O Kotach

Autor: Doris Lessing

Okładka wydania

O Kotach


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Cinnamon

Doris Lessing jest brytyjską pisarką, laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Urodziła się w Kermanszahu w Persji, w latach dwudziestych XX wieku wraz z rodziną przeprowadziła się do Rodezji, gdzie jej ojciec zakupił farmę. I tu właśnie rozpoczyna się przygoda Doris ze zdziczałymi afrykańskimi kotami, którymi autorka została wyraźnie zafascynowana. Koty towarzyszyły jej przez całe życie w różnych odstępach czasu. Miała do czynienia z co najmniej setką tych stworzeń,
ale w pamięci i sercu pozostaną tylko cztery osobniki tego gatunku. To właśnie z myślą o nich Doris napisała tę wspaniałą książkę, którą pokochałam od pierwszego przeczytania. W końcu i ja uwielbiam koty (pomimo, iż aktualnie jestem w posiadaniu równie wspaniałego psa, który czasami zachowuje się jak rozkoszny kociak - mam nadzieję, że nie ma mi za złe tego porównania ;)).

 

Koty, jak wiadomo, mają wielu zwolenników i tyleż przeciwników. Książka udowadnia nam, że wszystko, co jest niepochlebnie powiedziane o kotach jest w większości kłamstwem orzeczonym na podstawie dawnych zabobonów związanych z czarami. Owszem, zwierzęta te mają w sobie coś magicznego: potrafią czarować nas gracją, powabem, inteligencją. Dla niektórych sporym zaskoczeniem może być fakt, iż w niezwykły sposób przejmują cząstkę charakteru właściciela, posiadają słabości podobne słabościom ludzkim. Każdy przedstawiciel kociego gatunku jest osobistym słońcem dla swojego właściciela, który wciąż próbuje odgadnąć zagadkową naturę swojego pupila.

 

Doris Lessing napisała tę książkę, moim zdaniem, po mistrzowsku. Całość utrzymana w formie gawędy sprawia, jakbyśmy siedzieli obok autorki, która przy filiżance herbaty opowiada nam o swoich doświadczeniach związanymi z kotami. Każde zdanie jest nacechowane silnym uczuciem do czterech ulubieńców Doris: szarej, czarnej, Rufusa i El Magnifico. W pewnym momencie odkrywamy, że przywiązaliśmy się do futerkowych bohaterów powieści i razem z Lessing przeżywamy wszystkie radosne i smutne chwile z ich życia.

 

Książkę „O kotach" czytałam wiele razy i co jakiś czas, kiedy jestem w bibliotece, sięgam po nią ponownie. Dlaczego? Cóż, tak do końca sama nie wiem... Uważam, że jest to naprawdę piękna książka o miłości w relacji człowiek-zwierzę. Miejscami dosyć bolesna, ale w całości bardzo ciepła i wprost stworzona dla kociarzy.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!