Okładka wydania

Pożądanie Mieszka W Szafie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Piotr Adamczyk
 • Tytuł Oryginału: Pożądanie Mieszka W Szafie
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 288
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788393329090
 • Wydawca: Dobra Literatura
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4,5/6

  -

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Pożądanie Mieszka W Szafie | Autor: Piotr Adamczyk

Wybierz opinię:

{tabs type=tabs}

{tab title=Sylwuch}

Piotr Adamczyk. Adamczyk Piotr. Brzmi znajomo, prawda? Ach, no tak. To ten polski aktor, znany głównie z roli papieża Jana Pawła II, Chopina oraz zabawnego Andrzeja z "Przepisu na życie". Nie ma lekkiego życia ten, który nazywa się tak samo. Właśnie z tym problemem boryka się Piotr Adamczyk - naczelny największej gazety na Dolnym Śląsku. Nie dość, że ludzie często mylą go z TYM Adamczykiem, szczególnie podczas rozmów telefonicznych, gdyż mają podobny głos, to jeszcze w dodatku - prezes ciągle zarzuca mu, aby ten w końcu zaczął działać, ponieważ znika z Internetu, a przecież "człowiek istnieje na tyle, na ile można go znaleźć w wyszukiwarce". Poza tym, Piotr nie potrafi przestać myśleć o Marysi Jezus - dziewczynie, w której był bardzo zakochany. Mężczyzna często o niej wspomina i porównuje z innymi, nie potrafi o niej zapomnieć. Jakby tego było mało, w swojej skrzynce pocztowej natyka się na kolejne e-maile od tajemniczej Miriam.

 

"Pożądanie mieszka w szafie" to historia samotnego mężczyzny, którego życie nie oszczędza. Jego posiłki składają się z pulpetów ze słoika i pizzy rozmrażanej w piekarniku. Od razu wiadomo, że Piotrowi brakuje kobiety. Nie przelotnych romansów i kobiet na jedną noc, ale prawdziwej miłości. Tylko ciężko taką znaleźć, skoro ciągle wspomina się dawną miłość. Adamczyk potrzebuje jakiegoś impulsu, czegoś, co umożliwi mu zmianę dotychczasowego trybu życia. Dochodzi do tego, iż zaczyna śledzić w Internecie poczynania byłej dziewczyny Piotra Adamczyka (aktora). Między nim a Marleną zaczyna rozgrywać się wirtualna gra... bezsłowna i ekscytująca. Jak zakończy się ta niezwykła zabawa? Zdradzę tylko, że zaskakująco.. szczególnie dla Piotra.

 

Lubię czerwone wino i całą przygodę z nim związaną – najpierw poszukiwanie i trudną, ale miłą sztukę wyboru. To trochę jak z kobietą. Może zauroczyć wyglądem, zaintrygować efektowną nalepką lub skusić męską próżność wizją zdobycia łupu z wysokiej półki. Podczas degustacji bywa, że okazuje się cierpkie albo, co gorsze, banalne i płytkie, aż szkoda ryzykować kacem. Albo może sprawiać wrażenie nieszczególne lub skromne, stać obok wielu równie z pozoru przeciętnych i tylko przypadek sprawi, że ktoś po nie sięgnie, po czym nieoczekiwanie odkryje smak aksamitny, głęboki i bogaty, i ma ucztę radosną, której się nie spodziewał.

 

Piotr Adamczyk pisze z ironią i humorem, którego tak nam potrzeba w dzisiejszych czasach. Tylko dzięki tej książce dowiecie się do czego mogą przydać się prezerwatywy, gdy człowiek ma problemy z uszami. W jednym z rozdziałów znajduje się także uwaga godna zapamiętania – wychodząc z domu, nakładajmy jak najlepsze majtki, bo nigdy nie wiadomo co nas spotka i kto je zobaczy. A szkoda, aby ta część garderoby przyniosła nam wstyd. Niezwykle interesujące były również informacje dotyczące tego, co sprawia, że w wielkich sklepach jesteśmy bardziej podatni na wszelkiego rodzaju sugestie i kupujemy więcej, niż zamierzaliśmy.

 

Na okładce książki przeczytamy, iż jest to "pełna błyskotliwego humoru i erotyki powieść o poszukiwaniu miłości, sławy, sukcesów". To prawda, podpisuję się pod tym. Nie przeszkadzały mi dość częste i dosadne opisy erotyczne. Osoby nielubiące takich wątków mogą poczuć się urażone i nazwać je nawet bulwersującymi i wulgarnymi. Ja nie należę do tej grupy, zatem uważam erotykę zawartą w tej książce za atut.

 

Cieszę się, że miałam możliwość zapoznania się z tą książką, jeszcze przed premierą. Przyznam, że dostając e-maila od samego autora, nie spodziewałam się takiej dobrej powieści. Od razu uprzedziłam, że nie wystawię "laurki" książce, jeśli nie spodoba mi się. Jak widać - powieść zauroczyła mnie na tyle, abym z czystym sumieniem wystawiła jej okrągłą ósemkę. Mam nadzieję, że ten udany debiut Piotra Adamczyka zachęci go do dalszego tworzenia, bo chętnie przeczytam jego kolejne dzieła.

 

{/tab}

{tab title=Jezyna22}

Autor książki, Piotr Adamczyk, z wykształcenia jest filozofem, dziennikarzem z zawodu, poetą z zamiłowania. Wiele razy wyróżniany za reportaże, oraz jako dziennikarz roku. Przez pięć lat pełnił funkcję redaktora naczelnego w „Słowie Polskim", największym dzienniku na Dolnym Śląsku.

 

Jego debiutancka powieść „Pożądanie mieszka w szafie" mocno mnie zaintrygowała jeszcze przed przeczytaniem. Myślałam, że ciężko chyba autorowi może być z powodu identycznego imienia i nazwiska, co znany polski aktor. Zastanawiałam się też czemu taki tytuł książki? Co z tym pożądaniem, czyżby w jakiś sposób łączyło się z ubraniem, czy też chowało się w szafie, otwiera się drzwi – jest, zamyka – znika .. Ponieważ nastał tragicznie deszczowy weekend, myślę sobie tytuł akurat jak znalazł.

 

Główny bohater, nie kto inny tylko Piotr Adamczyk , mieszka we Wrocławiu. Pracuje jako redaktor naczelny i ma jeden wielki problem – "znika". Mało tego, że czuje się chorobliwie samotny to na dodatek jest go coraz mniej – w googlach. To niestety duży problem, i bohater ma niewiele czasu aby wymyślić nową strategię sprzedaży gazety w której pracuje, aby móc znów zaistnieć. Drugim problemem Piotra jest jego samotność i poszukiwanie partnerki. Niestety stałe porównania kobiet z Marysią Jezus - jego pierwszą miłością, wypadają zdecydowanie na niekorzyść kolejnych pań. Idealizacja tamtego uczucia spotyka się z brutalną realnością . Pomimo tych wszystkich problemów, przez powieść przebija się ogromne poczucie humoru , które razem z sarkazmem i lekką dawka ironii, towarzyszy nam do ostatniej strony.

 

Kim właściwie jest główny bohater – samotnym, ambitnym, czterdziestolatkiem szukającym miłości, czy tzw. nieporadną ciepła kluchą, dla której podjęcie konkretnej decyzji jest czymś nieosiągalnym? Dla bohatera „Samotność nie jest naturalnym stanem; wszystko wokół występuje w parach - poduszki w sypialni, palniki w kuchence, a nawet baterie w latarce. Samemu może i dobrze się mieszka, ale zasypia fatalnie." I z tą samotnością próbuje walczyć nieraz w naprawdę komiczny sposób. Tajemniczości dodają gorące maile od nieznanej Miriam. W życiu bohatera powoli zaczynają zachodzić zmiany....

 

Autor bardzo trafnie przedstawił nam współczesny świat konsumpcji, supermarketów i zanikania uczuć. Ocena osób poprzez zawartość koszyka w sklepie– czy my sami tego nie robimy ?? Możemy ogromnie w ocenach się pomylić, ale nie zraża nas to, bo przecież nasiąkamy tym co widzimy i tym co nas wokół bombarduje.

 

Ważną postacią w powieści jest Nocna Pani, która jest jakby nauczycielką życia i przewodnikiem dla bohatera po dorosłym świecie. Pełniła wielką rolę w jego życiu, była jego swoistym drogowskazem. Piotr wychował się w Domu Dziecka i „nauki" tam pobrane zdecydowanie miały wpływ na jego całe życie. Czy tam mamy szukać przyczyn jego samotności i lęku przed oceną?

 

Jeżeli ktoś myśli, że „Pożądanie mieszka w szafie"to leciutka lektura, zdecydowanie się pomyli. Mamy tu do czynienia z mnóstwem problemów współczesnego świata ,schowanych po dużą dawką optymizmu. Świetny język autora pozwala nam na nie popatrzeć troszkę z boku i wyciągnąć wnioski.

 

Książkę zdecydowanie polecam, bardzo podobało mi się prowadzenie narracji i ogromnie polubiłam autoironię Piotra Adamczyka. Nie tego znanego aktora , ale tego niezdecydowanego, pełnego pytań do świata, czterdziestolatka. A co z pożądaniem i szafą ?? Odpowiedź będzie lekko zdumiewająca... Zapraszam do lektury.

{/tab}

{tab title=Marta}

Od pierwszych zdań zakochałam się w tej książce. To zbiór trafnych przemyśleń i spostrzeżeń dotyczących świata, emocji czy relacji damsko – męskich. To historia opowiedziana przez Piotra Adamczyka, która odkrywa różne zakamarki naszej duszy. To wreszcie skarbnica cytatów, które niezwykle trafnie opisują nas samych.

 

Mógłbym się nazywać Al Pacino, a nazywam się Piotr Adamczyk. Inicjały niby takie same. Zaczynamy się podobnie, ale dalej wszystko idzie już inaczej. Mógłbym się też nazywać Dustin Hoffman, Russell Crowe, Colin Firth albo przynajmniej Johnny Depp. A nazywam się jak ten polski aktor, który grał polskiego papieża. Cały naród kochał polskiego papieża; myślę, że sporo się z tego przeniosło na Piotra Adamczyka, tamtego aktora, a mnie ominęło

 

Bohater Pożądania nazywa się tak samo jak autor książki oraz znany aktor – Piotr Adamczyk. To mężczyzna, który wydaje się zagubiony we współczesnym świecie, samotny i poszukujący sensu istnienia. Miejscami mamy wrażenie, że to romantyk, innym razem życiowa oferma. Główny bohater ma wiele twarzy, jest różnorodny i intrygujący. Usilnie szuka uczuć i w każdej napotkanej kobiecie doszukuje się swojej pierwszej miłości Marysi Jezus, z którą przeżył wiele miłosnych uniesień. Magdalena, którą spotyka wydaje się pasować do niego, jednak w efekcie bohater czuje się przez nią oszukany. Erotyzm zawarty w książce dla jednych może być zbyt wulgarny, mnie on zupełnie nie razi. Niezmiernie rozbawiło mnie, gdy zobaczyłam ją w jednej księgarni leżącą obok ostatniego hitu 50 twarzy Greya. Na szczęście książka ta jest kilka poziomów wyżej od zdolności pisarskich E.L. James. Na szczęście.

 

Pożądanie mieszka w szafie to książka pokrętna, w której łatwo się zgubić, jeżeli dosyć dokładnie nie będziemy pilnować tego o czym czytamy. Mnie cieszą takie lektury, które sprawdzają moją czujność i sprawiają, że istotnie czytam i myślę, a nie bezmyślnie przewracam strona za stroną. W dodatku cała opowieść o życiu Piotra Adamczyka napisana jest świetnym językiem, co będę powtarzała do znudzenia. Błyskotliwie, żartobliwie, z przekąsem. Rewelacyjnie! Powieść przepełniona jest poczuciem humoru podszytym ironią i sarkazmem. Zwłaszcza przyciąga sposób opisywania świata, budowanie akcji, którą paradoksalnie każdy może odczytać po swojemu. Możemy mieć wrażenie, że nie do końca wiemy, co autor chciał nam powiedzieć, jednak to w jaki sposób to zrobił nas zachwyca. Dla mnie pod płaszczem tej na pozór zabawnej historii kryje się opowieść dotycząca głęboko ukrytych uczuć i silnych emocji. Nie jest to zabawna historia, a smutna historia opowiedziana w zabawny sposób. Historia gorzka i trudna. O samotności mężczyzny, o zagubieniu w świecie, o szukaniu namiastki uczuć, ale też historia o zastępowaniu prawdziwych uczuć przygodnym seksem pokazująca, że nie powinniśmy na siłę gonić za ideałami.

 

Samotność nie jest naturalnym stanem; wszystko wokół występuje w parach – poduszki w sypialni, palniki w kuchence, a nawet baterie w latarce. Samemu może i dobrze się mieszka, ale zasypia fatalnie.

 

Wiele razy nasz bohater powtarza słowa swojej opiekunki (pani nocnej), że ludzi poznajmy po przedmiotach np. tych, które kupują w sklepie. Przyznam szczerze, że po tej lekturze kilka razy zdarzyło mi się zastanowić kim mogą być osoby stojące przede mną w kolejce, wyłącznie po tym jakie zakupy przewijały się przez taśmę. A co można wyczytać z Waszych zakupów? Jak często kupujecie rzeczy zupełnie zbędne byleby tyko mieć? Pożądanie to również książka o gonitwą za dobrami materialnymi, o przedkładaniu ich ponad inne, zazwyczaj bardziej istotne, sprawy.
Zamykam laptopa, muszę odpocząć, zresetować się; szkoda, że człowiek nie ma przycisku reset albo nie może na dziesięć sekund wyłączyć się z prądu. Wszystko w nim od nowa by się poukładało i już by się przez jakiś czas nie zawieszał
I tak musimy radzić sobie bez możliwości resetu. Zbierać się i układać kawałek po kawałku, część po części, minuta po minucie. Zbierać się z naszych rozczarowań, rozterek, trudnych doświadczeń, nieudanych miłości. Podobnie jak nasz bohater, który usilnie wierzył, że gdzieś jest druga połówka idealnie do niego pasująca.

 

Pożądanie mieszka w szafie to powieść dopracowana i dopieszczona językowo, z trafnymi metaforami, często ubarwiona ironią, ale i wyczuwalnym dystansem do świata. To książka, która bardzo często wywołuje uśmiech na naszej twarzy, mimo iż odnosi się do rzeczy niezbyt wesołych. To zdecydowanie udany debiut autora.

{/tab}

{tabs}

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial