Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Opowieść O Niezwykłym Psie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Opowieść O Niezwykłym Psie | Autor: Anna Karwińska

Wybierz opinię:

WickerSun

Odpowiedzialność.

 

Samo już słowo zmusza do myślenia. Co to znaczy być odpowiedzialnym? Jeśli pamiętam o wypełnieniu powierzonych mi zadań, kieruję się racjonalnymi zasadami w życiu, nie zapominam o złożonych obietnicach, to jestem odpowiedzialnym człowiekiem? Nie dla wszystkich odpowiedź jest prosta, szczególnie dla dzieci, którym nie w głowie poważne rozważania nad tematem odpowiedzialności.

 

Jednak Anna Karwińska, profesor socjologii, nie ucieka od trudnych zagadnień. Napisała mnóstwo książeczek dla dzieci i może pochwalić się nawet sztuką: Królewna z Leśnej Krainy, która została wystawiona w Teatrze Telewizji dla Dzieci. Oczarowana dziecięcym światem i zainteresowana sposobem myślenia najmłodszych, porusza temat odpowiedzialności w jednej ze swoich książeczek: Opowieść o Niezwykłym psie.

 

Książka Karwińskiej to krótkie (30 stron!), urozmaicone pięknymi ilustracjami, opowiadanie, którego bohaterami są Majka, Martyna, Dominik i Bartek - rodzeństwo, spragnione posiadania psiego przyjaciela. Mimo wielu próśb z ich stron, rodzice nie zmieniają decyzji, tłumacząc ją... brakiem odpowiedzialności u swoich pociech!! Dzieci są zrozpaczone, bo właściwie czym jest ta odpowiedzialność? Parę razy zapomnieli podlać kwiaty, przecież to nie tragedia. No i może nie dbali o psa cioci Krysi, bo chciał wychodzić na spacery akurat wtedy, gdy w telewizji zaczynał się ulubiony serial. Zresztą, to bez znaczenia, bo rodzice są nieugięci. Zasmuceni, wypominają sobie nawzajem popełnione błędy, by znaleźć usprawiedliwienie na zaistniałą sytuację i być może po to, by wskazać winnego. Niewiele dzieli ich od poważnej kłótni. Wtedy właśnie do akcji wkracza Niezwykły Pies ze Wspomnień. Jest niemal przezroczysty i mówi ludzkim językiem. Jaki jest cel jego wizyty? Bardzo prosty: nauczyć niesforną gromadkę bycia odpowiedzialnymi.

 

Dlaczego pies ten, zwany Romkiem, jest taki niezwykły? Uświadamia czwórce rodzeństwa, jakim wyzwaniem, niekiedy ciężkim zadaniem, ale też i szczęściem, jest posiadanie psa, który radośnie zamerda ogonem na widok znajomej twarzy, chętnie wysłucha opowieści o ciężkim dniu i dzielnie obroni przed czyhającymi niebezpieczeństwami. Jednak, by móc mieć zwierzątko, trzeba być na to odpowiednio przygotowanym.

 

Zwierzęta posiadają niezwykły dar: choć nie mówią ludzkim językiem, potrafią okazać swoje przywiązanie do kochających ich ludzi. Nie na darmo uważa się psa za najlepszego przyjaciela człowieka; to stworzenie mądre, posłuszne, a co najważniejsze – jest zawsze z nami, bez względu na nasz wygląd, wiek i skrywane tajemnice. O jego bezgranicznym przywiązaniu niech świadczą sztuczki, których się uczy i komendy, na które błyskawicznie reaguje, by ułatwiać życie codzienne osób niepełnosprawnych. Idealny kompan dla najmłodszych: uczy pokory, opiekuńczości oraz... odpowiedzialności!

 

Autorka, świadoma wpływu zwierząt na rozwój duchowy i emocjonalny dzieci, postanowiła z Niezwykłego psa uczynić opiekuna, przewodnika, nauczyciela, który swą prostotą zdobywa miejsce w sercach najmłodszych.

 

Wspomniane ilustracje, znajdujące się na większości stron, urozmaicają lekturę, a ogromna czcionka ułatwia czytanie, dlatego Opowieść o Niezwykłym psie z powodzeniem może posłużyć dzieciom, uczącym się sprawnego czytania.

 

Książka ta, idealna dla pociech, przeczytana im przed snem, rozbudzi ich wyobraźnie, rozbawi dyskusjami ludzko-zwierzęcymi, a może nawet będzie przyczyną pięknych snów.

 

Bez wątpienia jest to książka skierowana do dzieci, lecz każdy z nas może znaleźć w tej pięknie opowiedzianej historii morał; na temat przyjaźni, przywiązania, wzajemnej troski, a przede wszystkim na temat odpowiedzialności.

 

Serdecznie zapraszam do lektury, nie tylko najmłodszych i wielbicieli psów: książce Karwińskiej warto poświęcić te parę minut.

Marta_25

Większość rodziców prędzej czy później usłyszy od swojego dziecka pytanie czy może przygarnąć zwierzątko: psa, kota czy chomika. Oczywiście dzieciom zazwyczaj nie przychodzi na myśl, że posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Rodzicom bardzo trudno jest przekonać swoją pociechę, że nie jest jeszcze gotowe na taką odpowiedzialność, a wytłumaczenie mu, z czym ona się wiąże wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Wtedy pomocna może okazać się książeczka autorstwa Anny Karwińskiej „Opowieść o niezwykłym psie", która w sposób przystępny pozwala uświadomić dziecku czym jest odpowiedzialność. Anna Karwińska z wykształcenia jest socjologiem, wykłada na Uniwersytecie Krakowskim, jednak socjologia to nie jej jedyna pasja, kolejną jest bowiem tworzenie bajek dla najmłodszych czytelników.

 

Czwórka rodzeństwa: Majka, Martynka, Dominik i Bartek pragnie mieć słodkiego szczeniaka, którego mogliby kochać i bawić się z nim. Niestety rodzicie nie zgadzają się na nowego domownika tłumacząc, że dzieci nie są wystarczająco odpowiedzialne. Dzieciaki wielokrotnie udowodniły, że nie potrafią stać się obowiązkowe; zapominały o podlewaniu roślin oraz regularnym wyprowadzaniu psa cioci Krystyny. Przygnębione i rozżalone spędzają czas w ogrodzie, gdzie nieoczekiwanie dostrzegają...psa! Nie jest on jednak zwyczajnym psem, lecz Psem ze Wspomnień. Jak się okazuje potrafi mówić ludzkim głosem, jest niemal przezroczysty i na imię ma Romek.

 

„Przybyłem... z jakby tu powiedzieć? To miejsce nazywa się Krainą Wspomnień. I ma wiele drzwi do waszego świata. Przez jedne z nich przeszedłem..." s. 13

 

Pies z Krainy Wspomnień zjawił się w ogródku rodzeństwa, aby wyjaśnić im z czym wiąże się odpowiedzialność. Dzięki wzruszającej opowieści Romka o jego „ludzkiej" rodzinie oraz przygodach, jakie przeżył dzieci uświadamiają sobie, że posiadanie psa, bądź innego zwierzęcia to nie tylko radość ze wspólnie spędzonego czasu, ale także ciężka praca, by zapewnić mu opiekę.

 

Anna Karwińska stworzyła ciepłą historię o relacjach ludzi ze zwierzętami. Psy (i nie tylko) mają ogromy wpływ na rozwój emocjonalny dzieci. Posiadając psa zyskują wiernego i oddanego przyjaciela, uczą się szacunku do stworzeń, a przede wszystkim poznają czym jest obowiązkowość i opiekuńczość. Pies ze Wspomnień jest postacią, którą najmłodsi czytelnicy pokochają; mądry, troskliwy, wyrozumiały i uroczy staje się dla nich idealnym nauczycielem.

 

Opowieść napisana jest nieskomplikowanym językiem, co ułatwia zrozumienie tekstu małym czytelnikom. Dużych rozmiarów czcionka jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci, które próbują samodzielnie czytać. Kolejnym atutem książeczki są niewątpliwie ilustracje autorstwa Artura Janickiego. A tych tutaj nie brakuje, niemal na co drugiej stronie natkniemy się na rysunek przedstawiający dzieci, zabawnego zwierzaka czy wreszcie tytułowego „niezwykłego psa". Dzięki tym ilustracjom dzieci nie tylko chętniej sięgną po wspomnianą opowieść, ale także zyskują możliwość rozwijania swojej wyobraźni.

 

„Opowieść o niezwykłym psie" to bajka idealna dla młodszych czytelników. Nie jest ona kolejną historią pozbawioną jakiegokolwiek morału. Posiada istotne przesłanie odnoszące się do przyjaźni, wzajemnych relacji i troski. Tematy te nie należą do najłatwiejszych, jednak autorka uchwyciła je w sposób prosty i zrozumiały, poza tym uważam, że dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się odpowiedzialności i szacunku dla zwierząt. Polecam nie tylko dzieciom, ale także rodzicom; ostrzegam jednak, że dzieci po zapoznaniu się z historią niezwykłego Psa ze Wspomnień mogą zapragnąć mieć własnego szczeniaka

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial