Trudne Tematy Dla Mamy I Taty, Czyli Jak Wychować Dziecko Na Człowieka

Autor: Anna Jankowska

Okładka wydania

Trudne Tematy Dla Mamy I Taty, Czyli Jak Wychować Dziecko Na Człowieka


Dodatkowe informacje

 • Autor: Anna Jankowska
 • Tytuł Oryginału: Trudne Tematy Dla Mamy I Taty, Czyli Jak Wychować Dziecko Na Człowieka
 • Gatunek: PoradnikiPsychologia
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 248
 • Rok Wydania: 2010
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 210 mm
 • ISBN: 978-83-7623-437-3
 • Wydawca: Zielona Sowa
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

 

Isadora

Rodzicem człowiek się staje, nie rodzi; w obliczu problemów i wyzwań, jakie wiążą się z tą misją często stajemy zagubieni, bezradni, zdesperowani, na progu wytrzymałości psychicznej, pełni nadziei, by nasze starania wychowawcze przyniosły pożądany skutek, a zarazem głębokiego lęku, czy aby na pewno podołamy temu zadaniu. Realizując pragnienie ukształtowania wartościowego i szczęśliwego człowieka często - świadomie lub nie - popełniamy rozmaite błędy, które wynikają bądź to z przykrych doświadczeń z własnego dzieciństwa, bądź po prostu z niewiedzy.
Na szczęście jest coś, co może okazać się dla każdego rodzica niezastąpioną, wartościową i wszechstronną pomocą w trudzie wychowania dziecka.
"Trudne tematy dla mamy i taty, czyli jak wychować dziecko na człowieka" to najlepszy poradnik poświęcony tej kwestii, jaki kiedykolwiek czytałam. A przewinęło się ich sporo przez moje ręce w ciągu dwunastoletniego życia mojej córki:)
Ten zachwycił mnie przede wszystkim szerokim wachlarzem omawianych zagadnień; poruszane w nim kwestie dotyczą bowiem nie tylko uniwersalnych, ponadczasowych problemów wychowawczych, z jakimi borykały się całe pokolenia rodziców, lecz także wyzwań, jakie stawia przed rodzicami współczesna, szybko zmieniająca się rzeczywistość, tak odmienna choćby od tej, jaką pamiętamy z naszego dzieciństwa.

 

 

Dzięki przejrzystemu i czytelnemu układowi stron, pogrupowaniu tematów i zagadnień oraz wyeksponowaniu najważniejszych treści, czytelnikowi łatwiej jest znaleźć interesującą go kwestię, wychwycić najistotniejsze informacje, zapamiętać najbardziej ważkie punkty.
Poradnik szczegółowo i wyczerpująco omawia każdy poruszany problem na konkretnym przykładzie z życia wziętym; rozpatruje go pod kątem psychosocjologicznym z perspektywy zarówno rodzica, jak i dziecka; ukazuje wszelkie możliwości, jakie znaleźć można nawet w najbardziej wydawałoby się beznadziejnej sytuacji; wskazuje przykładowe błędy w postępowaniu, uczy w jaki sposób ich unikać, nakreśla prawidłowe reakcje i koryguje zachowania; udziela konkretnych, fachowych rad i wskazówek dostosowanych do okoliczności w sposób zrozumiały, życzliwy i pozbawiony moralizatorskiego tonu co sprawia, że poradnik spełnia powierzone mu zadanie w stu procentach!

 

Jakie kwestie konkretnie omawia poradnik? Porusza sprawy dotyczące kształtowania dziecięcej osobowości oraz relacji wewnątrzrodzinnych; pokazuje, w jaki sposób przekazać dziecku wartości, wzmacniać więzi rodzinne, budować i utrzymać autorytet, formować prawidłowe postawy rodzicielskie; wskazuje błędy, jakie najczęściej są popełniane przy okazji tych kwestii oraz pokazuje, jak się ich wystrzegać.

 

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest sprawa emocji, jakim najczęściej ulegają członkowie rodziny oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Czytelnik dowie się, jak najlepiej pielęgnować i okazywać miłość, radzić sobie z zazdrością, walczyć z dziecięcymi lękami, budować wzajemny szacunek, uczyć dziecko prawidłowych postaw, np. uczciwości, tolerancji, gospodarowania pieniędzmi, nawiązywania przyjaźni, wyrażania empatii i altruizmu. Istotnym uzupełnieniem tych wywodów są ilustrujące je realistyczne, życiowe przykłady stanowiące nieocenioną pomoc w codziennych sytuacjach życiowych. Uświadamiają one ponadto, jak trudno jest kontrolować emocje, radzić sobie z własnymi słabościami i przekazywać dziecku prawidłowe wzorce zachowań.

 

Poradnik "Trudne tematy dla mamy i taty" porusza również trudne i bolesne sprawy, z jakimi często mamy do czynienia w łonie rodziny: kłótnie rodziców, dziecięce awantury, rozwód, różne oblicza przemocy (od tej fizycznej poprzez molestowanie seksualne aż po przemoc psychiczną), pobyt w szpitalu, śmierć bliskiej osoby. Radzi, w jaki sposób im zapobiegać, minimalizować straty, oswajać - w zależności od sytuacji. Wskazówki są bezcenne i niezwykle wartościowe.

 

Poradnik porusza także zagadnienie, które jest zmorą każdego rodzica, czyli jak rozmawiać z dzieckiem o seksie. Jestem pewna, że ta lektura pozwoli wielu z nas przełamać lody i zrobić w tej kwestii to, co do nas należy.

 

Jestem pod wielkim wrażeniem wszechstronności i profesjonalizmu tej książki oraz tego, co ma do zaoferowania zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Dotyka ona tak oszałamiająco różnorodnej tematyki, omawia tak wiele zagadnień i problemów, proponuje tyle cennych rozwiązań na tak wielu płaszczyznach, że błędem byłoby nie skorzystać z zawartej w niej mądrości. Poradnik ten nie tylko pomaga stać się lepszym, bardziej świadomym rodzicem, lecz także wychować dziecko na wartościową jednostkę, gdyż - cytując za redaktorem - "wprawdzie nie ma uniwersalnego sposobu na dobre życie, ale nawet najtrudniejszą i najbardziej skomplikowaną codzienność można oswoić pod warunkiem, że włoży się w to dużo serca, wytrwałości i... odrobinę wiedzy."
Zachęcam gorąco wszystkich rodziców do zmierzenia się z trudem wychowawczym z pomocą tej oto książki; ja na pewno będę wracać do tej lektury jeszcze po wielekroć.

 

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!