Okładka wydania

Matylda Savitch

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Victor Lodato
 • Tytuł Oryginału: Matylda Savitch
 • Seria: Seria z Zakładką
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Urszula Gardner
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 205x135 mm
 • ISBN: 9788324578924
 • Wydawca: Książnica
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Matylda Savitch | Autor: Victor Lodato

Wybierz opinię:

Isadora

Czas staje w miejscu dla nastoletniej Matyldy Savitch, kiedy pod kołami pociągu ginie jej starsza siostra, Helena. Ta niewyobrażalna tragedia w katastrofalny, destrukcyjny sposób wpłynie na rodzinne relacje; rodzice dziewcząt pogrążają się w emocjonalnej pustce i zamykają każde w swoim świecie, przestają zwracać uwagę na pozostałą przy życiu córkę. Matylda rozpaczliwie tęskni za siostrą, nie mniej jednak za swoimi nieobecnymi duchem rodzicami, bliskością i zrozumieniem. Ze wszystkich sił stara się zwrócić na siebie ich uwagę, wyrwać ich z otępienia, przywrócić do życia - zmusić do przejścia żałoby wspólnie, skłonić do rozmów i wspomnień o Helenie, których tak bardzo potrzebuje, by uporać się z traumą, której nie potrafi zaradzić nawet jej psychoterapeuta. Buntując się przeciwko przytłaczającej rzeczywistości ucieka się do coraz bardziej drastycznych metod, jednak nawet ta swoista terapia szokowa nie jest w stanie wyrwać bliskich z letargu.

 

Matylda, brutalnie wyrwana z bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa zostaje zmuszona nagle dorosnąć. Nie mając emocjonalnego oparcia w rodzicach szuka bliskości w kontaktach z rówieśnikami - przyjaciółką Anne oraz szkolnym kolegą Kevinem. Odkrywa własną seksualność, dojrzewa, szuka ukojenia w religii, ale go nie znajduje. Nękają ją liczne obsesje, poczucie winy z powodu śmierci siostry oraz strach przed śmiercią, który znajduje wyraz w fatalistycznym lęku przed terroryzmem. Nie potrafiąc uporać się z własnymi demonami postanawia poznać prawdę o śmierci Heleny; wspominając wspólne dzieciństwo, ją samą, przeszukując jej pokój, czytając korespondencję i zgłębiając jej sekrety przekonuje się, jak w istocie niewiele wiedziała o własnej siostrze, lecz czy ta swoista psychoterapia przybliży Matyldę do poznania prawdy o tragicznym wypadku sprzed roku? Wydaje się, że dziewczyna ma obsesję na punkcie zmarłej siostry, która od zawsze była oczkiem w głowie rodziców, tą mądrzejszą, ładniejszą córką, z którą wiązali ogromne nadzieje - i której odejście obróciło ich świat w gruzy. Matylda próbuje wcielić się w siostrę, wejść w jej skórę, by móc ją lepiej poznać; zagłębiając się w jej świat szuka wyjaśnienia tragicznych wydarzeń, odpowiedzi na mnożące się pytania. Nieoczekiwanie dla samej siebie dziewczyna znajduje się na dobrej drodze, by dotrzeć do bolesnej prawdy, która może okazać się dla niej - i dla reszty rodziny - prawdziwym wybawieniem, istnym katharsis...

 

"Matylda Savitch" to jedna z tych lektur, wobec których nie można przejść obojętnie. Jest poruszającą opowieścią o dorastaniu, samotności, potrzebie akceptacji i dojmującym poczuciu winy, które nie pozwala pogrzebać przeszłości i rozpocząć nowego życia. Powieść Victora Lodato jest ponadto wyjątkowo realistycznym studium żałoby i przejmującym portretem rodziny dotkniętej traumą po tragicznej i przedwczesnej śmierci bliskiej osoby. Czytelnik uczestniczy w tragedii rodzinnej za pośrednictwem wrażliwej i zagubionej nastolatki - narratorki, a zarazem głównej bohaterki powieści, postaci nakreślonej z mistrzowskim realizmem, autentycznej, wyrazistej, prawdziwej w swoich uczuciach i emocjach. Autorowi w rewelacyjny sposób udało się przekazać sposób myślenia i osobowość dojrzewającej dziewczyny unikając jakiejkolwiek sztuczności, taniego sentymentalizmu, pretensjonalności i innych zgrzytów, co wydaje się rzeczą wręcz niemożliwą. Z drugiej strony niezwykle wnikliwie przedstawił jej psychikę unikając stereotypów, kreując sylwetkę nastolatki rozpaczliwie tęskniącej za uczuciem, zrozumieniem i akceptacją, naznaczonej osobistą tragedią. Fabuła, choć realistyczna, zupełnie nie trąci banałem, charakteryzuje się natomiast wewnętrzną głębią i emanuje słodko - gorzką melancholią, która nasuwa skojarzenia z powieścią Alice Sebold "Nostalgia anioła".

 

"Matylda Savitch" to wyjątkowa, przejmująca lektura o ogromnym ładunku emocjonalnym, która na długo zostaje w pamięci.
Niezwykłe wrażenia wywiera na czytelniku jej ukryta symbolika - jak choćby pojawiające się w finale powieści wirujące płatki śniegu przywodzące skojarzenia z ostatecznym ukojeniem, spokojem ducha, pogodzeniem się z rzeczywistością, jakże plastycznie i subtelnie komponujące się z klimatem książki i dotrzymujące kroku emocjom bohaterów. Gorąco polecam!

 

Za książkę serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat:)

Ag.

Victor Lodato jest dramatopisarzem i poetą. Jego utwory przekładana się na wiele języków. Jedną z jego pozycji jest „Matylda Savitch", którą wydała Grupa Wydawnicza Publicat w 2012 roku.
Matylda nie może zrozumieć, dlaczego jej siostra nie żyje. Ciągle rozmyśla o tym, jak pociąg przejechał szesnastoletnią Helenę. Ma obsesję na jej punkcie. Szuka wskazówek, które mogłyby jej wyjaśnić to wydarzenie. Jedną z nich są maile, które znajduje – nadawcami są chłopcy, z którymi Helena się spotykała. Na dodatek Matylda uważa, że rodzice nie przeszli żałoby po córce jak należy. Matka zaczęła pic i wróciła do palenia. Nie płakała jednak. Oboje starają się nie wymawiać imienia Heleny, schowali wszystkie rzeczy związane z nią, a pokój zamknęli na cztery spusty. Matylda chce ich obudzić z tego letargu – są jakby nieżywi, zamrożeni, nie wyrażają emocji. Nie zwracają uwagi na potrzeby młodszej córki. Matylda drobnymi kroczkami chce sprawić, by oprzytomnieli – tłucze talerze, ścina włosy, krzyczy, kłamie, ucieka z domu... jednak rodzice nie odbierają tego tak, jak zaplanowała. Sądzą, że dziewczyna złości się, bo dojrzewa.
Matylda jest wybitną kłamczuchą. Po pierwsze wmówiła sobie, że jej siostra została zamordowana i ciągle o tym myśli. Ma nawet plan, by znaleźć mężczyznę, który wepchnął ją pod pociąg. Jej kłamstwa są tak dobre, że zaczyna w nie wierzyć, choć całe otoczenie myśli inaczej. Czytelnik ma ciągle problem z ustaleniem tego, czy to co mówi w tej chwili Matylda jest prawdą, czy znowu kłamstwem. Na dodatek wszystko co przeszła zaburza jej normalne postrzeganie świata, co możemy odnaleźć w paru fragmentach powieści.
Pierwszoosobowa narracja sprawia, że poznajemy tylko punkt widzenia Matyldy. Patrzymy jej oczami na ludzi i sytuacje. W pewnym momencie można nawet uznać, że dziewczyna jest chora psychicznie, bo to co mówi i robi wygląda naprawdę dziwnie.
Matylda nie tylko przeżywa śmierć siostry i zachowanie rodziców. Wszystko to dzieje się w najtrudniejszym dla niej czasie w życiu – dziewczyna wchodzi w okres dojrzewania. Pierwsze zmiany ciała, które dostrzega są dla niej interesujące. Porównuje się do zmarłej siostry, zaczyna poznawać swoje ciało i myśleć o zupełnie innych rzeczach niż lalki. Jest dla siebie także bardzo surowa. Uważa, że jest brzydka, co podkreśla głównie tym, że opisuje swoją przyjaciółkę, która według niej jest piękna, choć nieco głupia.
Powieść jest dość ciężka i chaotyczna. Momentami nie wiedziałam, co się dzieje. Akcja toczy się wolno, ale jest pourywana. Opisy wymagają skupienia – najpierw towarzyszymy Matyldzie w drodze do szkoły, a potem okazuje się, że zaczyna ona rozmyślać o czymś i przenosi nas w przeszłość. Niejednokrotnie zachowanie dziewczyny wydaje się nienormalne i odstające od normy. Matylda jest zagubiona. Nie wie, jak pomóc sobie i bliskim.
Nie jest to na pewno opowieść dla młodych czytelników, którzy szukają tylko czegoś lekkiego z bohaterką w ich wieku. Tu zdecydowanie jest coś więcej. Książka wciąga, ale nie pozwala przebrnąć przez siebie w jeden wieczór. Bywa gorzka, bywa ironiczna, ale też smutna i zadziwiająca. Polecam tym, którzy chcą przekonać się na własnej skórze o jej niezwykłości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial