Okładka wydania

Gracze

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Renata Chaczko
 • Tytuł Oryginału: Gracze
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 248
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130 x 195 mm
 • ISBN: 9788377851333
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gracze | Autor: Renata Chaczko

Wybierz opinię:

Sylwuch

Życie polega na stałym dokonywaniu wyborów. Często nie mamy pojęcia, jakie spotkają nas konsekwencje, kiedy podejmiemy daną decyzję. Czasami wystarczy ułamek sekundy, aby nasze życie zmieniło się diametralnie. Chwila nieuwagi, bezmyślności bądź zapomnienia wystarczy, aby doprowadzić do życiowej katastrofy. Najmniejszy błąd może przysporzyć wielu problemów i sprawić, że nic już nie będzie takie jak wcześniej.

 

Marta - 29-letnia imprezowiczka, pracująca jako PR-owiec, żyjąca od weekendu do weekendu. We wrocławskim klubie poznaje rozchwytywanego aktora Piotra Pawelskiego. Dziewczyna zaczyna robić sobie mnóstwo nadziei, z czego nowo poznany przystojniak szybko korzysta. Mężczyzna jest zadufany w sobie i bez skrupułów zalicza wszystko, co się rusza. Do wszystkich znajomości podchodzi z lekkością, wierząc, że jest wolnym strzelcem, którego nie usidli żadna kobieta. Wszystko zmienia się, kiedy udziela wywiadu dziennikarce Felicji, w której zakochuje się. On również nie jest jej obojętny, jednak kobieta bije się z myślami, ponieważ ma zobowiązania względem innego mężczyzny.

 

Marta, Piotr i Felicja nie są jedynymi postaciami, występującymi w Graczach. Losy bohaterów krzyżują się ze sobą, w znaczny sposób wpływając na ich dalsze życie. Każdy z nich jest obarczonymi problemami - jedni radzą sobie z tym lepiej, a inni gorzej. U bohaterów Graczy ważną rolę odgrywa seks, potrafiący namieszać w pozornie poukładanym życiu. Stale przewijającym się motywem jest zapalniczka z napisem PLAYERS, oznaczającym nazwę holenderskiego klubu. Ten przedmiot wędruje z rąk do rąk, pojawiając się w życiu każdego z bohaterów. Pozornie nic nieznacząca rzecz, odgrywa ważną rolę, będąc świadkiem ogromnych przemian, z którymi ma okazję zapoznać się każdy czytelnik sięgający po tę powieść.

 

(...) życie to piekło i w trakcie jego trwania nie ma nic więcej poza wieczną walką z samym sobą i swoimi demonami. I w tej walce jesteśmy zawsze z góry skazani na przegraną. Nie ma nic więcej poza wiecznym marazmem naprzemiennego szczęścia i nieszczęścia z miażdżącą przewagą tego drugiego. Poza marazmem w pętli czasu, która ostatecznie zaciśnie się na naszej szyi, powodując bolesny, powolny rozkład... Powodując śmierć i cielesną, i duchową. Życie to piekło.*

 

Zachowanie niektórych bohaterów spowodowało przeogromną irytację z mojej strony. Nieraz miałam ochotę porządnie nimi potrząsnąć, pytając: "Człowieku, co ty robisz ze swoim życiem!? Zastanów się dwa razy, zanim zrobisz to, o czym myślisz, bo będziesz żałować...". Niestety, bohaterowie nie słuchali mnie, dlatego ich losy potoczyły się tak, a nie inaczej - najczęściej prowadząc do tragedii. Ich postępowanie było obarczone ogromnym ryzykiem, a jako dorośli ludzie powinni być świadomi pewnych konsekwencji, jakie mogą wystąpić po podjęciu takiej, a nie innej decyzji.

 

Seks dla bohaterów Graczy stanowi akt pozwalający na chwilę zapomnienia, oderwania się od otaczającej rzeczywistości, jak również dający pozorną ulgę bądź poczucie sensu i bycia kochanym. W istocie, uczucie spełnienia jest doraźne i szybko ulatuje, pozostawiając po sobie pustkę, której nic nie jest w stanie zapełnić. Kiedy jest już po wszystkim, człowiek czuje się jeszcze bardziej samotny i zagubiony, wiedząc, że owo połączenie ciał było czymś krótkotrwałym i niewiele znaczącym. Natomiast w niektórych przypadkach powoduje również ogromne zamieszanie w życiu uczuciowym, a także zerwanie więzi z ukochanymi osobami. Czy warto rezygnować z czegoś trwałego i ważnego tylko dla przygody, przelotnej potrzeby bądź chęci spróbowania czegoś nowego?

 

Po lekturze Graczy zapoznałam się z opiniami innych czytelników, którzy mieli okazję przeczytać tę książkę. Przyznam szczerze, że niektóre zarzuty wydały mi się bezpodstawne i bezsensowne. Niektóre osoby twierdzą, iż w książce jest zbyt wiele wulgaryzmów. Owszem, występuje tutaj spora dawka przekleństw, ale jeśli ktoś sięga po powieść zaliczaną do literatury erotycznej, mając świadomość, że będzie w niej dużo seksu, to dlaczego przeszkadzają mu brzydkie słowa? Czytanie o seksie i zaglądanie do łóżka bohaterów jest w porządku, ale już przeklinanie postaci jest nie do przyjęcia? Czy nie jest to pewna hipokryzja? Ponadto, w moim odczuciu w Graczach nie ma nawet zbyt wielu scen erotycznych. W tej lekturze jest więcej gadania o seksie niż samych aktów seksualnych, a przyznam szczerze, że zawiodłam się na tym, ponieważ oczekiwałam czegoś znacznie ostrzejszego.

 

Powieść skłania do refleksji i uświadamia, jak jedna, pozornie błaha decyzja potrafi zmienić całe dotychczasowe życie. Wielu ludzi żyje chwilą, nie zastanawiając się, jak będzie wyglądało jutro, ciesząc się dniem dzisiejszym. Takie osoby lubią ryzyko, zabawę i chwilowe oderwanie się od otaczającej rzeczywistości, która rzadko jest wspaniała i przepełniona kolorami. Życie bywa ciężkie, a każda chwila zapomnienia wprowadza w przelotny zachwyt i tymczasową radość. Jednak często ludzie zapominają, że chwilowe zapomnienie, prędzej czy później, doprowadzi do łez i ogromnego bólu, którego nie da się niczym zagłuszyć.

 

* cytat ze str. 240

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial