Okładka wydania

Spóźniona Kochanka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jane Juska
 • Tytuł Oryginału: A Round-Heeled Woman: My Late-Life Adventures In Sex And Romance
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Elżbieta Smoleńska
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 205 mm
 • ISBN: 9788375544664
 • Wydawca: Czarna Owca
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Spóźniona Kochanka | Autor: Jane Juska

Wybierz opinię:

Sylwuch

Teoretycznie ludzie stają się coraz bardziej wyzwoleni i tolerancyjni, jednak w praktyce różnie z tym bywa. Nadal wiele osób nie potrafi szczerze ze sobą rozmawiać i krytykuje wszystko, co choćby minimalnie odbiega od norm narzuconych przez większość społeczeństwa. Istnieją jednak ludzie, którzy próbują łamać pewne konwenanse i wychodzić przed szereg, pokazując, iż ówcześnie nie powinno być miejsca na tematy tabu, o których masa osób boi się jeszcze mówić.

 

Zanim skończę 67 lat - co stanie się w marcu - chciałabym przeżyć niezapomniane chwile uniesień z fajnym mężczyzną. Jeśli wolisz przedtem porozmawiać, możemy zacząć od Trollope'a.

 

Dokładnie tak brzmi ogłoszenie zamieszczone w jednej z bardzo znanych gazet, którego autorką jest Jane Juska - emerytowana nauczycielka języka angielskiego, będąca rozwódką, która kocha czytać i uwielbia francuskie filmy. Jej życie nigdy nie było usłane różami. Kobieta musiała borykać się z wieloma problemami i trudnościami, jednak udało jej się pokonać wszelkie przeszkody i znaleźć się takim momencie życia, kiedy w końcu pragnie zrobić coś dla siebie. Umieszczając anons w New York Timesie, nigdy nie przypuszczała, że spotka się z takim odzewem panów, który przejdzie jej najśmielsze oczekiwania. Kobieta postanawia skorzystać z okazji, jaką daje jej los, i spotkać się z mężczyznami, którzy wzbudzili w niej zainteresowanie swoimi odpowiedziami.

 

Autorka to kobieta świadoma swojego wieku, możliwości oraz wyglądu. Nie kryje tego, iż jej ciało nie jest idealne i widać na nim pewne oznaki starości, których nie sposób ukryć lub zniwelować. Jane Juska nie wstydzi się informować czytelników o tym, iż podniecenie się nie sprawia jej większej trudności, a zaciągnięcie jej do łóżka nie jest ogromnym wyzwaniem. Jednak takie podejście do swojej seksualności i stosunków damsko-męskich kształtowało się w autorce od wielu lat, ponieważ wcześniej nie mogła pochwalić się taką samoświadomością i bezpośredniością. Jane Juska szczerze opowiada, jak budziła się i rozwijała jej zmysłowość. Dzieli się swoimi wrażeniami dotyczącymi pierwszych kontaktów seksualnych, doprawionymi ogromną ilością niewiedzy, wstydu, zażenowania oraz dziewczęcej naiwności. Autorka porusza także niezwykle istotny temat związany z tym, jak ogromny wpływ na człowieka wywiera brak odpowiedniej edukacji seksualnej. Zadaniem rodziców jest wykształcenie u swoich pociech pewnych umiejętności, a także przygotowanie dzieci do dorosłego i samodzielnego życia, czego niezbędnym elementem jest rozmowa. Wielu rodziców nie potrafi bądź obawia się poruszania niektórych tematów, traktując je jako tabu, zatem udaje i naiwnie wierzy, że dane sytuacje nigdy nie będą miały miejsca, dlatego nie warto o tym mówić. Takim zachowaniem popełniają ogromny błąd, który nierzadko wiąże się z poważnymi konsekwencjami w dalszym życiu dzieci.

 

W moim wychowaniu seks nie istniał. Ale dzięki terapii zrozumiałam, że seks jest obecny w życiu każdej kobiety, każdego mężczyzny i każdego dziecka - bez względu na to, czy się o nim mówi, czy nie, zachęca do niego czy nie, ukrywa czy pokazuje.

 

Jane Juska stworzyła niezwykle szczerą, ważną, a momentami zabawną książkę, w której przedstawia swoje przeżycia. Dzieli się najskrytszymi pragnieniami i uczuciami, jakie nią targają. Nie próbuje mydlić oczu czytelnikom. Nie ukrywa, że jej ciąża była zupełnie niezaplanowana, a małżeństwo nieudane i brane w pośpiechu. W bezpośredni sposób pisze o swoim uzależnieniu, a także specyficznych, skomplikowanych relacjach z rodzicami.

 

Autorka podbiła moje serce swoją pracą charytatywną w więzieniu, w którym prowadzi kurs kreatywnego pisania dla niezwykle groźnych, niebezpiecznych mężczyzn. Co prawda, nie mam za sobą aż takich przedsięwzięć, ale od wielu lat jestem wolontariuszką i doskonale wiem, z jakimi wyrzeczeniami, ale i radością, może się to wiązać. Poza tym, wzbudziła we mnie pozytywne uczucia także swoją miłością do książek, dzięki czemu mogłam wynotować wiele interesujących i kuszących tytułów, po które warto sięgnąć. Jane Juska wspomina chociażby o Przeminęło z wiatrem, Złotym notesie Doris Lessing, książkach Philipa Rotha czy Anthony'ego Trollope'a, którego podziwia za jego szacunek do kobiet, a także współczucie kierowane do płci pięknej związane z ich położeniem w wiktoriańskim świecie, zdominowanym przez mężczyzn. Ponadto, autorka wzbudziła moją ciekawość także uwielbieniem do francuskich filmów, wymieniając Jesienną opowieść i Piękność dnia, które mam zamiar niebawem obejrzeć.

 

Spóźniona kochanka może niektórym osobom wydawać się pozycją niesmaczną, obrzydliwą i nieodpowiednią, jednak ja nie należę do tego grona. Nie widzę niczego złego w tym, iż człowiek pragnie czuć się spełnionym pod każdym względem. Co z tego, że wielu ludzi mówi, że to nie przystoi osobie w pewnym wieku? Uważam, że każdy odpowiada sam za siebie, zatem nie powinien krytykować i ignorować osoby, która podejmuje pewne działania po to, aby sprawić sobie przyjemność, jednocześnie nie zagrażając nikomu swoim postępowaniem. W dzisiejszych czasach ludzie gonią za wszystkim, nierzadko zapominając o sobie. Warto przystanąć na chwilę, złapać oddech i zastanowić się nad swoimi uczuciami, możliwościami i potrzebami, które czasami wspaniale byłoby zaspokoić - przyniosłoby to korzyść nie tylko samemu zainteresowanemu, ale także innym osobom. Zapominanie o sobie sprawia, że człowiek staje się agresywny, sfrustrowany bądź obojętny, co nie jest dobre dla samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Zatem, pamiętajmy o tym, iż jesteśmy jedyni w swoim rodzaju, dlatego cieszmy się życiem i sprawiajmy sobie przyjemności, bo jesteśmy tego warci!

 

Obsesja Kasiulka

Życie zawsze cię dopadnie. Nie łudź się, w końcu mu się to uda. Ale czasem możesz chwycić w ręce jakiś kawałek i zrobić z nim to, co chcesz. Przynajmniej na chwilę. Musisz jednak być czujny. Nie daj sobie odebrać piłki. A nawet, jeśli ją stracisz, to pamiętaj, że mecz nadal trwa, do ostatniego gwizdka.

 

Jane Juska –, amerykańska autorka i nauczycielka. Na podstawie jej książki „Erotyczna wiercipięta" powstała sztuka teatralna, która miała swoją premierę w San Francisco w 2010 roku.

 

Czy osoba po pięćdziesiątce nie ma prawa na miłość? Według większości społeczeństwa tak właśnie jest. Temat seksu w tym wieku jest tematem tabu. Przecież to nie przystoi, aby myśleć a już mówić to wstyd. Jednak powoli to zaczyna się zmieniać, ci ludzie wychodzą przed szereg i coraz częściej poruszają zagadnienia powszechnie uważane za zakazane. Moje miłosne przygody w drugiej połowie życia- brzmi interesująco? Jane Juska postanowiła pisząc tę książkę przełamać stereotyp.

 

Jane Juska to emerytowana nauczycielka języka angielskiego, której życie osobiste pozostawia wiele do życzenia. Ma 66 lat, dorosłego syna, który mieszka już sam, ona po rozwodzie. Jej jedyną rozrywką jest literatura i nauczanie języka. Postanawia zmienić coś w swoim życiu. I tak przychodzi jej pewien pomysł, zamieszcza ogłoszenie w lokalnej gazecie o intrygującej treści: „Zanim skończę 76 - co stanie się w marcu - chciałabym przeżyć niezapomniane chwile uniesień z fajnym mężczyzną. Jeśli wolisz przedtem porozmawiać, możemy zacząć od Troloppe'a". Jane nie spodziewa się, że na jej ogłoszenie odpowie jakikolwiek mężczyzna. Wyobraźcie sobie jej zdziwienie, gdy do skrzynki pocztowej dociera mnóstwo odpowiedzi na anons. W pierwszej chwili przeraża ją ilość listów, jednak postanawia podzielić je na trzy stosy i spotkać się ze wszystkimi mężczyznami, którzy urzekli ją swoimi propozycjami.

 

Jane Juska w „Spóźnionej kochance" opowiada swoją historię. Postanawia się nią podzielić z innymi. Młodym pokazać, że miłość czy seks nie ma wieku i każdy ma do niego prawo Natomiast swoich rówieśników namawia do odwagi w tej kwestii.

 

Autorka pomiędzy kolejnymi randkami opowiada historię swojego życia. Pisze o rodzicach, szczególnie matce, która była dla niej ideałem we wszystkim, co robiła. Pisze o wzlotach i upadkach, o decyzjach, które podjęła pod wpływem chwili, o narkotykach, alkoholu, nieudanym małżeństwie.

 

Kobieta jest świadoma wyglądu swojego ciała, tego, że jest ono pomarszczone, a dając ogłoszenie do prasy bez żadnego zażenowania pisze, że podniecenie się nie jest dla niej problemem, a swoje ciało akceptuje w pełni. Nie kryje się z tym, że zawsze tak było. Swojej seksualności i akceptacji ciała uczyła się przez wiele lat. Po części o tą niewiedzę oskarża rodziców. Gdyż to oni właśnie powinni w swoich dzieciach zaszczepić temat akceptacji własnego ciała bez względu na to jak ono wygląda. Nie ważny jest wygląd zewnętrzny, a wnętrze, i o tym wiele razy autorka wspomina w książce. Zrobiła to na tyle plastycznie, że historia trafia do czytelnika, nie nuży, a czas z nią spędzony ukazuje inne podejście do tematu.

 

„Spóźniona kochanka" to bardzo szczera historia. Autorka nie mydli oczu czytelnika, nie stara się go oszukać, pisze prawdę, nawet, jeśli jest ona nie do przyjęcia.

 

Język książki jest prosty i przystępny. To nie jest erotyk, autorka w bardzo subtelny sposób opisała swoje spotkania z mężczyznami.

 

Bardzo się cieszę, że mogłam zapoznać się z tą książką. Jane Juska łamie stereotypy i wydaje się, że robi to, jako pierwsza, mówiąc o tym otwarcie. To bardzo odważna historia, z którą powinna zapoznać się każda kobieta.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial