Okładka wydania

Nim Nadejdzie Mróz

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Nim Nadejdzie Mróz | Autor: Henning Mankell

Wybierz opinię:

Zuzankawes

Ojciec marnotrawny

 

Wallander znowu w akcji! Choć tym razem trafniejsze byłoby stwierdzenie Wallanderowie w akcji, bo do Kurta dołącza jego córka, Linda. „Nim nadejdzie mróz", to kryminał który zdradzi meandry nie tylko żmudnej pracy w policji, ale i współpracy na linii córka-ojciec.

 

Henning Mankell to niekwestionowany mistrz gatunku. Znalazł się w czołówce skandynawskich pisarzy, którzy należą do elity, jeśli o powieści kryminalne chodzi. Wielokrotnie udowodnił, że w pełni zasługuje na liczne nagrody, których jest laureatem, a jego talent doceniany jest nie tylko w Szwecji, ale w całej Europie (m.in. w 2009 roku otrzymał Europejską Nagrodę Literatury Kryminalnej, na jego koncie znajdują się również inne prestiżowe nagrody, chociażby Złoty Sztylet, przyznawana przez Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej za „Fałszywy trop").
Sławę przyniosła Mankellowi seria kryminałów z policjantem z Ystad, Kurtem Wallanderem.
W książce „Nim nadejdzie mróz", Wallander jest jednak postacią drugiego planu, a pierwsze skrzypce gra jego córka, Linda.
Na podstawie powieści można śmiało powiedzieć, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Linda, podobnie jak Kurt, jest nieustępliwą policjantką, dostrzegającą drobiazgi niewidoczne dla oczu innych. Jest świetnie zapowiadającym się stróżem prawa, który co prawda dopiero uczy się nowej, trudnej roli, ale jej determinacja i upór dają gwarancję, że młoda kobieta pójdzie w ślady ojca.

 

Czekając na oficjalne rozpoczęcie pracy w policji, Linda rozpoczyna prywatne śledztwo. W tajemniczych okolicznościach znika jej przyjaciółka Anna, która na kilka dni przed zniknięciem poinformowała Lindę o powrocie swojego zaginionego przed laty ojca. W trakcie poszukiwań Linda odkrywa nieznane dotąd oblicze przyjaciółki, której życie okazało się być zupełnie inne niż to, o którym przekonywała znajomych. Linda popada w konflikt z ojcem, który odradza jej poszukiwania Anny, uznając iż dziewczyna zniknęła z własnej i nieprzymuszonej woli, a niepokój Lindy jest nieuzasadniony.
Wkrótce policja odnajduje makabrycznie zmasakrowane zwłoki starszej kobiety. W toku śledztwa wychodzi na jaw, że przyjaciółka Lindy i zamordowana kobieta, miały ze sobą jakieś związki. W sprawę Anny angażuje się wówczas policja, włączając Lindę do grupy dochodzeniowo-śledczej. O tym, jak bardzo skomplikowane śledztwo będą prowadzić, przeczytacie w książce. Dodam tylko, że sprawa będzie miała związek z maniakiem podpalającym zwierzęta oraz z samobójczą śmiercią przed laty członków jednej z sekt religijnych w Gujanie. Będzie się działo!

 

Mankell przyzwyczaił juz swoich czytelników do świetnego ujęcia, poza wątkiem kryminalnym rzecz jasna, sytuacji społecznej panującej w Szwecji. Tak jest i w tym przypadku. Autor sporo miejsca poświęca nie tylko samej intrydze, ale i bolączkom nękającym szwedzkie społeczeństwo. Tradycyjnie już, duży nacisk w „Nim nadejdzie mróz" Mankell położył na ukazanie mozolnej pracy policji, bez upiększania jej, bez heroizowania samych policjantów, co sprawia, że książka przybiera znamion dużej autentyczności i prawdopodobieństwa. Także i tym razem, istotnym elementem powieści, jest sam skomplikowany proces myślowy towarzyszący bohaterom znajdującym się na przeciwległych biegunach – z jednej strony Kurt i Lisa Wallander, z drugiej bohater negatywny. Który, nie zdradzę, by nie odbierać przyjemności czytania, choć dość szybko czytelnik nabierze podejrzeń, kogo dotyczą owe przemyślenia.
Nie obchodzi mnie, że Mankell powiela własne schematy – mnóstwo w „Nim nadejdzie mróz" analogii do książki „O krok", zwłaszcza w wyborze scenerii zbrodni. Co z tego, że sarka na zepsute obyczaje i na ogólną znieczulicę. Co z tego, że często nawiązuje do znanych już z poprzednich części historii o Wallanderze? I tak jest ciekawie, miejscami odkrywczo, mrocznie, przerażająco i zniewalająco. Mankell jak nikt inny bowiem potrafi budować napięcie, doprowadzając czytelnika do granic wytrzymałości.

 

Stanowczo namawiam fanów kryminałów do lektury. Jeśli do tej pory nie wpisaliście tej powieści na listę swoich zakupów, czy pozycji do przeczytania, zróbcie to, nim nadejdzie mróz!

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial