Okładka wydania

Zegarek Z Różowego Złota

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zegarek Z Różowego Złota | Autor: Richard Paul Evans

Wybierz opinię:

Scathach

Richard Paul Evans to autor, po którego książki zawsze sięgam z pełnym zaufaniem, wiedząc, że dostarczy mi lektury na wysokim poziomie. Jego słodko-gorzkie opowieści każdorazowo zaspokajały moje czytelnicze wymagania, które stawiałam sobie, wiedząc z jakim typem fikcji będę miała do czynienia.
Tymczasem zaufanie pokładane przeze mnie w Evansie zostało nadszarpnięte – Zegarek z różowego złota rozczarował mnie pospieszną narracją. Choć opowieść ta skrywała w sobie wielki potencjał, mam dojmujące wrażenie, że nie został on przez autora wykorzystany. Boleję nad tym, że – jak się zdaje – Evans zaczyna tworzyć powieści na akord, przestając szanować czytelnika, u którego szacunek wypracował sobie przez lata tworzenia naprawdę dobrych historii. Oby było to wydarzenie jednostkowe – widząc jednak ilość jego książek, które pojawiają się na rynku z coraz większą częstotliwością, nie sposób nie zauważyć, że z wielką dozą prawdopodobieństwa Evans przerwał dopieszczanie swoich tekstów i zamiast jednej porządnie skonstruowanej i przemyślanej książki rocznie – mamy ich około pięciu. Sprzeda się, bo autor stał się rozpoznawalną i cenioną marką, a jednak – nie o to chodzi, nie tym zaskarbił sympatię czytelników.

 

Zegarek z różowego złota to opowieść, której bohaterami są MaryAnne i David – para pochodząca z różnych środowisk, która postanawia iść razem przez życie. Mężczyzna bierze pod opiekę ciężarną bohaterkę, stając się ojcem dla jej córki – Andrei.

 

Do tej pory jego jedyną pasją było kolekcjonowanie zegarów, na którą to mógł sobie pozwolić ze względu na pokaźny dochód. Teraz jednak, porzucił pogoń za pieniędzmi, oddając się rodzinie. Ich historia sięga początków XX wieku, kiedy to niesprawiedliwość społeczna i rasistowskie poglądy miały się jeszcze doskonale. Jako że David przyjaźnił się z Murzynem Lawrencem, budził powszechne kontrowersje.

 

Pewnego dnia, bohater przypadkowo znajduje się na miejscu zbrodni popełnionej w samoobronie, wiedząc jednak, że sąd nie postąpi sprawiedliwie, bierze na siebie całą winę.

 

Decyzja ta na zawsze zmienia życie jego najbliższych, którzy na przekór bolesnym doświadczeniom będą musieli opowiedzieć się po jednej ze stron: miłości lub nienawiści.

 

Evans stworzył historię podejmującą ważny problem, a jednak nie zadbał o nią tak, jak powinien. Pędząca i co rusz zmieniająca się akcja wcale nie jest tutaj znakiem jakości, lecz raczej symbolem niedopracowania, który miał ukryć wszelkie niedociągnięcia.

 

Opowieść o rasizmie, przyjaźni, sile miłości i nadziei zaklętej w zegarku z różowego złota, przekazywanego z pokolenia na pokolenie, stała się przewidywalną historią dwójki ludzi, którzy zdecydowali się sprzeciwić konwenansom, odważyli się żyć inaczej i przerwać pogoń za pieniędzmi. Evans kreśli postaci, które dostrzegają ulotność życia, które pragną celebrować każdą chwilę, jaką zostali obdarzeni. A jednak: w przestrzeni językowej tej czci brakuje, ustępuje ona miejsca pośpiechowi, nachalnej zmianie akcji, ciągłym zawirowaniom, poprzez które gubi się właściwy sens książki. Traci ona przesłanie, które zatracone zostaje w tej gonitwie.

 

Powieść ta pędzi z taką prędkością, że nie sposób zidentyfikować się z żadnym z bohaterów, ba! nie sposób zapamiętać nawet ich imion.

 

To lektura na dwie godziny, która powinna być podłożem do wielu refleksji, a staje się jedynie opowieścią, o której szybko zapomnimy, bo należycie nie wybrzmiała.

 

Jeśli szukacie opowieści o poszukiwaniu szczęścia i jego kruchości – być może odnajdziecie się w tej historii. Dla mnie jednak, zbyt wiele w niej bieganiny, za mało skupienia się na najważniejszym; zbyt wiele poruszonych wątków, które nie zostały dopracowane. Bardzo przeciętnie.

Jezyna22

Richard Paul Evans -autor osiemnastu powieści, z których każda zajmowała wysokie miejsce na liście bestsellerów „New York Times". Jego książki zostały przetłumaczone na dwadzieścia pięć języków i trafiły już do ponad 14 milionów czytelników na całym świecie.

 

Stany Zjednoczone początku XX wieku to czas narodzin wielu fortun i szanowanych amerykańskich rodów. Właśnie w tym czasie David dorobił się ogromnego majątku. Jest zarówno dobrym biznesmenem jak i człowiekiem. Ma lęk przed założeniem rodziny. Jego matka opuściła go gdy był dzieckiem, rzuciło to ogromny cień na jego życie. Nie chce popełniać błędu , nie chce nikogo ranić. Kiedy przyjmuje MaryAnne do pracy, po raz pierwszy jest zaniepokojony. Nie czuje się pewnie lecz jednocześnie pragnie przebywać koło niej jak najdłużej. Zaczyna marzyć o małżeństwie jak też i o własnej rodzinie. Jego uczucie jest zdecydowanie silniejsze od wszelakich konwenansów i nawet wielka tajemnica MaryAnne nie jest w stanie zmienić jego planów i stosunku do niej.

 

„Zegarek z różowego złota" to tak naprawdę opowieść o samotnych ludziach, którzy dużo przeszli w dzieciństwie i boją się związków. Nie wierzą do końca swoim uczuciom, szukają ich potwierdzenia, lecz gdy już je znajdują, oddają się miłości całkowicie. To również opowieść o bezgranicznej przyjaźni, gdzie nie ma znaczenia kolor skóry czy wykształcenie, liczy się człowiek jakim jest. Ważnym elementem powieści są zegary, które kolekcjonuje David. To one nadają rytm opisywanej historii, to dzięki nim czas wydaje się zaklęty, to również one stają się powodem nagłego zwrotu akcji. Traktuje się je w powieści jako przepowiednie, gdy los, którego raz udało się przechytrzyć, dopomina się jednak o swoje. Evans jak zwykle stara nam się ukazać jakąś alegoryczność, w tym wypadku przedmiotu jakim jest zegar, w szczególności przepiękny zegarek z różowego złota.. To on jak fatum zła powoduje pośrednio tragedię. Jednak równocześnie staje się symbolem ogromnego przywiązania jak i przyjaźni. Żądza pieniądza jest złym drogowskazem. Zemsta niestety w tym wypadku nie jest słodka, nie przynosi ukojenia, lecz ma smak piołunu. Czy śmierć rozwiąże problemy, czy tez przeciwnie stanie się motorem do jeszcze większego nieszczęścia?

 

Autor zdecydowanie zmusza czytelnika do refleksji. Ogromna przewrotność historii jaką ukazuje powoduje, że powieść zdecydowanie pamięta się długo. Przypomina o tym, jak krucha czasami bywa stabilizacja, jak każdy dzień może przynieść chwilę kiedy popełni się błąd.. Pomyłka taka może mieć wpływ nie tylko na nas samych, lecz może zatoczyć krąg, który obejmie wszystkich wokół nas i wrócić do nas w zaklętym kole czasu.

 

Evans pod płaszczykiem lekkiego romansu przekazuje nam życiowe prawdy, które nigdy nie tracą na aktualności. To tylko od nas zależy co z nimi zrobimy, jak się do nich odniesiemy. Mnie osobiście powieść się bardzo podobała. Choć z reguły nie lubię typowych romansów, tu autor postarał się aby jego przekaz był dużo obszerniejszy. Tak naprawdę jednak najważniejsza pozostanie jednak siłą uczucia i życiowa mądrość. Bo nie to najbardziej wartościowe, co widoczne z daleka i świeci, lecz to co ukryte, czasem bardzo głęboko, a szczere.

 

Powieść zdecydowanie polecam , na pewno okaże się świetną lektura na wakacyjne, wolne chwile.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial