Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Psychopata W Twoim Otoczeniu

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Kerry DaynesJessica Fellowes
 • Tytuł Oryginału: The Devil You Know: Looking Out For The Psycho In Your Life
 • Seria: Charyzma Sensus.pl
 • Gatunek: PoradnikiPsychologia
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Marta Czub
 • Liczba Stron: 216
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 208 mm
 • ISBN: 9788324634798
 • Wydawca: Sensus
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gliwice
 • Ocena:

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 50 votes
Akcja: 100% - 45 votes
Wątki: 100% - 46 votes
Postacie: 100% - 47 votes
Styl: 100% - 56 votes
Klimat: 99.46% - 57 votes
Okładka: 98.17% - 48 votes
Polecam: 100% - 48 votes

Polecam:


Podziel się!

Psychopata W Twoim Otoczeniu | Autor: Kerry DaynesJessica Fellowes

Wybierz opinię:

Natula

Słowo „psychopata" oznacza dosłownie: „chory umysł", ale chociaż psychopaci wykazują się niekiedy okresowymi stanami choroby psychicznej(...), tak naprawdę nie są niepoczytalni. Doskonale zdają sobie sprawę ze swojego zachowania i potrafią nad nim panować. Ich postępowanie jest tym bardziej przerażające(...), bo jest raczej wynikiem zimnej kalkulacji i niezmiennej obojętności względem innych. Psychopaci nie są szaleńcami, ale potrafią robić naprawdę złe rzeczy. *

 

„Psychopata w Twoim otoczeniu. Jak go rozpoznać i bronić się przed nim" to wspólna praca Kerry Daynes, cenionego psychologa sądowego, biegłej podczas procesów w sądach karnych i rodzinnych oraz Jessiki Fellowes, pisarki i dziennikarki współpracującej z „Mail on Sunday" i „Psychologies". Duet ten stworzył niesamowicie interesującą książkę, którą cieszę się, że miałam okazję przeczytać, gdyż otworzyła mi oczy na problem i zrozumiałam, że wytworzony przeze mnie obraz psychopaty znacznie różni się od jego prawdziwego wizerunku.

 

Większość z nas wyobrażając sobie takiego osobnika widzi opętańca ganiającego z zakrwawionym nożem po ulicach lub seryjnego okrutnego zabójcę. Co prawda tego typu zachowania podpadają pod psychopatię, ale osobowość psychopatyczna to bardzo skomplikowana sprawa, mało tego, bystrzy psychopaci potrafią bardzo umiejętnie wtopić się w otoczenie i funkcjonować bez zbytniego zwracania na siebie uwagi, przez co często nie zdajemy sobie sprawy, że żyjemy obok psychopatów a niekiedy nawet z nimi.

 

„Tak naprawdę jedyną cechą wspólną psychopatów jest zestaw wynaturzeń emocjonalnych i zachowań antyspołecznych(...). Psychopaci są całkowicie wyzbyci empatii i dążą do tego, czego chcą, bez względu na to, kto stanie im na drodze. Za pomocą uroku osobistego, manipulacji i oszustw potrafią znaleźć drogę do twojego portfela, domu czy nawet serca"*

 

Z powyższego cytatu wynika, że bardzo trudno rozpoznać psychopatę w swoim otoczeniu, gdyż są oni doskonale zakamuflowani, świadomi tego co robią potrafią świetnie kontrolować swoje postępowanie, poza tym wykorzystując swój urok oczarowują potencjalną ofiarę. Nie zdajemy sobie sprawy, a nawet nie dopuszczamy do myśli tego, że osoba sympatyczna, oczytana, a do tego z miłą aparycją może być tak niebezpiecznym człowiekiem. Psychopatą może być mężczyzna w garniturze od Armaniego i kobieta w słodkim kuchennym fartuszku, może to być dziecko, partner, szef a nawet rodzic, na szczęście dzięki tej książce, poznajemy typowe zachowania charakterystyczne dla tego stanu.

 

Autorki krok po kroku odkrywają prawdziwą naturę psychopatów. Na przykładzie autentycznych sytuacji przedstawione są typowe psychopatyczne zachowania. W każdym rozdziale zaprezentowano charakterystykę psychopaty występującego w roli męża, dziecka, rodzica czy przyjaciela. Oprócz tego Kerry Daynes odpowiada na wiele interesujących pytań, np.: Czy psychopatę można wyleczyć?, czy na chorobę mają wpływ geny czy wychowanie?, czy psychopaci mają większą szanse na zrobienie kariery?, czy psychopatyczne zachowanie pomaga w zostaniu gwiazdą?, a nawet na to, czy Ty jesteś psychopatą?

 

„Psychopata w Twoim otoczeniu. Jak go rozpoznać i bronić się przed nim" to napisana bardzo przystępnym językiem książka, która demaskuje psychopatów. Naukowcy szacują, że od jednego do trzech procent populacji to psychopaci, czyli około 210 milionów osób wykazuje skłonności psychopatyczne, to szokująco dużo, ale pójdźmy dalej, podobno jeśli masz na Facebooku stu znajomych zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej jeden z nich kwalifikuje się na psychopatę. Szokujące?, ogromnie!

 

Książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem i przerażeniem, bo nagle okazuje się, że psychopaci wykazujący podobieństwo do filmowych postaci takich jak Jack Nicholson w „Lśnieniu" czy Glenn Clouse w „Fatalnym zauroczeniu" , są bardzo realni i mogą się okazać naszymi kolegami czy sąsiadami. Ta książka pozwala dowiedzieć się o tym, co też siedzi w głowie takich osobników, dlaczego są tacy a nie inni i jak się przed nimi obronić, bo jeśli psychopata pojawi się w Twoim życiu, to musisz się go jak najszybciej pozbyć.

 

*„Psychopata w Twoim otoczeniu. Jak go rozpoznać i bronić się przed nim" Kerry Daynes, Jessica Fellowes

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Helion, a także portalowi Sztukater za jej udostępnienie.

 

Pavell

Oglądając codzienne wiadomości, czy czytając dzienniki spotykamy się często z wstrząsającymi przypadkami zabójstw, czy brutalnych napadów z bronią w ręku. Sprawców tych czynów nazywamy różnie, używając do tego mniej lub bardziej wyszukanych słów. Wśród różnych epitetów pojawia się również bardzo często wyraz psychopata. Dzieje się tak gdyż psychopata najczęściej kojarzy nam się z osobą niebezpieczną, gotową zrobić nam lub innym krzywdę w każdym momencie. Współczujemy innym, jednocześnie ciesząc się, że nie mamy do czynienia z psychopatami i trzymamy się od nich daleko. Czy aby na pewno?

 

Psychopata może nosić markowy garnitur, może sprawować wysokie stanowisko w firmie, dobrze zarabiać i być czarujący i przystojny, jak również żyć z zasiłku, wychowywać dzieci, być lekarzem, kierowcą, czy sekretarką. Nie ma znaczenia płeć, wiek ani wykształcenie. Na dodatek przeważnie nie ma ochoty zrobić nam fizycznej krzywdy. Psychopatą może być każdy. Czy w takim przypadku potrafilibyśmy go rozpoznać?

 

Jest to zazwyczaj bardzo trudne i dowiadujemy się o tym w momencie kiedy zostajemy już kolejną ofiarą psychopaty. Przed takimi zdarzeniami pomaga nam się uchronić Kerry Daynes, która jest psychologiem sądowym i przy współpracy z Jessicą Fellowes oddaje w nasze ręce książkę „Psychopata w Twoim otoczeniu – jak go rozpoznać i bronić się przed nim".
Książka ta zawiera obszerną wiedzę na temat działania psychopaty. Nie jest oczywiście wyczerpująca, gdyż zasady działania psychopatycznego człowieka to setki sposobów które ciężko zamknąć w jednej książce. Nie mniej jednak dostajemy w nasze ręce analizę wielu sposobów w jaki działają psychopaci, co ich przyciąga, wkurza, czy zniechęca. Nauczymy się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze wskazujące na psychopatę oraz sposób w jaki funkcjonuje w różnych rolach i środowiskach. Dowiemy się również jak się przed nimi bronić i jak ich unikać.

 

Wszystkie te zapowiedzi autorki o zawartości książki okazują się w stu procentach prawdziwe. Mamy okazję nauczyć się jak rozpoznawać podejrzane sygnały już na samym początku, co pozwoli uniknąć nam nieprzyjemności związanych z działaniem psychopaty. Jego sposób działania to głównie manipulacja, którą doskonale wykorzystuje wspomagając się urokiem osobistym, wzbudzaniem litości, lub przebojowością. Nie cofnie się przed niczym jeśli tylko wyczuje, że jesteśmy mu do czegoś potrzebni. Tymi potrzebami najczęściej okazuje się nasz portfel, nasza przyjaźń lub nasze serce. Na początku będziemy nim zauroczeni, aż do momentu kiedy znajomość z taką osobą stanie się dla nas toksyczna. Gdy psychopata się nami znudzi, lub wyczuje, że zostaje zdemaskowany, porzuca i upatruje sobie kolejną ofiarę. Nie ma przy tym żadnych wyrzutów sumienia, skrupułów czy żalu. Dzieje się tak ponieważ psychopaci są całkowicie pozbawieni empatii, co pomaga im osiągać swoje cele bez względu na okoliczności.

 

Autorka która oprócz tego, że jest psychologiem sądowym, prowadzi również własną praktykę, spotyka się z przypadkami od zestresowanych rodziców, po seryjnych morderców z brytyjskich więzień oraz występuje w roli eksperta w radiu i telewizji. Ogromne doświadczenie jakie zdobyła pozwala jej szczegółowo opisać nawet najtrudniejsze do rozpoznania przypadki. Przechodząc przez kolejne rozdziały dowiemy się czy psychopata może być w naszym najbliższym otoczeniu. Czy może to być nasz szef, przyjaciel, rodzic, mąż, a nawet nasze dziecko. Trzeba jednak uważać, bo mimo tych wszystkich wskazówek możemy pomylić działanie psychopatyczne z chwilowym złym nastrojem czy po prostu ciężkim dniem. Jeżeli nasz syn ma napady wściekłości, wali pięściami w ścianę, sięga po alkohol i krzyczy na nas nie musi oznaczać od razu, że jest psychopatą, tylko sfrustrowanym nastolatkiem, który walczy o niezależność. Tak samo jak facet, który na pierwszej randce mówi kobiecie, że jest najpiękniejszą jaka widział i od razu chce dotykać jej włosów, również nie musi być psychopatą. Wszystko opiera się na empatii, gdyż psychopata nie jest w stanie odczuwać uczuć. Nie zaczerwieni się gdy złapiemy go na kłamstwie, nie okaże współczucia po usłyszeniu smutnej opowieść, a na przemoc patrzy obojętnie i spokojnie. Udawanie uczuć również nie należy do jego mocnych stron, jeśli oczywiście wiemy na co zwracać uwagę.

 

„Psychopata w Twoim otoczeniu..." to mocna i bardzo przydatna lektura. Gdy zaczniemy ją czytać nie sposób się od niej oderwać. Zasługą tego jest interesujące przedstawienie tematu, które dotyczy przecież naszego dalszego i bliższego otoczenia. Autorka przytacza wiele opowieści ze swojego doświadczenia, które czytając wydają się nam jakąś opowieścią kryminalną czy nawet thrillerem i dodają atrakcyjności książce. Proste i rzeczowe wytłumaczenie tematu, mnóstwo wskazówek i przykładów, do tego kilka testów. To wszystko sprawia, że nie zdajemy sobie sprawy z upływającego czasu podczas czytania.

 

Jedynym mankamentem może być końcowy test, w który możemy sprawdzić samego siebie. Autorka podkreśla, że to dla zabawy, ale nawet jeśli okaże się, że mamy skłonności psychopatyczne, książka ta może przydać się nam do zupełnie inny celów...
Z drugiej strony patrząc – gdybyś był psychopatą nie udzieliłbyś prawdziwych odpowiedzi, prawda?

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial