Ostatnie Fado

Autor: Iwona Słabuszewska Krauze

Okładka wydania

Ostatnie Fado


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Izuś

Pierwsze na co zwróciłam uwagę w książce to okładka. Dopóki nie miałam jej w ręce nie wiedziałam jak wygląda "na żywo". Gdy książkę otrzymałam nie mogłam się nadziwić nad jej doskonałością. Książka wygląda jak stara pocztówka. Okładka jest tak dopracowana pod każdym względem i tak perfekcyjna, że nie sposób jest oderwać od niej wzrok.
Tak szczerze się przyznam, że wydanie książki jest cudowne. Chyba najlepsze z wszystkich książek jakie miałam ostatnio przyjemność czytać.

 

Alicja to stosunkowo skryta kobieta, o której nie wiemy zbyt wiele. Jest bez reszty oddana swojemu kuzynowi Dominikowi, który jest dla niej wzorem do naśladowania. Wspomniany wcześniej Dominik jest samotnikiem i podróżnikiem w jednym. Przez całe swoje życie podróżował i odwiedzał różne miejsca, łamiąc niejedno serce. Pewne popołudnie zmienia trochę uporządkowany świat Alicji. Podczas krótkich wakacji w Polsce, Alicja w kufrze pełnym wspomnień Dominika odkrywa list Rosy - przyjaciółki z dawnych lat Dominika, która z wielkim bólem pisze o ich rozstaniu. Dominik nie jest rozmowny, jednakże wręcza kuzynce list, który ma wysłać do Rosy. Alicja zaciekawiona podejmuje decyzję wyjazdu do Lizbony w celu odszukania przyjaciółki Dominika.

 

W książce prócz Alicji poznajemy także wielu innych bohaterów. Między innymi Fernanda - zakręconego i nieco rozkojarzonego pisarza. Kostka - przyjaciela Alicji -malarza, który z wielkim oddaniem poświęca się swojej pasji. Teresę - zgorzkniałą kobietę, która kiedyś śpiewała fado wraz z Rosą. I wielu innych bohaterów, z których każdy ma jakąś ciekawą historię swojego życia.
Losy bohaterów przeplatają się ze sobą tworząc spójną i ciekawą całość.

 

Książka Ostatnie fado to nie tylko opowieść o miłości. To esencja smaków i zapachów Lizbony, skrawki dźwięków i urywki ludzkich rozmów, urwane dźwięki muzyki i smak podróży.
Ostatnie fado niesamowicie działa na zmysły i wyobraźnię.

 

Autorka napisała w tak fantastyczny sposób tą książkę, że bez wychodzenia w domu po lekturze czułam się jakbym odbyła podróż do Lizbony. W cudowny sposób ukazała atmosferę tego miejsca oraz ludzi i ich mentalność. Podczas czytania stopniowo przesiąkałam tym lizbońskim klimatem czując się prawie jak mieszkaniec.
Czego mi brakuje? Brakuje mi końca tej historii. Chciałabym dowiedzieć się jak Dominik zareagował na wiadomość o tym, że Alicja wybiera się do Lizbony, chciałabym wiedzieć jak potoczył się wątek Kostka i Alicji, chciałabym wspaniałego końca tej historii, chciałabym jeszcze więcej...
Żałuję, że tak szybko książkę przeczytałam, ponieważ ona jest z tego gatunku książek, którymi można się rozkoszować przez długi czas. Wiem, że jestem zauroczona Lizboną i jeżeli kiedykolwiek tam trafię to właśnie dzięki tej książce.
Polecam.

 

Lena173

"Niektóre historie, które przeżyliśmy albo które przeżywamy giną w zakamarkach naszej pamięci unieważnione przez to, co dzieje się teraz, albo przez to, co wydarzy się za chwilę. Inne trwają wiecznie."[1]

 

Taki słowami rozpoczyna się najnowsza powieść Iwony Słabuszewskiej-Krauze - polskiej autorki, której wyuczonym zawodem jest dziennikarstwo, a także socjologia. Na co dzień uwielbia przyglądać się życiu i ludziom, bo jak sama twierdzi, każdy z nas ma wyjątkową historię do opowiedzenia. Przy pisaniu wspomnianej wyżej książki, pisarce towarzyszył niezwykły śpiew Cristiny Branco.

 

"Ostatnie fado" opowiada czytelnikom historię zamieszkującej Dublin Polki, która podczas wizyty w ojczyźnie, poproszona została o wysłanie listu do dawnej znajomej swojego kuzyna. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że Alicja ciągle zapomina o przekazaniu przesyłki tajemniczej kobiecie. Nie widząc inne wyjścia, bohaterka wyjeżdża do Lizbony i rozpoczyna poszukiwanie Rose. To właśnie w tym miejscu czekają na nią niesamowite przygody, które niosą za sobą nowe znajomości ale i również przesiąkniętą romantycznością historię.

 

"Na siedmiu wzgórzach, które stanowią również punkty obserwacyjne, skąd można podziwiać najwspanialsze z widoków, rozpościera się rozlegle, nieregularnie i wielokolorowe skupisko domów tworzące Lizbonę - brzmiało pierwsze zdanie. Podróżnemu, przybywającemu od strony morza - objaśniał dalej autor - Lizbona już z daleka jawi się jak olśniewająca wizja senna, rysując się wyraźnie na tle błękitu nieba, który słońce rozpromienia swym złotym blaskiem. A kopuły, stare budowle i zamczyska wysuwają się ponad linie domów, jak dalecy heroldowie tej cudownej, błogosławionej krainy." [2]

 

Iwona Słabuszewska-Krauze napisała książkę, która uzależnia czytelników już po kilkunastu przeczytanych stronach. Nie tylko działa ona na nasze zmysły ale i również na ujawniającą się zewsząd wyobraźnię. Oba te elementy sprawiają, że jeszcze mocniej zżywamy się z zaproponowanymi przez autorkę bohaterami, którzy są nie tylko kreatywni ale i również niezwykle sympatyczni. To właśnie w ich towarzystwie poznajemy tajniki Lizbony i nie możemy oprzeć się pokusie, by nie przedłużyć swojej podróży o kilkadziesiąt kolejnych stron.

 

"Ostatnie fado" z czystym sumieniem chciałabym polecić wszystkim miłośnikom literatury. Jeśli jesteście otwarci na nowe przygody i doświadczenia, to zdecydowania jest to książka dla Was! Dzięki tej pozycji literackiej przekonacie się, że niezamknięte w przyszłości sprawy prędzej, czy później wracają. Nie znacie bowiem dnia ani godziny...

 

[1] Iwona Słabuszewska-Krauze, s. 7
[2] Iwona Słabuszewska-Krauze, s. 88

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!