Okładka wydania

Zdarzyło Się Naprawdę

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Tytuł Oryginału: Zdarzyło Się Naprawdę
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 220
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 120 x 190 mm
 • ISBN: 9788362343508
 • Wydawca: Burda
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zdarzyło Się Naprawdę | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Leanne

Opis Wydawcy:
Żadna historia nie jest nudna, może być tylko źle opowiedziana. Na szczęście teksty, publikowane na łamach Focusa Historia to teksty fascynujące. Nie tylko dlatego, że wydarzenia z historii, o których pisaliśmy były arcyważne i arcyciekawe, ale przede wszystkim dlatego, że nasi autorzy wykonali tytaniczną pracę, by dotrzeć do nieznanych albo mało znanych źródeł. Dzięki temu wiele z prezentowanych tu historii jest szokujących. Zdumiewających i kontrowersyjnych. Ale zawsze są to historie prawdziwe.

 

W tym tomiku znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Czy bohater Dywizjonu 303 był "psem wojny"?
Ilu słynnych dowódców zwyciężało pod wpływem używek?
Kim był ulubiony kat Stalina?
Jak klęli Sarmaci?
Czy twórca gilotyny dr. Joseph Guillotin był słowny?
Jakim żołnierzem był ojciec braci Kaczyńskich?

 

"Na ubitej ziemi."

Przeszłość. Tym słowem, z niezwykle szerokim marginesem, określamy to co było. To co było i już nigdy nie wróci. Zazwyczaj przeszłość, zwłaszcza ta znanych polskich osobistości, czy dowódców pozostaje absolutnie nieskalana i tak naprawdę niewiele osób chciałoby w tej przeszłości grzebać. A gdyby nagle się okazało, że najsłynniejsi dowódcy zwyciężali pod wpływem używek, a Rajmund Kaczyński wprost uwielbiał znęcać się nad swoimi żołnierzami?

 

Muszę zaznaczyć, że generalnie książki o charakterze reportażowym, to zdecydowanie nie moja bajka. Nie przepadam za historiami opartymi na faktach i stanowczo nie lubię rozgrzebywania dawno zamkniętych spraw, czy brukania pamięci zmarłych - niezależnie od tego jacy byli i jakich czynów dopuścili się za życia. "Zdarzyło się naprawdę" to wynik ogromu pracy i wysiłku, całej rzeszy Autorów, by dotrzeć do nieznanych dotąd źródeł i ujawnić nowe, niekiedy szokujące fakty, rzucające nowe światło na przeszłość, co jest rzeczywiście godne podziwu. Pomimo, że nie jest to dzieło iście genialne, ani tak kontrowersyjne jak zostało zapowiedziane, z pewnością warto poświęcić mu chwilę uwagi.

 

Na książkę składa się kilkanaście krótkich materiałów, dotyczących zdarzeń przeszłościowych i stawiających przed Czytelnikiem sporo pytań - warto jednak zauważyć, że pytania te będą intrygujące jedynie dla osób które naprawdę interesują się podobną tematyką. Te których wiedza w dziedzinie polityki, ogranicza się do wiadomości kto aktualnie jest naszym premierem, a z historii otrzymały piątkę wyłącznie za ładne oczy, do których między innymi ja się zaliczam, raczej ta pozycja nie zainteresuje w tak dużym stopniu jak poprzedników. Historie w "Zdarzyło się naprawdę" mają zamysł głównie historyczny i polityczny - dotyczą postaci, o których najprawdopodobniej słyszeliśmy i to niejednokrotnie, a co ważniejsze - na wiele z nich rzucają nowe światło i każą nam spojrzeć na nie zupełnie inaczej.

 

Bardzo dużym plusem tej książki, jest różnorodność i bogactwo zamieszczonych w niej tekstów. Style pisania i sposoby opowiadania różnią się w przypadku każdego Autora, ale jako, że jest to książka składająca się z takich krótkich, tworzonych przez różne osoby materiałów, nie powinno być z tym większych problemów - opowiadania nie tworzą spójnej całości jako książka i nie taki myślę, był zamiar przy jej tworzeniu. Nie uświadczymy tu nudnych i ciągnących się w nieskończoność tekstów - wręcz przeciwnie, ich twórcy zasługują na wiele słów uznania, bo ich dzieła są krótkie, nienużące, zgrabnie napisane i przede wszystkim oddające realne fakty. Niemalże wszyscy Autorzy posługują się bardzo prostym i zrozumiałym dla odbiorcy językiem, co trochę łagodzi niekiedy brutalną treść zawartą w ich tekstach.

 

"Odetnę wam głowę w mgnieniu oka i bez zadania najmniejszego bólu."

 

Ciężko mi ocenić tę pozycję - jej wykonanie jest poprawne, jak sądzę przez ludzi którzy naprawdę mają nie byle jakie pojęcie o tym co robią, ale nie wzbudziła we mnie ani grama emocji i nie zostawiła po sobie absolutnie niczego, co sprawiłoby, że będę do niej wracać choćby myślami. Obiecywano mi dawkę szokujących emocji, kontrowersyjnych wyznań - nawet jeśli to otrzymałam, to w niezwykle okrojonej formie, która nie pozwoliła mi się tym cieszyć. Samych historii nie sposób oceniać, bo zdecydowanie większość ich elementów jest na wskroś realistyczna - czy można więc oceniać jako kawałek literatury coś, co naprawdę się zdarzyło? "Zdarzyło się naprawdę" czytałam niestety absolutnie beznamiętnie, wyłączając rzadkie chwile w których rumieńce wpływały na moje policzki, przy czym były to raczej wypieki powodowane ciekawością, niż podekscytowaniem. Historie z książki nie były nudne pod żadnym aspektem, ale dla mnie były one dość suchą i pozbawioną ekspresji relacją - wykonaną dobrze i poprawnie, a jednak bez tej iskry, tego czegoś co sprawiało, że chciałoby się czytać dalej i nie kończyć już nigdy.

 

"Zdarzyło się naprawdę" jest przede wszystkim książką dla ludzi, którzy lubią poznawać jedną historię z różnych perspektyw. Nie jest niczym niesamowitym, nie jest powiewem świeżości na rynku literackim, lecz pomimo wielu wad - jest pozycją przy której całkiem miło można spędzić czas i z pewnością nie będzie to czas stracony.

 

Książkę otrzymałam od Portalu Sztukater, za co serdecznie dziękuję.

Vivienne

Niedawno postanowiłam zapoznać się z pozycją, która czekała na swoją kolej już jakiś czas. Jest nią „Zdarzyło się naprawdę", która wyszła spod pióra kilkunastu osób. Zebrane do kupy, fascynujące artykuły dotyczące wydarzeń historycznych przyprawiły mnie o przyspieszone bicie serca.

 

Antologia esejów zawiera opisy zdarzeń interesujących i niewiarygodnych. Dziejących się niecałe sto lat temu, a nawet kilkanaście wieków wcześniej. Czytamy w niej o najbardziej mrożących krew w żyłach karach śmierci. Dla przykładu jak niedoświadczony kat uderza toporem dwadzieścia dziewięć razy, zanim głowa skazańca oddziela się od ciała. Dowiadujemy się jak pewien członek wysławianego Dywizjony 303 radził sobie „po służbie" i w jaki sposób otrzymuje przydomek Kamikaze. Poruszany zostaje również temat przemilczanych oszustw w trakcie II wojny światowej.

 

Osobiście nie przepadam za historią. Zawsze męczyłam się na tych lekcjach, co nadal się nie zmienia. Jednak uważam, że gdyby książki w szkołach były pisane w taki sposób, przyciągałyby wielu wiernych fanów, a owy przedmiot byłby oblegany. Niestety, jest inaczej i tylko „Zdarzyło się naprawdę..." to pozycja historyczna mile widziana na mojej półeczce.

 

Jest to zbiór kilku naprawdę fascynujących artykułów. Czyta się je łatwo, bez większych zgrzytów. A w momencie gdy trafi się na tematykę, która nas szczególnie interesuje, nie jest się w stanie oderwać. Kieszonkowe wydanie sprawia, że możemy zabrać je wszędzie i czytać w każdej chwili. W pociągu, autobusie, na nudnym wykładzie, który dłuży się niemiłosiernie. Jednak, gdybym miała wziąć pod uwagę miłośników historii, jestem bardziej niż pewna, że ta lektura może zostać nazwana obowiązkową.

 

Gdyby nie pewna uprzejmość, nie zetknęłabym się z tą książką, ponieważ wątpię, abym zabrała się za nią z własnej woli. Dlatego cieszę się, że została ona podsunięta pod moje ciekawskie oczy.

 

Polecam gorąco.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial