Siedem Królestw Księga 2 Wygnana Królowa

Autor: Cinda Williams Chima

Okładka wydania

Siedem Królestw Księga 2 Wygnana Królowa


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Caroline Ratliff

'Wygnana królowa' to drugi tom 'Trylogii Siedmiu Królestw' autorstwa amerykańskiej pisarki, Cindy Williams Chimy. Część pierwsza, nosząca tytuł 'Król demon' bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, dlatego też z niecierpliwością oczekiwałam na kontynuację. Gdy tylko to opasłe tomiszcze, jakże cudownie wydane, wpadło mi w ręce, nie mogłam się powstrzymać i od razu rozpoczęłam lekturę. Po raz drugi miałam możliwość wkroczenia do dobrze mi już znanego świata - świata magii i intryg, gdzie Han Alister i Raisa Ana' Marianna vel Rebeka Morley, czekali na mnie z wyciągniętymi ramionami. Z radością oddałam się w ich ręce i rozpoczęłam przygodę.

 

Han Alister wędruje na południe, by rozpocząć naukę w Mystwerku w Oden's Ford. Każdy jego krok śledzą Bayarowie, czarownicy, z którymi Han już nieraz miał na pieńku - teraz chcą odzyskać od niego stary amulet. W Mystwerku też czają się zagrożenia - chłopak poznaje tam Kruka, tajemniczego czarownika, który proponuje mu naukę czarnej magii. W międzyczasie księżniczka Raisa ana'Marianna ucieka przed małżeństwem z przymusu w towarzystwie swojego przyjaciela Amona i jego drużyny kadetów. Najbezpieczniejszym dla niej miejscem jest Wien House, akademia wojskowa w Oden's Ford, gdzie dziewczyna udaje zwykłą kadetkę - w zamian za co ma schronienie i możliwość nauki, potrzebnej by podołać roli kolejnej królowej z dynastii Szarych Wilków. Gdy Han i Raisa się spotykają, ich światy wywracają się do góry nogami - wszystko się zmienia i jest inaczej, niż być powinno. Ale czy to źle?

 

Po wielkich zachwytach nad 'Królem demonem', nie mogłam się doczekać kontynuacji. Pierwszy tom poprzeczkę postawił naprawdę wysoko, dlatego też po 'Wygnanej królowej' oczekiwałam naprawdę wiele, a przynajmniej tyle, by trzymała poziom swej poprzedniczki. Moje oczekiwania zostały spełnione, gdyż drugi tom 'Trylogii Siedmiu Królestw' jest naprawdę dobrą powieścią, zachowującą wszystkie cechy tomu pierwszego. 'Wygnana królowa' to książka zawierająca wszystko to, co powinna posiadać dobra powieść fantastyczna. Jest świetnie rozplanowana fabuła, nagłe zwroty akcji trzymają w napięciu, zaś sama autorka operuje językiem treściwym i spójnym, który wzbudza w czytelniku zainteresowanie. Powieść tą pochłania się z zawrotną szybkością, nie da się nią delektować. W 'Wygnanej królowej' jest coś magicznego, co nie daje czytelnikowi spokoju, co sprawia, że od lektury nie można się oderwać, a nawet jeśli już, to myśli wciąż i wciąż wracają do treści książki. Czyżby magia faktycznie istniała? Nie, to tylko wybitny talent autorki.

 

Jako że fantastyka to mój ulubiony gatunek literacki, cenię sobie powieści, które fantastyką są naprawdę, a nie tylko marnymi podróbkami bądź też nawiązaniami do tego gatunku. Co rzec muszę, 'Wygnana królowa' nie jest wybitną lekturą fantastyczną, jednak zdecydowanie trzyma określony poziom i ze szczerym sercem mogę podpiąć ją pod ten typ książek. Cinda Williams Chima miała wspaniały pomysł na stworzenie nowego świata, i zdecydowanie udało jej się to zrealizować. Widać, że 'Wygnana królowa', tak jak i 'Król demon', to powieści dopieszczone i przemyślane, nie spisane jedynie dla zysku, ale ogólnej frajdy czytelników (i jak przypuszczam, samej autorki). Chima w umiejętny sposób bawi się słowami, przez co czaruje czytelnika, który ma ochotę na więcej i więcej. W tej powieści nie ma czasu na nudę - przygoda goni przygodę, i właśnie za to cenię sobie twórczość tej pani. Ze zwykłej, codziennej sytuacji potrafi ona wyczarować coś naprawdę intrygującego i fascynującego. Dialogi nie są głupie i banalne, ale interesujące i wnoszące coś w fabułę. Narracja prowadzona jest w sposób trzecioosobowy, jednak rozdziały na przemian opisują świat z perspektywy Hana bądź Raisy, co w ciekawy sposób przedstawia nam dwa punkty widzenia świata, choć nie z samej 'głowy' bohaterów. Bardzo ciekawy zabieg, zasługujący na pochwałę. Ogółem jest magicznie i ciekawie. Czego chcieć więcej?

 

Han Alister, do niedawna znany jako Bransoleciarz, to postać bardzo charyzmatyczna i ciepła, którą lubię od pierwszej strony pierwszego tomu. Chłopak odważny i honorowy, mądry i stanowczy. Wiele już w swoim życiu przeszedł, stracił matkę i siostrę, jedyne ważne dla niego istoty na świecie - jednak mimo to, nie poddał się. Podziwiam go za to wielce. Raisa ana'Marianna vel Rebeka Morley, to postać równie ciekawa i warta uwagi, która również zdobyła moją sympatię. Pomimo faktu, że jest księżniczką, dziedziczką tronu, nie zadziera nosa i żyje jak każda normalna kadetka w Oden's Ford. Lubię jej stanowczość i umiejętność stawiania na swoim, bo zazwyczaj księżniczki okazują się pustymi lalkami bez żadnych ambitnych planów na życie. W przypadku Rai jest inaczej. Twarda dziewczyna z mocną psychiką. Drugoplanowe postacie również zasługują na uwagę, chociażby taki Tancerz - w 'Wygnanej królowej' jego rola jest trochę mniejsza niż w części pierwszej, jednak równie ważna i intrygująca. Cinda Williams Chima stworzyła po prostu świetnych bohaterów, z których każdy ma w sobie coś wyjątkowego i wartego uwagi.

 

Co mi się nie podobało? Wątek miłosny pomiędzy Raisą a Hanem. Owszem, może faktycznie czuli coś do siebie, jednak księżniczka według mnie przeznaczona jest Amonowi. I chociaż na drodze ku wspólnemu szczęściu stoją jakieś magiczne przeszkody, ja wierzę, że ta dwójka kiedyś będzie razem. Poza tym - związek Alistera z Rai wydał mi się naciągany i sztuczny, nie potrafiłam cieszyć się ich szczęściem. Nie wiem dlaczego, ale mam jakiś opór co do tej dwójki połączonej gorącą namiętnością - ten związek mi nie pasuje i już. Jest nie na miejscu i bardzo, ale to bardzo mnie irytuje. Mam nadzieję, że w trzecim i ostatnim już tomie 'Trylogii Siedmiu Królestw' sytuacja się wyklaruje i będzie tak, jak ja pragnę by było.

 

Na sam koniec chciałam zwrócić uwagę na piękne wydanie książki - tak jak i w przypadku 'Króla demona' okładka jest pięknie usztywniona i malowniczo prezentuje się na półce. Jednak co jest na okładce, nie wnikam - o żadnym berle w książce nie ma mowy. Dziwne, nie?

 

'Wygnana królowa' to druga część 'Trylogii Siedmiu Królestw' autorstwa amerykańskiej autorki Cindy Williams Chimy. Powieść zdecydowanie trzyma poziom swej poprzedniczki. Doskonale rozplanowana fabuła, zaskakujące zwroty akcji i charyzmatyczni bohaterowie to dopiero kilka zalet tej książki. Polecam serdecznie zapoznanie się z obiema częściami. Warto.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!