojki medyczne, układy międzynarodowe i lewe pieniądze. Wszystko zamknięte w jednym zwartym opowiadaniu.

 

Autor tego zbioru opowiadań to człowiek niezwykle utalentowany, jest autorem powieści sensacyjnych takich jak „Podwójna przynęta", „Satelita" czy „Mucha". Aleksander Janowski ma bardzo ciekawy życiorys, pracował w kopalni na Dolnym Śląsku, był nauczycielem w Jeleniej Górze, tłumaczem i redaktorem. Wielokrotnie uczestniczył w sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Dlatego nie dziwi, że w książce jest dość dużo odnośników do miejsc mu znanych i bliskich.

 

"Opowieści niezwykłe" to książka niełatwa i trudno ją ocenić. Akcja opowiadań jest szybka, w treści występuje natłok informacji, wszystko to przeplatane jest wspomnieniami bohaterów, bieżącymi zdarzeniami a nawet prognozowanymi zjawiskami. Miejsca zdarzeń zmieniają się jak w kalejdoskopie, trzeba być bardzo skupionym żeby nadążyć za akcją, poza tym autor nie chce, czy też robi to świadomie, ale nie bawi się w określanie osób w opowiadaniach, często nie wiadomo o kogo chodzi w danym momencie a nawet nie raz, jest problem z rozszyfrowaniem głównego bohatera opowiadania. Być może dla fanów surrealistycznych obrazów Almodovara i ciężkiego humoru ta książka okaże się strzałem w dziesiątkę.

 

Według mojej oceny to nie najlepsza książka, nie tego spodziewałam się biorąc ją do ręki. Posłużę się cytatem z jednego z opowiadań,

 

„[...] a poza tym nie należy drwić z czyjegoś talentu, jeśli samemu nie ma się go za grosz.
- Skądże, ja z podziwem.....- usprawiedliwił się kumpel, zachowując poważna minę.

 

Niestety, nie mogę się wypowiedzieć na temat tej książki z podziwem, nie chcę też drwić, ale dla mnie była to męcząca lektura, zagubiłam się, nie wiem czy to beletrystyka czy literatura popularnonaukowa. W książce reklamowanej jako „ironiczny kryminał", nie znalazłam wiele z tej kategorii, owszem nie brakuje porwań, szantaży, przekupstwa, afer szpiegowskich a nawet niezidentyfikowanych obiektów latających, ale jest to tak zagmatwane i oplecione w dziwną nieprzyswajalną treść, ze trudno wyłowić z tego coś ciekawego. Żarty w książce nie bawią a wieczne nawiązywanie do polskiego umiłowania picia, szczególnie piwa irytowało mnie i drażniło, no ile można czytać, że piwo smakuje do wszystkiego nawet do piwa.

 

W opisie książka zalecana jest jako lektura obowiązkowa dla każdego, wstrzymałabym się z tym stwierdzeniem. Obowiązkowa być może, ale tylko dla fanów Aleksandra Janowskiego.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial