Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zaproszenie Na Morderstwo

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zaproszenie Na Morderstwo | Autor: Carmen Posadas

Wybierz opinię:

Falka

„Nie ma granicy, której nie przekroczysz, byle tylko sprawić sobie przyjemność i znowu znaleźć się w centrum uwagi. Przecież nikt nie organizuje uroczystości z okazji własnej śmierci, a co dopiero swojego zabójstwa. (...) Jak widać, wciąż jesteś w stanie zrobić wszystko, by tylko wywołać zgorszenie" [1]

 

Co zrobić, gdy piąty z kolei mąż w jednej chwili bankrutuje, zostawiając lubującą się w bogactwie kobietę na lodzie? Na początek wystarczy się rozwieść, ale jeśli nowe perspektywy życiowe rysują się zbyt marnie, by tracić na nie swój czas, wystarczy skrócić swoje cierpienia i zabić się. Gdyby jednak było tego mało dla jednej ekscentrycznej kobiety, może ona na przykład zamienić swoją śmierć w świetną zabawę, która namiesza w życiu kilku osób.

 

Nie inaczej postanowiła zrobić Olivia Uriarte, która nie miała zamiaru zamieniać dotychczasowych luksusów, na kolejną próbę budowania życia od podstaw w nędzy i trudzie. W końcu „śmierć ma przynajmniej taką zaletę, że wyzwala od wszystkich strapień" [2]. Należy jednak pamiętać, żeby odejść w równie dobrym stylu, w jakim się żyło. Dobrym pomysłem wydaje się zaplanowanie własnej śmierci tak, by wyglądała na zabójstwo. A żeby przypadkiem nie pozostało ono niezauważone, wystarczy zorganizować kameralne przyjęcie dla osób, wśród których każdy miałby świetny powód do morderstwa bohaterki.
Olivia bez zastanowienia wprawia swój plan w życie. Pretekstem do spotkania po latach jest przyjęcie z okazji kolejnego rozwodu, miejscem: luksusowy jacht. Zaintrygowani goście mimo początkowego wahania zjawiają się w komplecie. Olivia zostaje znaleziona martwa, a nad zebranymi kładzie się niewypowiedziany cień oskarżenia. Za prywatne śledztwo zabiera się siostra nieboszczki, Agata. I tak po nitce do kłębka, podczas rozmów z zebranymi indywidualnościami wyjdą na jaw wszystkie misternie zaplanowane elementy łamigłówki. A gdy przyjdzie do rozwiązania, nikt już tak naprawdę nie będzie wiedział, kto niczym marionetkarz pociągał za sznurki całej tej zabawy, manipulując zebranymi.

 

Brzmi jak klasyczny kryminał i takie ma zapewne aspiracje, jednak mimo intrygującego pomysłu samo wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Choć narracja jest lekka i przyjemna (szczególnie, gdy narratorem zostaje siostra Olivii) a bohaterowie dosyć zindywidualizowani (jednak nikt oprócz Agaty, żyjącej w cieniu siostry fanatyczki kryminałów na wiecznej diecie, nad wyraz fascynujący) akcja toczy się raczej niemrawo. Śledztwo nie trzyma w napięciu, wnioski gubią się pomiędzy przydługimi rozmowami lub nieumotywowane same wpadają w ręce Agaty. Nic nie przybliża do rozwiązania, wiele faktów jest tylko ozdobnikiem fabularnym, oddalającym od właściwego wątku. Najbardziej jednak rozczarowuje zakończenie, które przewidzieć może nawet niewprawny czytelnik kryminałów. Zagadka rozwiązuje się właściwie sama, bez większego udziału zainteresowanych, co stawia pod znakiem zapytania całą fabułę, dotyczącą śledztwa.

 

Mimo dobrych chęci autorki potencjał pomysłu niewątpliwie nie został wykorzystany. Brak tu trzymającej w napięciu akcji, atmosfery tajemniczości i zabawy z czytelnikiem, który raz po raz powinien gubić się w domysłach. Zamiast tego mamy dość przeciętne czytadło z ukartowanym morderstwem w tle, które broni się tylko dzięki humorowi, kilku barwnym postaciom i doskonałemu pomysłowi, któremu zabrakło polotu.

 

[1] C. Posadas, Zaproszenie na morderstwo, Warszawa 2012, s. 2.

[2] C. Posadas, Zaproszenie na morderstwo, Warszawa 2012, s. 11.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza oraz portalowi Sztukater.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial