Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Nina Borg Tom I Chłopiec W Walizce

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Nina Borg Tom I Chłopiec W Walizce | Autor: Lene KaaberbølAgnete Friis

Wybierz opinię:

Isadora

Do czytania skandynawskich kryminałów specjalnie namawiać mnie nie trzeba. Pociąga mnie w nich zwłaszcza mroczny, ponury klimat, który w połączeniu z psychologiczną głębią tworzy niepowtarzalną mieszankę będącą w stanie uwieść niejednego czytelnika. "Chłopiec w walizce" nie tylko w niczym nie odbiega od tego znanego i lubianego standardu, ale też ma do zaoferowania znacznie więcej - powieść niejeden raz Was zaskoczy, a z pewnością również głęboko poruszy.

 

Dunka Nina Borg jest pielęgniarką Czerwonego Krzyża, osobą niezwykle empatyczną i wrażliwą na ludzką krzywdę. Mocno rozwinięte poczucie misji i bezkompromisowość sprawiają, że stale jest w rozjazdach pomagając pokrzywdzonym w najbardziej niebezpiecznych rejonach świata - Nina angażuje się emocjonalnie w swoją pracę bez reszty i z poświęceniem kosztem życia rodzinnego, z czym nie potrafi pogodzić się jej mąż, Morten.

 

Sigita Ramoskiene mieszka w Wilnie, jest samotną matką wychowującą trzyletniego synka, Mikasa, który jest dla niej całym światem. Ma za sobą trudną przeszłość i bolesne wspomnienia, z którymi nie do końca się uporała, jednak powoli wychodzi na prostą.

 

Jan Marquart jest bogatym biznesmenem, który dla swej żony Anne i synka jest zdolny do wszystkiego. Żywi niezłomne przekonanie, że za pieniądze może kupić wszystko... Kiedy nie widzi innego wyjścia z sytuacji, do pośrednictwa z groźnym Jucasem namawia swoją pracownicę, Karin, jednak nie czuje się ona na siłach, by sprostać zadaniu. Karin telefonuje do swej przyjaciółki Niny z prośbą, by odebrała walizkę z dworcowej przechowalni. Kobieta odkrywa, że w walizce znajduje się uśpiony, nagi, wycieńczony chłopczyk. Przerażona Nina jest zdana tylko na siebie - mając do czynienia z ofiarami handlu żywym towarem i nielegalnymi imigrantami zbyt wiele razy była świadkiem bezduszności i bezradności policji, dlatego decyduje się bez ich pośrednictwa odnaleźć matkę chłopca i zwrócić jej dziecko. Nie zdaje sobie sprawy, w jak niebezpieczną wplątała się grę i jak wiele przyjdzie jej za to zapłacić.

 

"Chłopiec w walizce" to nie tylko świetnie skonstruowany kryminał, ale również doskonała powieść obyczajowa poruszająca bardzo ważne kwestie społeczne. A dotyka ich w sposób, który nikogo nie pozostawia obojętnym, przemawiający bezpośrednio do naszych serc i sumień, sfery emocjonalnej i etycznej. Podnosi bulwersujący temat dotyczący procederu przemytu dzieci, a w szerszym kontekście - handlu żywym towarem, losu nielegalnych imigrantów - osób, którym bądź odmówiono azylu, bądź takich, którzy w pogoni za lepszym życiem wpadli w sidła mafii, pedofilii, prostytucji. Jednocześnie porusza kwestię nielegalnych adopcji i związanych z nim życiowych tragedii ukazując, jak w istocie przerażająco łatwo, dysponując odpowiednią ilością gotówki i niezbyt sztywnym kręgosłupem moralnym, można kupić sobie dziecko. Jednak powieść duńskiego duetu piętnuje coś jeszcze - oskarża nie tylko ludzi stojących za jednoznacznym moralnie procederem handlu ludźmi, ale również zjawisko znacznie szersze, choć niemniej ohydne: społeczną znieczulicę, obojętność na los nie - obywateli niejako sankcjonującą bezkarność i ułatwiającą działanie grup przestępczych - i to w społeczeństwie szczycącym się tak wysokim bezpieczeństwem publicznym i świadomością społeczną jak Duńczycy. Ich bierność i obojętność na ludzką krzywdę czyni ich w niemal równym stopniu winnymi, jak klientów młodocianych prostytutek z Europy Wschodniej, pedofili czy handlarzy organami do przeszczepów.

 

"Chłopiec w walizce" to oryginalne i intrygujące połączenie znakomitego kryminału i powieści zawierającej ważne społeczne przesłanie, cechującej się uczuciową i psychologiczną głębią. Ta nasycona humanizmem książka porusza, skłania do refleksji, przewartościowania własnego systemu wartości uderzając intensywnością emocji i wrażeń; nie sposób przejść nad nią do porządku dziennego, zostaje w pamięci na długo. Gorąco polecam!

Kropka99

Nielegalni imigranci to w dzisiejszych czasach olbrzymi problem. Każdy z nas ma w tym temacie, odrębne poglądy jednak nie ulega wątpliwości, że najbardziej żal nam dzieci, które znalazły się w takiej sytuacji.

 

Nina to pielęgniarka, która pracuje na rzecz podopiecznych Czerwonego Krzyża. Jej życiową misją jest niesienie pomocy innym, zatem chętnie pomaga lokalnym uchodźcom i imigrantom. Nie dziwi więc fakt, że gdy dzwoni do niej dawna znajoma, czy mogłaby odebrać przesyłkę z dworcowej przechowalni, ta zgadza się bez wahania. Jednak to co tam znajduje przechodzi jej najśmielsze oczekiwania. Na pierwszy rzut oka nie było to nic nadzwyczajnego, jednak to co znajduje w środku jest nieoczekiwane. W walizce znajduje się trzyletni chłopiec, który jest na skraju wyczerpania. Postanawia zająć się chłopcem i dowiedzieć się skąd pochodzi i jak znalazł się w Danii. Kolejnym nurtującym ją pytaniem jest, dlaczego i w jaki sposób znalazł on się w walizce w poczekalni na Dworcu Głównym. Nina nie zdaje sobie jednak sprawy, że angażując się w sprawę chłopca ściąga na siebie wielkie kłopoty. Pojawia się w jej życiu Sigita, która twierdzi, że jest matką chłopca i chciałaby odebrać dziecko. Nina zaczyna domyślać się, że sprawa chłopca może dotyczyć handlu ludźmi, a prócz tego w małżeństwie przestaje jej się układać ze względu na tą całą sytuację. Co będzie dalej i jak potoczą się losy Niny i chłopca?

 

„Chłopiec w walizce” to powieść kryminalna autorstwa dwóch duńskich pisarek: Lene Kaaberbøl oraz Agnete Friis. W książce zostaje poruszony temat nielegalnej imigracji oraz obojętności w jakiej pozostają społeczeństwa na los uchodźców. Ludzie, którzy szukają lepszego bytu, szybko tracą złudzenia i chwytają się każdego możliwego zajęcia, co sprawia że dziewczyny zostają wykorzystywane przez alfonsów, są gwałcone i nic nie mogą z tym zrobić. Prócz tego autorki skupiają się na problemie jakim jest kwestia handlu dziećmi. Zostają one porywane i sprzedane do domów bogaczów, którzy nie mogą mieć własnych dzieci, bądź zostają sprzedane na narządy… Oczywiście autorki skupiają się nad nieudolnością policji, która niewiele jest w stanie zrobić, aby zapobiec takim działaniom i rozwiązać te problemy. Fabuła porusza istotne problemy i wprowadza nowych bohaterów, których historie nawzajem łączą się ze sobą i sprawiają, że całość jest spójna i tworzy logiczny ciąg zdarzeń przyczynowo skutkowych. Język powieści jest bardzo przyjemny i książkę czyta się dobrze. Historia wciąga czytelnika, jednak ja miałam problem z zatraceniem się w tej powieści, mimo iż opinie były całkiem sprzeczne z moją, a mianowicie inni czytelnicy pisali, że pochłania ona do reszty.

 

„Chłopiec w walizce” to powieść, która porusza tragiczny problem z jakim nasza cywilizacja zmaga się każdego dnia. Ukazuje jednak ona, że nawet w beznadziejnej sytuacji znajdziemy promyk nadziei, którym może okazać się pomoc innej osoby. Ukazany jest także fakt, który mówi, że kto ma pieniądz ten rządzi światem i niestety należy się z tym zgodzić, że korupcja była, jest i będzie w otaczającym nas świecie. Mnie osobiście powieść nie rzuciła na kolana, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale od czasu do czasu lubię przeczytać dobry kryminał, ten był taki sobie. Dlatego jeśli ktoś jest zafascynowany tematyką jaką porusza „Chłopiec w walizce” zachęcam do lektury.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial