Okładka wydania

Linia Życia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Linia Życia | Autor: Jodi Picoult

Wybierz opinię:

Scathach

Jodi Picoult to znana i ceniona przez czytelników oraz wydawców pisarka, na której koncie jest już wiele książek sprzedanych w łącznym nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy. Przetłumaczone zostały one na 34 języki. Sława prozaiczki nie słabnie, a każda kolejna powieść wyczekiwana jest w wielkim napięciu. Jej utwory posłużyły między innymi jako inspiracje do filmów [patrz: Bez mojej zgody]. Najnowszym tekstem pisarki wydanym w Polsce jest Linia życia.

 

Bohaterami utworu są Paige oraz Nicholas. Narracja prowadzona jest dwutorowo, raz z perspektywy mężczyzny, raz z perspektywy kobiety. Dzięki temu wiele wątków jest uzupełnianych, a czytelnik ma szansę poznać sposób myślenia obu głównych postaci. Sprzyja to utożsamianiu się z nimi oraz jest szansą na zrozumienie pobudek, którymi oboje się kierowali.

 

Paige, mając pięć lat została opuszczona przez matkę. Do osiemnastego roku życia żyła wraz z ojcem i pustką po ukochanej mamie, której już nigdy miała nie zobaczyć. Gdy osiągnęła wspomniany wiek, postanowiła porzucić samotnego od tej pory ojca i wyruszyć z rodzinnego Chicago w poszukiwaniu szczęścia. Rozpoczęła pracę jako kelnerka i w ten sposób poznała swojego przyszłego męża – Nicholasa – wywodzącego się z bogatej i szanowanej rodziny. Był on długo wyczekiwanym synem rodziców przez wiele lat na próżno starających się o dziecko. Od zawsze miał wszystko czego tylko mógł zapragnąć – opłacane studia, dziewczyny lgnące do niego na każdym kroku, które często wykorzystywał. Wszystko uległo zmianie gdy postanowił związać się z Paige – dziewczyną, żyjącą z piętnem niepełnej rodziny.

 

Ambitny lekarz i młoda niedowartościowana bohaterka, szybko zostają rodzicami. Niestety, dla dziewczyny okazuje się to być sporym zaskoczeniem. Nie czuje się ona gotowa do roli matki, nie potrafi poświęcić się dziecku. Prześladuje ją myśl o tym, że być może w genach od rodzicielki otrzymała tendencję do opuszczenia rodziny, boi się, że jej potomstwo przeżyje ten sam koszmar co ona.

 

Autorka wykreowała niezwykłych bohaterów. Nicholasa o silnym charakterze i na pozór słabiutką Paige. Kontrast między nimi jest widoczny na wielu płaszczyznach, a ich słaba znajomość własnych charakterów i zainteresowań szybko da o sobie znać.

 

Spędzający większość czasu w szpitalu Nick, nie zauważa, że Paige poświęca wszystko ich związkowi. Zapomina o sobie, nie rozwija się, byle tylko potrafili spłacić wszystkie kredyty. W życiu, które zafundował jej los czuła się bardzo nie na miejscu. Ciąża dodatkowo pogłębiła jej obawy i poczucie braku przynależności do światka, w którym przyszło jej się obracać.

 

Jodi Picoult stworzyła niezwykle prawdziwą powieść. Sugestywność opisów oraz wypowiedzi bohaterów pozwala zapomnieć, że nie jesteśmy częścią historii. Czytelnik ma wrażenie, że znalazł się w samym centrum wyrazistej walki dwóch światów. Sprawy poruszane na łamach tej powieści sięgają daleko i pewnym jest, że każdy odbiorca znajdzie tutaj choć jedno uczucie lub wydarzenie, o którym mógłby powiedzieć jak o swoim.

 

Wiele podjętych wątków może być bliskie czytelnikom – czy to niechciana ciążą, obawa przed macierzyństwem, kłopoty małżeńskie, pracoholizm, poczucie niedowartościowania, życie w cieniu małżonka, nieszczęśliwe dzieciństwo czy to aborcja. Proza Picoult jest wielopoziomowa. Autorka nie boi się trudnych tematów, nie ucieka przed nimi, a wręcz przeciwnie – to właśnie one stają się podłożem do wielu naprawdę wartościowych i pasjonujących utworów, wobec których nie można przejść obojętnie.

 

Zdecydowanie polecam! Nie muszę chyba wspominać o pięknej szacie graficznej charakterystycznej dla całej serii książek Picoult wydawanych w oficynie Prószyński i Spółka.

 

Bujaczek

Jodi Picoult urodzona w 1966 r. Jest amerykańską pisarką oraz autorką wielu bestsellerów. Mana swoim koncie 18 powieści, jeden komiks. Pisała też opowiadania, które zostały opublikowane w Seventeen magazine. Powieści Picoult doczekały się również ekranizacji kinowych.

 

Czytając „Linie życia" poznajemy Paige i Nicholasa. Ona jest kobietą po przejściach – matka opuszcza ją w wieku 5 lat i wychowuje ją tylko ojciec. Gdy miała 18 lat zaszła w ciążę, usunęła ją i uciekła. On od dziecka rozpieszczany, miał wszystko co tylko chciał na zwołanie. Student Harvardu. Gdy się pierwszy raz spotykają Nicholas bierze ją za niepełnoletnią dziewczynę. Jednak z czasem coś go do niej przyciąga. Zaczynają się spotykać i tak o to dochodzi do małżeństwa. Jednak życie nie jest takie proste. Rodzice Nicholasa są temu przeciwni i przestają łożyć na studia syna. Zajmuje się tym Paige odkładając swoje plany i marzenia na bok. Gdy rodzi się dziecko wszystko zaczyna się psuć. Paige nie radzi sobie z macierzyństwem i obawia się, że będzie taka jak własna matka... Czy Paige pokona demony przeszłości, a miłość tych dwojga przetrwa? Jak ułożą się losy dziewczyny i je bliskich? Zapraszam do lektury.

 

To już druga powieść Picoult, którą miałam okazję przeczytać. Niestety mają możliwość porównania tej książki z „Bez mojej zgody" to „Linia życia" wydaje mi się mniej ciekawa mimo tego, że jak wszystkie inne powieści tej autorki wywołuję w człowieku masę emocji. Skłania do refleksji. Książka pokazuje nam jak wielkie znaczenie ma dla nas obecność matki oraz poruszany jest temat wczesnego macierzyństwa. Mówi się, ze są to niezapomniane chwilę, ale tak naprawdę to czas wielkich zmian w życiu matki jak i ojca. Niektórym przychodzi to łatwiej innym trudniej.

 

Denerwowała mnie trochę postać Nicholasa, który sam nie wiedział co ma myśleć. Niby podobała mu się indywidualność Paige, a potem na to narzekał. I te ciągłe słowa, że przecież opieka nad dzieckiem nie jest taka trudna, ale gdy sam się zajmuje synkiem zaraz narzeka na żonę, że nie ma jej obok. Na dodatek ciągła praca... A gdzie zrozumienie, rozmowy?

 

Książka jest napisana językiem łatwym odbiorze, ale trzeba poświęcić na nią trochę czasu by zrozumieć co autorka chce nam przekazać. Na uwagę również zasługuje wydanie. Ładna okładka, dobre tłumaczenie. Polecam ją wszystkim panią jak i panom by zrozumieli co przeżywa kobieta.

 

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka!

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial