Włochy Jakich Nie Znacie

Autor: Anna Kłossowska

Okładka wydania

Włochy Jakich Nie Znacie


Dodatkowe informacje

 • Autor: Anna Kłossowska
 • Tytuł Oryginału: Włochy Jakich Nie Znacie
 • Gatunek: Przewodniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 120x190mm
 • ISBN: 978-83-7596-366-3
 • Wydawca: G+J Gruner+Jahr PL
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Isadora

"Włochy jakich nie znacie" to przewodnik turystyczny autorstwa Anny Kłossowskiej - podróżniczki, pilota wycieczek, dziennikarki i tłumaczki, która uważa Włochy za swoją drugą ojczyznę. Co jednak wyróżnia tę publikację z całego mnóstwa jej podobnych, od których uginają się księgarskie półki? Przede wszystkim nietuzinkowe podejście do tematu. Autorka, znudzona tradycyjną zawartością przewodników, które w różnych kombinacjach oferują właściwie to samo, postanowiła stworzyć alternatywną publikację wykraczającą poza żelazne punkty każdej klasycznej wycieczki podając bardziej zróżnicowane propozycje tras i miejsc poza głównymi traktami turystycznymi i dowodząc, że mniej popularne wcale nie znaczy mniej atrakcyjne. Wybór miejsc proponowanych przez autorkę jest w związku z tym całkowicie subiektywny; łatwo też zorientować się, że Kłossowska preferuje poznawanie Włoch niejako od kuchni, poprzez odkrywanie smaków i zapachów prowincji, ale nie tylko. Rezygnując z powielania schematycznych tras innych przewodników proponuje nawet w przypadku najbardziej znanych miast i regionów miejsca i szlaki, które pozwolą na nowo odkryć ich piękno, niejednym zaskoczyć, ukazać ich inne oblicze.

 

Jak na rzetelny przewodnik przystało, autorka wskazuje najwygodniejsze opcje dróg dojazdowych do każdego z opisywanych miejsc, jak również propozycje miejsc noclegowych, potraw regionalnych oraz wydarzeń kulturalnych i festiwali. Kolejną atrakcją są rekomendacje znanych osób, podobnie jak autorka zafascynowanych tym malowniczym zakątkiem świata. Swoje ulubione miejsca we Włoszech polecają między innymi: kardynał Stanisław Dziwisz, korespondent Francuskiej Agencji Prasowej w Rzymie Michel Viatteau, podróżniczka i dziennikarka Nelly Kamińska, wybitna tłumaczka literatury włoskiej Maria Ernst, nasz znakomity piłkarz od lat mieszkający we Włoszech Zbigniew Boniek oraz wielu innych. Jest to z całą pewnością ciekawe i oryginalne urozmaicenie publikacji.

 

Bardzo ważną sprawą w przypadku przewodnika turystycznego jest czytelny i przejrzysty układ stron, który ułatwia orientację i pozwala szybko odnaleźć konkretną informację czy interesujący nas region, miasto bądź obiekt; nie inaczej jest w przypadku niniejszej publikacji. Znakomicie uzupełniają ją fantastyczne, kolorowe fotografie wydobywające naturalne piękno włoskich krajobrazów, turystycznych atrakcji oraz specjałów lokalnych kuchni. Choć autorka wyczerpująco opisuje tylko wybrane miejsca, pokazuje także inne warte naszej uwagi opatrując informację miniaturką zdjęcia, krótką charakterystyką oraz odnośnikiem w postaci adresu strony internetowej, co jest sporym udogodnieniem dla czytelnika pozwalającym na własną rękę szukać dodatkowych wiadomości.

 

Przewodnik podzielony jest na dwadzieścia rozdziałów, z których każdy dotyczy jednego regionu Włoch, poprzedzonych krótkim wstępem oraz wprowadzeniem, który w interesujący i dość wyczerpujący sposób zaznajamia czytelnika z przebogatą historią tego kraju. Nie mogło w tym miejscu zabraknąć legendy o założeniu Rzymu - nie jedynej zresztą przytoczonej przez autorkę. Mity i podania wszelkiej maści po wielekroć przeplatają notatki geograficzno - historyczne, co szczególnie nie dziwi zważywszy na to, że niemal każde miasto czy region we Włoszech może poszczycić się własną legendą; autorka sypie nimi jak z rękawa, co moim zdaniem skuteczniej przykuwa uwagę niż garść suchych faktów.
Intrygują nie tylko włoskie podania, lecz również liczne ciekawostki i anegdoty dotyczące omawianych miejsc i ukazujące mniej znane ich oblicza. I tak na przykład w górskim Piemoncie warto nie tylko poszusować po alpejskich stokach, ale też odwiedzić Muzeum Marionetek w Turynie gromadzące kilkaset eksponatów, niektóre liczące sobie ponad dwieście lat - w tym marionetkę Pinokia!

 

Warto również wybrać się w Dolinę Aosty nie tylko papieskim szlakiem, ale choćby po to, by podziwiać ruiny rzymskiego amfiteatru, równego wiekiem Chrystusowi; w Lombardii zachwycić się wspaniałą mediolańską katedrą o dachu otoczonym lasem iglic i wieżyczek, kontemplować "Ostatnią Wieczerzę", słynny Kodeks Atlantycki Leonarda da Vinci czy... pukiel włosów Lukrecji Borgii przechowywany w Pinakotece. Wenecja Euganejska nie tylko kusi atrakcjami malowniczego miasta na wodzie, ale też słynie z partii żywych szachów rozgrywanych w miasteczku Marostica oraz baśniowymi zamkami Romea i Julii w Montecchio Maggiore, zaś Liguria - Albengą zwaną Miastem Stu Wież, figurą podwodnego Chrystusa w San Fruttuoso czy Zatoką Poetów, gdzie utonął Percy Shelley. W mało znanym polskim turystom regionie Emilia Romania warto przyjrzeć się bliżej czterem warowniom strzegącym Apeninów - Quattro Castella, zaś fani wyścigów Formuły 1 z pewnością skorzystają z okazji obejrzenia toru Imola; w Toskanii, poza Florencją, warto udać się w rodzinne strony mistrza Leonarda - do miasteczka Vinci czy do Carrary słynącej z marmurowych kamieniołomów; Kampania to nie tylko Wezuwiusz i ruiny Pompejów i Herkulanum, lecz także wyjątkowo uroczy przylądek Palinuro, gdzie według legendy przybił do brzegu Eneasz po upadku Troi. Nie od rzeczy będzie również wyprawa na Sardynię, choćby po to, by na własne oczy zobaczyć groby Gigantów - megalityczne budowle sprzed trzech tysiącleci mogące spokojnie konkurować z angielskim Stonehenge.

 

"Włochy jakich nie znacie" - oto publikacja, której tytuł nie jest przesadą, chwytem reklamowym czy zachętą bez pokrycia, ale jak najbardziej uzasadnioną zapowiedzią treści. Jestem przekonana, że lektura okaże się ożywczą inspiracją dla podróżników, którzy spragnieni wyjątkowych wrażeń poszukują nowych, nieprzetartych szlaków po Półwyspie Apenińskim. Ten przewodnik to prawdziwa kopalnia ciekawostek, anegdot i informacji pozwalająca na nowo odkryć znane oraz poznać nieznane zakątki Włoch, a przy okazji dobrze się bawić. Serdecznie polecam!

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!