Okładka wydania

Ludzie Boga

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ludzie Boga | Autor: Christian de Chergé

Wybierz opinię:

 

Marta_25

Christian de Chergé urodził się w 1937 roku we Francji. Jako dziecko wraz z rodziną przeniósł się do Algierii, gdzie jego ojciec pełnił służbę wojskową. W wieku dziewiętnastu lat Christian wstąpił do seminarium w Paryżu, jednak z powodu wybuchu wojny w Algierii zmuszony był wrócić, aby pomóc ludziom z tamtejszych wiosek. W tym okresie de Ch rgé zaprzyjaźnił się z komendantem jednego z algierskich posterunków, Mohamedem, który ocalił mu życie broniąc go przed nacjonalistami. Wkrótce po tym zdarzeniu Mohamed został zabity, co miało ogromny wpływ na późniejsze, klasztorne życie Christiana. Skoncentruje się na budowaniu porozumienia między chrześcijanami, a muzułmanami. W 1964 roku przyjął święcenia kapłańskie w paryskim kościele Saint-Sulpice, a pięć lat później wstąpił do zakonu trapistów w Aiguebelle. Nie pozostał tam jednak długo, ostatecznie zdecydował się na wstąpienie do zakonu w Tibhirine, gdzie został przeorem. W 1996 roku z klasztoru zostało uprowadzonych siedmiu mnichów (również Christian de Chergé). Dwa miesiące później w górach Atlas zostały odnalezione głowy porwanych trapistów. Istnieją przypuszczenia, że zbrodni dokonała Zbrojna Grupa Islamska (GIA), jednak sprawcy do dziś nie zostali zidentyfikowani.

 

„Ludzie Boga" to zbiór zapisów z dziennika Christianade Chergé, który prowadził w latach 1974-1996. Wyboru tekstów dokonał redaktor naczelny dziennika „La Croix", Bruno Chenu. Książka składa się z trzech rozdziałów: Człowiek modlitwy, Człowiek dialogu oraz Człowiek ofiarowanego życia i przebaczenia. Ten podział, jak twierdzi Chenu nie wiąże się z poszczególnymi etapami życia Christiana de Chergé czy też z jego duchowym rozwojem. Ten podział podkreślać „trzy oblicza jednego człowieka".

 

Christian de Chergé swoje zapiski uważał za swego rodzaju kronikę, która miała pomóc mu w utrzymywaniu kontaktów z rodziną oraz przyjaciółmi. W tych bardzo osobistych zapiskach odnajdziemy wiele rozważań, przemyśleń na tematy nurtujące zakonnika. Taką ważną dla niego kwestią był rozwój dialogu między wyznawcami islamu i chrześcijaństwa. Pragnął, aby przestali ze sobą walczyć. Aktywnie uczestniczył w życiu grupy Ribât al-Sâlan, która była wspólnotą skupiającą chrześcijan i muzułmanów. W swojej kronice zawarł wiele odniesień nie tylko do Pisma Świętego, ale także do Koranu. Islam to nie jedyny temat rozważań trapisty. Stawia on także wiele pytań dotyczących Boga i Jego miłosierdzia, porusza temat człowieczeństwa oraz wyraża swoje obawy względem nieustannie rosnącego terroryzmu.

 

Lekturę polecam wszystkim tym, którzy interesują się teologią oraz tym, którzy chcą poznać człowieka niezwykłego, który całkowicie poświęcił się swojej misji służenia innym ludziom.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto