Okładka wydania

Baśnie Z 1001 Nocy: Najpiękniejsze Opowieści Szeherezady

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 55 votes
Akcja: 100% - 60 votes
Wątki: 99.91% - 55 votes
Postacie: 100% - 48 votes
Styl: 100% - 52 votes
Klimat: 100% - 37 votes
Okładka: 100% - 58 votes
Polecam: 98.77% - 50 votes

Polecam:


Podziel się!

Baśnie Z 1001 Nocy: Najpiękniejsze Opowieści Szeherezady | Autor: Horst Künneman

Wybierz opinię:

Dwojra

Kojarzycie Ali Babę i jego czterdziestu rozbójników? A Alladyna i zaczarowaną lampę? A dzielnego Sindbada Żeglarza? Tych postaci nie muszę chyba nikomu przedstawiać, bowiem bajki z serca Azji od zawsze kusiły czymś niepowtarzalnym, magią gorącego, pustynnego piasku, odmienną kulturą i wyjątkowym smakiem orientu.

 

Baśnie z tysiąca i jednej nocy to pochodzący z IX/X w. zbiór blisko 300 legend, anegdot, podań i baśni, które zamknięte są w jedną wielką opowieść o sułtanie Szachrijarze i jego żonie Szeherezadzie. W oryginale nie są one do końca przeznaczone dla dzieci. Jest to bowiem zbiór tekstów, które spisali twórcy „niższych sfer" na temat życia bogatych Arabów. Naiwne i często porządnie przekoloryzowane opisy traktują o gigantycznych ucztach, na której rozpustni bogacze oddawali się rozrywkom. Ale cóż za problem pominąć pewne kwestie i stworzyć wspaniałe historie z myślą o najmłodszych?

 

„Baśnie z 1001 nocy; Najpiękniejsze opowieści Szeherezady" to zbiór ponad dwudziestu najbardziej znanych bajek. Dzięki książeczce możemy dowiedzieć się, jak w ogóle doszło do tego, że Szeherezada zaczęła opowiadać te niezwykłe historie i jaki był tego skutek. Każda z opowieści ma za zadanie czegoś nauczyć, bo przecież każda baśń z prawdziwego zdarzenia musi zakończyć się odpowiednim morałem.

 

Pozycja mami wspaniałą, klimatyczną okładką, kredowym papierem w kolorze piasku i cudownymi, bajecznie kolorowymi obrazkami. To prawdziwa księga ze wschodu dla nieco większych dzieci. Dlaczego „nieco większych"? Otóż w „Baśniach z tysiąca i jednej nocy" nie brakuje śmiertelnych chorób, kłamstwa i niesprawiedliwości. Oczywiście w książeczce nie zamieszczono opisów brutalnych i wysyconych przemocą, jednak bajki nie nadają się na dobranocki dla trzy- czy czterolatków...

 

Niepowetowaną zaletą książeczki jest zamieszczony na końcu słowniczek, w którym autor umieścił wszystkie trudne dla dziecka słowa, jakie przewinęły się na kartach powieści. Tak więc, gdy tylko szkrab zapyta, co to takiego ten „baktrian" albo kim był „hadżi" tudzież „emir", miast się głowić nad odpowiedzią, wystarczy zajrzeć do słowniczka i przeczytać milusińskiemu regułkę, która w wielu przypadkach poparta jest stosowną ilustracją.

 

Całą księgę zamyka dział zatytułowany „Orientalne przyjemności". Cóż to takiego? A no nic innego, jak spis przysmaków, jakie cieszyły (i nadal cieszą) podniebienia Azjatów. Ilustracje uświadomią dziecku, jak wygląda daktyl, jaki kształt ma kardamon i na czym rosną oliwki. Dalsze opisy tłumaczą zaś, czym jest kadzidło, jak podawało się kuskus i dlaczego znów zapanowała moda na fajkę wodną.

 

Z książeczką zetknęłam się dzięki niepowetowanemu szczęściu posiadania małego brata, którego obecność w domu regularnie sprowadza pod mój dach kilogramy legend, podań i baśni. Kiedy tylko sześcioletni Michał otrzymał od rodziców „Baśnie z 1001 nocy; Najpiękniejsze opowieści Szeherezady", jeszcze tego samego wieczora zostałam zwerbowana do czytania na dobranoc. Oczywiście zakochałam się w tej książce i bawiłam się przy niej tak samo dobrze, jak mój brat. Nie ulega jednak wątpliwości, że chwilami wahałam się, czy pewne historie przeznaczone są dla sześciolatka.

 

Książeczka prezentuje się pięknie i będzie doskonałym prezentem. Polecam ją wszystkim tym, którzy chcą obdarować czymś niepowtarzalnym dzieciaki siedmio-, ośmioletnie. Gwarantuję, że bajki porwą małe urwisy we wspaniały świat gorącego piasku, cynamonu, w świat, gdzie dywany mogą latać, gdzie trzeba wypowiedzieć magiczną formułkę, by otworzyć wielki skarbiec, a przede wszystkim w świat kultury, która tak dramatycznie różni się od naszej...

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial